Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Örneklerle Facebook Reklamlarını İyi Kullanma Yöntemleri
Popüler
0

Facebook reklamlarını daha etkili kullanmanız mı gerekiyor? Her bir reklamınız için hedefi daraltmayı düşündünüz mü?

Bu yazımda, kendi işiniz için model olarak kullanabileceğiniz, sonuç odaklı 4 Facebook reklamı örneğini keşfedeceksiniz.

Ürün ön izlemelerini artırın

Bu reklamda, İngiliz yatağı şirketi Simba, kısa, zengin özelliklere sahip videolar ve tekli bir görüntü ile “atlı karınca” reklam biçimini kullanarak hibrid yatağı pazarlamaktadır.

Tek cümleli metin, merak uyandırarak hedef kitlenin dikkatini çekmek için kullanılır. Ayrıca, kısalık, ürün özelliklerini vurgulayan döner kartları tüketmek için hedef kitleyi iter. Dikkat çeken video, özellikle birinci atlı araba kartında bu reklamın mükemmel bir özelliği var. Kısa, döngüsel videolar, reklamın normal resimlerden daha çekici olmasını sağlar. Son olarak, ikinci-son karusel kartta tek bir görüntünün kullanılması, başka bir videonun beklentisini kırmakta ve 100 günlük deneme teklifine dikkat çekmektedir. İnsanlar atlıkarınca içerisine baktıkça, her başlıkta bir tüketici yararını veya bir ürün özelliğini vurguladığımızı görürler.

Potansiyel ilk alıcılara yeniden pazarlama

Eko-bebek markası Kit & Kin, bir döngüsel görüntü özelliklerine sahip bir yeniden hedefleme reklamı kullanıyor ve ilk satın alımını teşvik etmek için eko bezlerinde % 25 indirim yapıyor.

Reklam metni, hedef kitleye fayda sağlamak için kullanılır. İlk satır, bu reklamın bir promosyon, özellikle %25 indirim anlaşması sunduğunu açıklığa kavuşturmak için yazılmıştır. İlk satır, birisinin tekliften yararlanmak için kullanması gereken indirim kodunu da açıkça belirtmektedir. Kopyanın geri kalan kısmı fayda odaklı kalmak için dahil edilmiştir. Bir ürün özelliğini belirledikten sonra, kopya özelliklerin alıcıya nasıl fayda sağladığını açıklar: “daha mutlu anneler ve babalar için daha kuru bebekler”. Son satırda, başka bir ürün özelliği, bezler üzerindeki baskı ve alıcıya estetik yarar vurgulanmaktadır. Atlıkarınca görüntüler tek başlarına ürün göstermez çünkü bu sıkıcı olur. Bunun yerine, ürün görüntüleri bebeklerin bezlerini giydiği zaman bezlerin neye benzediğini hedef kitleye gösterir. İlk atlıkarınca başlığın hedef kitleye %25 indirim yapabileceklerini nasıl hatırlattığını fark edin. Takip eden kartlar, üründe basılan hayvanları vurgular ve ilgili emojiler metni daha da öne çıkarır.

Marka otoritesinin güçlendirilmesi

Bu Shopify reklamı tüm sağ kutuları kontrol eder. Pazarlama dönüşümün üst kısmında kullanılan bu içerik reklamı, hedef kitleye değer katarken marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olur.

Kısa, keskin kopya kopyası terfi içeriğinin cevapladığı üç kelimelik soruyla merak uyandırıyor. Sözü edilen sadakat fikirlerinden birini (indirim, yarışma veya VIP statüsü) zaten kullandıklarını bilerek kullanıcılar emilir. Ama doğru yapıyorlar mı? Etkili yollar var mı? Bu makale, kullanıcıların tıklamalarını sağlayan cevapları sağlar. İlk bakışta, görüntü rastgele görünüyor. Ancak daha fazla analiz yapıldığında, görüntüde nostaljik bir his var ve kullanıcıya çocuklukta dondurmanın bir muamele veya ödül olduğunu hatırlamasını istiyor. Benzer şekilde, bu reklam ödül programları ile ilgili bir makaleyle bağlantı kurmaktadır. Bu reklam, birisinin Facebook haber akışında gezinmesini sağlayan görsel nostaljiyi kullanıyor.

Reklam ayrıca, bir müşterinin sadakat programları etrafındaki yaratıcı fikirleri okuduklarında yapacakları “Daha Fazla Bilgi” BTA’sına da sahiptir.

Müşteri görüşlerini paylaşın

Two Become One Jewellery’ın yeniden hedefleyen bu reklamı, videoda doğrudan yanıt mesajı ve reklam metninde bir referans oluşturuyor. Video işletme sahibini tanıtıyor ve referans, reklama sosyal kanıt ekliyor. Reklam metninizde referanslar, güven oluşturmak ve potansiyel müşterileri harekete geçmeye teşvik etmek için en etkili yollar arasındadır.

Müşteri görüşleri, dört özel müşteri anlayışına hitap eder:

  • Müşteri işe güvensin.
  • Ürün sunumu benzersiz bulsun.
  • Potansiyel müşteri, eski müşterinin üründen memnun kalıp kalmadığını öğrensin.
  • Müşteri şirketi tavsiye etsin.

Video da bu reklamda önemli bir rol oynamaktadır. İşletme sahibi tanıtımıyla, video iş dünyasına bir yenisini ekliyor. Sonuçta insanlar diğer insanlarla iş yaparlar. Video, şirketin showroomunda yer alır, şirketin sunduğu belirli hizmeti belirtir.

Takip Et

Can Ünlütürk

Öğrenci at Yıldız Teknik Üniversitesi
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Can Ünlütürk

Bir Cevap Yazın