Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Oyunlaştırma (Gamification) Sosyal Medyada Nasıl Kullanılır?
0

Oyunlaştırma (gamification) çeşitli alanlarda adını sık sık duyduğumuz ve bir çok kez tecrübe etmiş olduğumuz bir kavram. Sınıf ortamından, reklamlara, sosyal sorumluluk projelerinden, sanat dünyasına birçok alanda kullanılan bir teknik. Ice bucket challenge hafızalarınızdadır. Üstünüze bir kova buzlu su döküp, seçtiğiniz arkadaşlarınızı challenge edip davet ettiğiniz bir oyun kurgusu hazırlanmış, katılımcılara birkaç saniyelik ALS hastalığı deneyimi yaşatarak hastalık hakkında toplumsal farkındalık sağlamak hedeflenmişti.

Neden oyunu seviyoruz?

Sanayi devriminden sonra hayatın görece kolaylaşması, fakir ve zengin arasında bir sınıfın ortaya çıkmış, bu yeni oluşan sınıf da çalışmaktan geriye kalan vakitlerini değerlendirmek için mütevazi eğlence yöntemleri arayışına girmişler ve böylece oyunlar yetişkinler için de toplumda kabul gören uğraşlar arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır.

Oyunlaştırmanın sosyolojik, ekonomik kaynakları olduğu kadar psikolojik temeli de vardır. Yapılan araştırmalara göre rekabet ile mutluluk seviyeleri arasında bir korelasyon olduğu gözlenmiş. İçinde rekabeti de içeren oyun, kişiyi daha iyi hissettirmekte. Bugün modern dünyada kabul gören reklamcılık 3.0 stratejisi, kullanıcıyı iyi hissetirmek (User Experience- Kullanıcı Deneyimi) üzerine kurulu.Oyun yoluyla kullanıcı ile duygusal bağ kurularak sadık bir müşteri tabanı kurmak hedefleniyor.

Vendors’a göre oyunlaştırma ile %100-150 oranında etkileşim metriklerini arttığı gözlemlenmektedir.

Sosyal medyada  nasıl kullanılıyor?

Sosyal medyada oyunlar, verilen hashtag paylaşılması, yorumlarda resmin anafikrini bulmak, resimdeki bir ayrıntıyı buldurmak, yorumlar arasından en güzel özel gün söz için hediyelendirmek, belirlenen mekanda saklı ürünü buldurup sosyal medyada paylaşarak sahip olma, sosyal medyada arkadaşı etiketleme gibi kurgularla karşımıza çıkabiliyor.

Vodafone Salla Kazan kampanyası ilk aklıma gelenlerden. Kullanıcının telefonu sallaması karşılığında şansına hediyeler kazanması oldukça popüler oldu.

Avon’un meme kanseriyle mücadele kapsamında kullanıcılardan pembe aksesuarla fotoğraf çekip kafayı taktık hashtag’ıyle yayınlamasını istemesi de sosyal sorumluluk projelerinde sıklıkla kullanılan oyunlaşma tekniğine örnekti.

Çocuklara okuma alışkanlığı oluşturmak adına Türkiye İş Bankası tarafından yürütülen karneni göster, kitabını al kampanyası da güzel bir oyunlaştırma örneğiydi.

http://ilkbulusma.mavi.com/ilkbulusmastili/?c=120010 sitesinde yapılan küçük bir test ile Mavi Jeans, ilk buluşmada ne giysem sorusunu bir testle çözmeyi amaçladığı oyunuyla dikkati çekmişti.

Defacto da fit testini çöz, hediyeler kazan kampanyası ile oyunlaştırmayı reklam stratejilerine eklemeyi hedeflemişti.

Coco Cola, isimli kutular kampanyası yaptığı dönemde Facebook üzerinden bağlanılan “Onun İsmi Ne” adlı bir interaktif oyun tasarlamıştı.

Kullanıcılarına mikro sitedeki ipuçlarını kullanarak çeşitli üniversite kampüslerindeki saklı Redbull kutularını bulmalarını isteyen, kutuların üstündeki kodu Twitter ve Instagram’a yükleyerek ödülü kazandığınız  Redbull Kutu kapmaca oyunlaştırma tekniğini başarıyla kullanan projelerden.

Oyunlaştırma tekniği, kullanıcı odaklı olmasıyla en çok etkileşim alan reklam türlerinin başında geliyor. Eğlence ve rekabet duygusu katarak kullanıcının markayla duygusal bağ kurmasını sağlayan bu teknik, marka bilinirliği ve kullanıcı deneyimi puanını arttırmanın da en etkili yollarından birisi.

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın