Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Otomobilde Yeni Nesil Odaklı Pazarlama
Popüler
0

Günümüzde, sosyal medyanın hızla artan kullanımıyla birlikte, otomotiv endüstrisinin de dijitalleşmesi kaçınılmazdı. Gelecekte test sürüşü dışında belki de her şeyi internet üzerinden öğrenebilir ve alacağımız aracı seçebilir hale geleceğiz gibi gözüküyor. Test sürüşünün de gelmesi mümkün belki de. Neden olmasın?

Otomobillerin ilk çıktığı dönemlerden günümüze kadar, 100 yılı aşkındır firmalar yeni modeller, yeni teknolojilerini tanıtmak için fuarlarda birlikte sergileniyordu ve alıcıların karşısına panayır havasında çıkıyorlardı. Zamanla devasa, yalnızca arabalar için olan organizasyonlara evrildiler ve çok büyük kitleleri bu organizasyonlarında misafir ettiler. Yıllarca. Asyalıların, ABD ve Avrupalı markalara katılmasıyla işler çok daha farklı bir noktaya tekrar evrildi. Tasarımın, güvenliğin ve teknolojinin yanı sıra, araba markaları artık bir yaşam standardı satma derdine de düştüler ve bunun sonunda dinamik bir hedef kitleye erişim gerekliliği oluştu.

Geleneksel pazarlama sona eriyor

Teknolojiyle yakından ilgili nesil artık yavaş yavaş satın alma gücüne erişmeye başladı. Haliyle dışarıda saatlerini bir şeyler almak için geçirmek yerine, kolaylıkla fiyat / yarar ilişkisini karşılaştırabildikleri interneti kullanan kitle de bununla beraber arttı. Ford, Aston Martin, Rolls Royce ve Volvo gibi sektörün önde gelen markaları da stratejilerini değiştirmeye gitmiş olacaklar ki, Paris’te düzenlenen otomobil fuarında da İstanbul Auto Show 2017’de de yer almadılar. Bunun en büyük sebebi ise artan bütçelerin yanı sıra, yeni neslin artık fuarlarda zaman geçirmek yerine bunu onlar için yapan Youtube kanallarını veya sektörün tanınmış kişilerinin hazırladığı videoları, canlı yayınları izlemeyi tercih etmeleri diyebiliriz.otomobil fuarı

Bunun en güzel örneğini yine sektörde yeni sayılabilecek olan Tesla marka otomobille verelim. Tesla için kısaca; Digital Age dergisinin Haziran 2017 sayısında kendisine çokça yer bulmuş, “başarısızlıklarla dolu bir başarı hikayesi” manşetiyle kaleme alınmış Elon Musk‘ın kurucusu olduğu, elektrikli arabalarıyla teknoloji dünyasının yükselişini hayranlıkla takip ettiği marka diyebiliriz. Hedef kitlesiyle tüm dijital platformlarda iletişime geçen Tesla, yeni çıkacak elektrikli otomobili için 400 bin ön sipariş aldı. Yalnızca 1000 dolar ile online ön sipariş yapabildiğiniz Model 3 hamlesiyle birlikte, marka değeri bazından General Motors ve Ford gibi köklü şirketleri de geride bıraktı.

Sanal ortamda test etme deneyimi

Audi’nin 2012’de Londra’da kurduğu sanal mağaza ile insanlar, tercih ettikleri renk ve donanımları anında ön izlemeyle görebildiler ve bu mağazanın satışları yüzde 70 artarken artışın yüzde 60’ını ilk kez Audi alan müşteriler oluşturdu. Kısaca söylemek gerekirse marka ürünü kullanıcının ayağına getirdi ve her türlü özelleştirmeyi deneyimleme şansını çok kısa süreler harcayarak tatma fırsatını potansiyel müşterilerine verdi.

interaktif iletişimToyota Türkiye de interaktif showroom‘unu kullanıma sundu. Telefonlar ve bilgisayarlar için yaptıkları uygulama sayesinde Audi’nin sistemine ek olarak, müşteriler danışmanları kolayca görüntülü veya sesli arayıp her özellik için canlı olarak bilgi alabiliyorlar. Danışman taktığı gözlük sayesinde kullanıcıya nereye baktığını yansıtıp kolay bir görüntülü iletişim sağlıyor. Hem galeride danışmanla ettiğiniz samimi sayılabilecek sohbetten farkı kalmıyor hem de kafanızda soru işareti bırakmayana kadar yorulmadan öğrenme imkanını sizlere sağlıyor.

Dijitalleşmenin pazarlamaya olan büyük etkisinin farkına varan otomobil endüstrisi de buna ayak uydurmaya başladı gibi gözüküyor ve çok yakın tarihlerde fuarların tamamen son bulacağını öngörmek de yanlış bir düşünce sayılmaz.

Takip Et

Can Ünlütürk

Öğrenci at Yıldız Teknik Üniversitesi
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Can Ünlütürk

Bir Cevap Yazın