Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Negatif SEO; Bir Tehdit mi Yoksa Bir Taktik mi?
Guru
0

Negatif SEO nedir?

Negatif SEO en genel tanımıyla web sitemizin arama motorları üzerindeki sıralamasını aşağı yönlü etkilemek amacıyla yapılan faaliyetlerdir. Bu faaliyetler genellikle rakip firmalar tarafından yapılan ve etik olmayan süreçler içerirler.İnsanlar negatif SEO faaliyetlerine; site yoğunluklarıyla bağlantılı olarak Google’da üst sıralarda yer almanın her geçen gün daha da zor hale gelmesi sebebiyle başvuruyorlar.

Negatif SEO faaliyetleri;

Kişisel web sitemizin ele geçirilmesi, web sitemize yönelik onlarca ya da yüzlerce istenilmeyen/zararlı bağlantı kurulması, web site içeriğimizin taklit edilerek dağıtılması, toplum tarafından güvenli olmadığı düşünülen ve sektör ile bağlantısı olmayan ürün ve oyun isimlerinin keyword olarak sitemize bağlanması, bot hesaplar ile web sitemizi ilişkilendirerek güvenirlik düzeyimizin ve online prestijimizin olumsuz etkilenmesi ve web sitemize eklenen olumlu Backlinklerin kaldırılması şeklinde gerçekleştirilebilir.

Negatif SEO Bir Tehdit Midir?

Negatif SEO, kuşkusuz ki bir tehdit unsurudur. Çünkü negatif SEO faaliyetleri ile; yukarıda bahsettiğim gibi kişisel prestijimizin sarsılması, sitemizin güvenirlik düzeyinin düşmesi, aldığımız olumlu Backlinklerin geri alınarak arama motorlarında sıra kaybetmemiz, Google’ın gözündeki itibarımızın düşmesi gibi sebeplerle emek ve bilgi birikimimizi aktardığımız sitemiz bir anda arama motorlarında bulunamaz hale gelebilir ve önlem almadığımız ya da negatif SEO ile baş edemediğimiz takdirde Google tarafından ceza alabiliriz.negatif seo,tehtid seo,taktik seo, seo

Negatif SEO’dan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Negatif SEO’dan korunmak için ;

Site kurulumunda sitemizi Google Web Yönteicisi araçlarına bağlayıp, her tür sorun için uyarı e-postaları almayı talep ederek ve bu e-postaları düzenli olarak takip ederek korunabiliriz.

Backlinkler bu konuda çok büyük önem teşkil ediyor. Negatif SEO araçlarından korunmak için Backlink profilimizi sürekli denetim altında tutmak sitemize yönelik yapılan saldırı girişimlerini engellemek ya da erken müdahale edebilmek için gereklidir. Ayrıca bir önceki yazımda bahsetmiş olduğum olumlu Backlink’lerimizi de destekleyerek en güvenilir ve kaliteli Backlink’lerimizi sitemizden kaldırmalarını önlemek bu konuda önem arz etmektedir. Olumlu Backlinklerimizi kaldırmalarını engellemek için erişilmesi güç, bize özgü olan ve  site adresimizi içinde barındıran bir e-posta adresi kullanmak işimizi kolaylaştıracaktır. (örneğin; cenk@cenkpinarci.com)

Sosyal medya hesaplarını daima denetimde tutmak da bu konudaki önemli adımlardan biridir. Sitemizi negatif olarak etkilemek isteyecek insanların yapacağı şeylerden biri de sosyal hesaplarımızdan fake profil oluşturup biz gibi bildirimlerde bulunmaktır. Sosyal hesaplarımızı düzenli olarak kontrol edip bununla ilgili İnternet üzerinden kolaylıkla bulabileceğimiz uygulamalardan da yararlanarak sitemizi bu tehditlere karşı da koruyabiliriz.

Web sitemizi hacklenme ihtimaline karşı korumak için de, güçlü bir şifre kullanmak, iki aşamalı bir giriş yöntemi oluşturmak, dosyalarımızın yedeklerini düzenli olarak veri tabanında biriktirmek ve kullandığımız hosting şirketi ile irtibata geçerek sitemiz için casus bir yazılım engelleme uygulamasını sitemizde barındırarak bu tehlikeyi de bertaraf edebiliriz.

Yine ve dış tehditlere karşı son olarak yapılacak olan negatif SEO engelleme yöntemi olarak web sitemizin trafiğini ve hızını sürekli olarak kontrol etmektir. Web sitemizdeki ani bir değişiklik bir anda sitemize gelen binlerce istek demektir ve buna karşı çözüm bulmazsak sunucumuz yoğunluktan dolayı çökebilir ve işlevsiz hale gelebilir. Bu durumu fark ettiğimizde yapmamız gereken hosting şirketimize durumu bildirmek ve yardım talep etmektir.

Bunun dışında kendi yaptığımız yanlışlarla da sitemize negatif SEO çekmemiz olasıdır. Kendimizi arama motorunun üst sıralarında görmek için Google’ın onaylamadığı/güvenilir olmayan sitelere Backlink göndermemiz, Blog ağlarından para ile bağlantı satın almamız, paralı anahtar kelimeler kullanarak sitemize trafik çekmemiz ve sitemize nofollow özelliği eklemeden link oluşturmamız sitemizi tehditlere açık hale getirecek ve kendi ipimizi çekmemize neden olabilecek unsurlardır ve bunlardan uzak durmamız gerekir.

Sonuç olarak, web sitemize yapılabilecek olan saldırılarla baş etmek için sitemizi güvenli bir şekilde yapılandırmalı, Backlinklerimizi, sosyal hesaplarımızı ve sitemizi sürekli denetim altında tutmalıyız. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi negatif SEO hareketleri sitemize sıçradıktan sonra bununla baş etmek bir hayli zordur ve bizim yapmamız gereken daha çok önlem alarak negatif SEO’dan korunmaya çalışmak ya da en kötü ihtimalle sitemize yönelik negatif SEO’dan korunmaya çalışmak ya da en kötü ihtimalle sitemize yönelik negatif SEO hareketleri gerçekleştiğinde bu durumu erken fark ederek hızlı bir şekilde müdahale etmek ve çözüm bulmak olmalıdır.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
70%
Güzel
25%
Fena Değil
5%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın