Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Marka Şirketlerin Yapmaya Devam Ettiği Sosyal Medya Hataları
Guru
0

Orta ve büyük işletmelerin % 90’ından fazlası, sosyal medyayı pazarlamada beş yıl veya daha uzun süredir kullanmakta. Ancak geçen süre zarfı başarılı sosyal medya yönetiminin gerçekleştirilmesinde etkili olmadığını gösteriyor. CMO Survey anket verilerine göre , pazarlamacıların yaklaşık yarısı, sosyal medya yatırımlarının etkisini gösteremediğini belirtiyor. Kotler’in “Kağıt üzerinde savaşı kazanmadan önce hiç savaşa girmemelisin” söylemi sanırım bu durum tanımlamasına uygun olacak.

Fortune 500 şirketlerinin % 97’si Linkedin,% 84’ü Facebook,% 86’sı ise Twitter’da olmasına rağmen birçok marka belirli bir stratejisi olmadan sosyal medya cephesinde yer almakta. Süreçte sosyal medya pazarlamacıların, mevcut planlarına eklendi, pazarlama mesajını sunmak için bir başka kanal olarak kullanıldı. Daha sonrasında ise pazarlamacılar, yöneticilerin, yatırım getirisi konusunda daha fazla kanıt istemesinden dolayı sosyal stratejilerini iş stratejisine bağlamak için geriye doğru çalıştıklarını farkettiler.

Pazarlamacılar tarafından sosyal medyada yapılan birkaç yaygın hata vardır. Birincisi sosyal medya hedefleriyle başlamaktır. Öncelikle Facebook, Twitter veya LinkedIn gibi bir kanal açar ve sonra sevdikleri, yorumları ve paylaşım sayılarını artırmak için hedefler belirlenir. Bu yaklaşım mantıklı geliyor ama sosyal medya perspektifinde sizi tuzağa düşürebilir. Sonuçta bu gibi yorum ya da paylaşım gerçekten iş için ne kadar değerli? Sosyal medya eylemlerinizi en başından itibaren daha geniş iş hedeflerine bağlamadığınız sürece, ROI zor olabilir ve sosyal medya hesaplarınız başarısız olabilir.

İkinci hata, marka varlığınızı en popüler sosyal medya kanallarıyla sınırlamaktır. Başarı genellikle çok kanallı bir sosyal medya stratejisine sahip olmaya bağlıdır. Ancak Fortune 500’ün yalnızca üçte ikisi (% 66) YouTube kullanıyor; bunun yarısından biraz azı Instagram’da (% 45), üçte birinden biraz fazlası şirket blogları (% 36) ve üçüncü sırada (% 33) Pinterest var. Bunları veya diğer platformların kullanılmaması değerli iş fırsatlarının kaçırılması anlamına gelmekte.

Örneğin, araştırmalar Pinterest kullanıcılarının % 93’ü platformdan alım planladığını ve% 87’si sevdikleri bir ürünü gördükten sonra bir satın alım gerçekleştirdiğini söylüyor. Snapchat gibi diğer platformlar, belirli demografik özelliklere erişmek için ideal bir yer olabilir . Instagram, markalar için satışları artırmaya yardımcı olan ayrılmaz bir rol oynamıştır. Bloglamaya öncelik veren işletmelerin ise, ROI (Olumlu Yatırım Getirisi) için 13 kat daha fazla pozitif ROI alması daha olası.

fail

fail

Peki sosyal medya çabalarınızın şirketiniz için önemli olanlarla uyumlu olduğunu ve pozitif katkıda bulunduğunuzu nasıl garanti edersiniz? Sosyal stratejinizi ticari hedeflerinize dayanarak başlatın, ardından hedef pazarı, sosyal medya platformlarını, araçları ve metrikleri düşünerek bunu takip edin.

Farklı organizasyonel hedefler ve hedef pazarlar, çok farklı kanallar ve araçlar gerektirebilir. Markanın mevcut sosyal medya hesaplarında daha yüksek takipçi veya katılım metrikleri için hedefler koymayın. Bu platformlar iş hedefleriniz için yanlış olabilir; üzerinde olmadığınız kanallar başarmak istediğiniz şey için daha iyi olabilir.

En anlamlı iş hedeflerini belirlemek için bazı sorular sorun:

  • Hangi sayılar sizin için maksimum değer?
  • Başarılı olduğunuzu nereden öğreneceksiniz?
  • Patronun başarıyı nasıl değerlendiriyor?
  • Son zamanlarda size meydan okuyan ne değişti?
  • Paydaşlar en çok neye önem veriyor?

İş hedefleri, artan satışlardan, olası satışlardan veya farkındalık yaratmak, bağış talep etmek veya gönüllülük kazanmak için müşteri memnuniyetini artırmaktan ötürü çılgınca değişebilir. Dolayısıyla, hedefleriniz sosyal medyaya odaklı olmamalı, örneğin “altı ay içinde, hayranlarımızın sayısını arttırmalı ve haftada en az beş kez yayınlayarak Facebook’taki katılımı artırmalıyız” gibi net bir hedef değil. İyi bir hedef “altı ay içinde 18-24 yaş arası insanlar için markanın farkındalığını % 20 arttırmak” olabilir. Hootsuite, gerçek iş hedeflerinin genellikle işletme dönüşümleri, marka bilinirliği ve müşteri deneyimi kaynaklı olduğunu ileri sürmektedir.

Platformlar üzerinde düşünürken, hanginizin olması gerektiğini dikkatlice düşünün( hangisini yapmamanız gerektiğini). Unutmayın, yalnızca mevcut platformlardaki etkinliğinizin artırılması sizi toplantı iş hedeflerine daha da yaklaştırmayabilir. Daha iyi bir ROI elde etmek, ticari amaçlarla uyumlu olmayan sosyal hesapların kapatılmasını veya daha fazla maddenin yayınlarına odaklanmak için toplumsal eylemin azaltılmasını gerektirebilir.

Social_Media_Mistakes

Social_Media_Mistakes

Hedeflerinizi belirledikten ve doğru platformları seçtikten sonra, kitlenin değer verdiği bir içerik oluşturmanız gerekir.

*Karşılaştıkları bir sorunu çözün, zamanında bir mesaj gönderin veya sadece yüzlerine bir gülümseme koyun. Duyguları canlandıran hikayeler düz satışlardan daha iyi performans gösterir.

*Ödenen sosyal medya mesajları bile yalnızca erişim satın alır; içeriğin kendisi bir görüşün ötesine geçebilecek kadar ilgi çekici olmalıdır. Artı, değerli içerikler genellikle paylaşılır, böylece erişiminiz daha da artar.

*Aynı içeriği tüm sosyal hesaplarınıza göndermeyin. İçeriği özelleştirme ve her kanal için zaman planlaması daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Ancak içerik sadece sizi şimdiye kadar ele geçiriyor. Çok sayıda sosyal medya ROI’ si müşterilere yanıt verirken kazanılır. Sprout Social, markaların yanıt gerektiren 10 sosyal mesajdan yalnızca birine cevap verdiğini tespit etti. Bu büyük bir cevapsız fırsattır, çünkü olumsuz yorumları bile faydalı yanıtlar marka imajınızı artırabilir, yeni müşterilere ulaşabilir ve müşterilerin tekrar satın alma ihtimalini artırabilir. Sektörünüze bağlı olarak, ilgilenmek için müşteri hizmetleri departmanına ihtiyacınız olabilir. Unutmayın, sosyal medya iki yönlü bir araçtır.

Sonrasında sosyal medya çabalarınızı yönetmek için doğru araçları bulundurduğunuzdan emin olun. Başarı ölçmek için, markaların uygun analizleri izleyebilmesi, yayınlayabilmesi ve izleyebileceği araçlara ihtiyacı vardır.

Doğrudan satıştan e-posta aboneliğine, etkinlik kaydına veya teklif isteklerine kadar web sitesi dönüşümlerine kadar çeşitli çabaların çalıştığını görmek için sosyal trafiği parçalayabilen Google Analytics gibi araçlardan yararlanın. Dönüşüm başına dolar değerleriyle hedefler belirlemek, zamanınızı ve paranızın takipçilerin ve beğenilerin ötesine nerede odaklanacağını belirlemenize yardımcı olabilir. İzleme araçları aynı zamanda duyarlılık gibi analizleri de izleyebilir. Pek çok şirket, sosyal medyadaki olumsuz yorumların satış fiyatlarında düşüşe ve düşüşe neden olduğu kriz durumlarını gördüler.

Doğru araçlar bulunduğunda, sosyal medya yatırımınızdan getirileri gösterecek metrikleri belirleyin ve takip edin. Sosyal eylemi işletme hedeflerine bağlarken- beğeniler ve takipçiler gibi makyaj metrikleri daha anlamlı olur. Açıkçası, her sosyal hareketi bir mağaza içi satış gibi bir iş hedefine doğrudan bağlayamazsınız. Fakat değerleri tahmin ederek yaklaşabilirsiniz. Örneğin, web sitenizde bilgi isteyen müşterilerin belirli bir yüzdesinin satın aldığını biliyorsanız, bağlantıları, ilgili sosyal medya yayınlarına ve o harekete geçirici sayfaya yönlendirilen ziyaretçilere bakarak izleyebilirsiniz.

Şirketinizin sosyal medya varlığını iş hedeflerine bağlamak için uğraşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Ama baştan başlamak için asla çok geç değildir. Daha geniş iş hedefleri ve hedef pazar düşünmeyi düşündüğünüzden emin olmak için adım atın. Doğru platformları kullandığınızdan ve doğru yollardan meşgul olup olmadığınızı kontrol edin. Ardından, gerekli araçları ve metrikleri bulundurduğunuzdan emin olun. İş hedeflerini karşılamak için net bir plana sahip olduğunuzda başarılı bir sosyal medya pazarlaması yapmış olacaksınız.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın