Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Nerede Bu Müşteriler?
0

 

Her sektörde olduğu gibi dijital pazarlama sektöründe de bu soru freelance çalışanlar ve start-up işletmeler için hayati bir sorudur. Peki nerede bu müşteriler? Ne yer ne içerler?

Şirketlere Özel Rapor Hazırlayın

Potansiyel müşteri gözüyle baktığınız tüm firmaların sosyal medya hesaplarını inceleyerek bu işe başlayabilirsiniz. Sosyal medyada yaptıkları hataları ve eksiklikleri bir rapor haline getirip bu raporun onlar için özel olarak hazırlandığını hissettirin. Hata ve eksiklikler ile ilgili olarak yardımcı olmak istediğinizi belirten kısa bir yazıyla raporunuzu sunabilirsiniz. En önemli nokta raporunuzu hazırlarken hazır şablon kullanmayın. Arka plana kendi logonuzu koyabilirsiniz veya antetli bir kağıt gibi tasarlayabilirsiniz. Bu küçük ama önemli bir detaydır.

Takım Elbise

Peki Bu Raporu Nasıl Ulaştıracağım?

En etkili olan yöntem yüz yüze görüşmektir. Randevu alabilirsiniz veya çat kapı gidebilirsiniz. Şirketin büyüklüğüne göre seçeceğiniz yöntem değişecektir. Randevu almak bir yöntemdir fakat cevapsız kalma ihtimalinizin yüksek olduğunu belirtmeliyim. Çat kapı gittiğiniz takdirde illa ki birileri ile muhattap olacaksınız. Bu bir müdür veya sekreter olabilir. İlk etapta patronla görüşme ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Korkmayın. Müdür veya sekreterle görüşmek bile mesajınızı iletmek için yeterli olacaktır. Unutmayın ilk amacınız raporunuzu yani mesajınızı iletebilmektir. Size beş dakika ayırabilmesi mesajınızı iletmek için yeterli bir süredir. Giyiminize dikkat edin. Kendinizden bahsedin. Onlara özel olarak bu raporu hazırladığınızı vurgulayarak bazı eksik ve hataların olduğunu belirtin. Bu hataların düzeltilmesi durumunda şirketin sosyal medyada daha profesyonel bir görünüme bürüneceğini; bunun da şirkete olumlu yönde getirisi olacağını anlatın. Görüşme sonunda görüştüğünüz kişiye zaman ayırıp sizi dinlediği için teşekkür edin. Bu yine küçük bir detaydır ama nazik ve kibar olmak her zaman artı puanı hanenize ekler.

Sonuç olarak potansiyel müşteriniz ister büyük, ister küçük ölçekli bir firma olsun. Şirketler insanlardan meydana gelir ve insanların tamamının ortak bir duygusu vardır: “özel hissetmek”. Potansiyel müşterinize özel olduğunu hissettirin. İhtiyaç yaratın. Eksiklikleri ve hataları gösterin. Zihnine tohumu ekin ve yeşermesini bekleyin. Bu bazen kısa sürede yeşerir bazen de uzun sürede. Telefonunuz çaldığında arayanın ziyaret etmiş olduğunuz müşteri olduğunu gördüğünüzde hissedeceğiniz mutluluk ve heyecanı asla unutamayacaksınız. O duygu, size daha fazla rapor hazırlamanız gerektiğini hatırlatacaktır.

Takip Et

Mustafa Cecan

Co-Founder at Medyaka Dijital Ajans
Medya ve İletişim Sistemleri Mezunu | Halkla İlişkiler Uzmanı | Grafiker | Fotoğrafçı | Medyaka Dijital Ajans Kurucu Ortağı
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
67%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
33%
Yazar Hakkında
Mustafa Cecan
Medya ve İletişim Sistemleri Mezunu | Halkla İlişkiler Uzmanı | Grafiker | Fotoğrafçı | Medyaka Dijital Ajans Kurucu Ortağı

Bir Cevap Yazın