Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Reklam Nerede, Ne Zaman, Nasıl
0

Gelişen dünyada reklamlarda promosyonlar indirimler ve hediyeler işlevselliğini kaybediyor, basitleşiyor. İnsanlar artık reklamlarda özel hissetmek duyusal alanlarına dokunulmak ve üstünlük istiyor. Neyi nerede değil neyi hangi duyguyla pazarlayacağını iyi bilmek gerekiyor. Kısacası reklamı üretirken müşteri odaklı olmak gerekiyor. 

Dijital evrende klasik reklamcı kafası basit kalıyor insanlar pek çok duyguya pek çok işleme kolayca entegre olabiliyor. Örneğin müzik dinlerken arka planda televizyon açık kalıyor, aynı zamanda sosyal medya hesaplarında bir konu hakkında fikrini yazıyor, sevdiği insanların fotoğraflarını inceliyor.Bu kadar çok yönlü bir dünyada sıradan pazarlama teknikleri elbette basit ve işlevsiz kalıyor. Aradan sıyrılmak içinse gerçekten parlamak orijinal olmak gerekiyor. İnsanlara bu reklamı atlamamalısın duygusunu saniyelerle değil anlarla vermek gerekiyor. Reklamınız basit yormayan aynı zamanda zeka gerektiren, başardın hissiyatı ile özel hissettirmek gerekiyor. Basit iyidir derken aynı zamanda zekalarını öven gülümseten veya duygu olarak içine çeken içerikler bulmak gerekiyor. Haliyle reklamcının  işi bir hayli zorlaşıyor. Eski ye oranla tanıdık bir yüzü görmektense yaşamın içinde sıradan herkes gibi olan insanları görmek önem kazanıyor.

 

Müşteri artık sadece müşteri olmaktan ziyade marka temsilcisi imajı istiyor. Kendi kullandığı malı övüyor, arkasında duruyor sorunlarını marka ile birebir iletişimde çözmeyi tercih ediyor. Dijital dünyanın karmaşası içinde sakin, hızlı, üstün hizmet görmek istiyor. Kendi reklamını kendi üretiyor.

 

Reklam üzerinde olumlu bir duygu verdiğinizde insanlar o ürünü satın almaya içeriğine daha fazla zaman ayırmaya başlıyor. Bir araştırmaya göre tüketicilerin önemli bir yüzdesi kişiselleştirilmiş içerik arıyor. Markaların kişisel tercihlerini önemsemelerini arama davranışlarını öğrenmesini ve gerçek zamanlı iletişimi önemsiyor. Ürünü satın aldığında genel hedef kitleye değil kendilerini ve kendileri gibi hisseden bir kitleyi hedeflemeyi tercih ediyor. Yani siz yakın zamanda bilgisayar satın almak için araştırma yapmış bir kişiye bir hafta sonra değil gün içinde veya mesai saati sonrası boşluklarda ulaşmalısınız. Aynı zaman da genel olarak özgün içerik üretmelisiniz. Yani bir bilgisayar sadece bir bilgisayar olmamalı onu kullanan insan özelleşmeli ve zenginleşmeli. Bunu söylerken insanları bir ütopya ya mahkum etmemelisiniz. Ürünümüzü satın aldığınız da prens olmayacaksınız ama prens gibi hissedebileceksiniz. Ürünümüz sizin ihtiyacınızı karşılamak için üretildi ve siz ona ulaştınız, artık daha verimli ve özenli olabileceksiniz imajını verebilmelisiniz. Sahte bir hayat ve ulaşılamayacak bir zenginliği göstermek insanları yoksunluklarında boğmak demek. Hedef kitlenizi iyi seçmeli doğru müşteriye ulaşmalısınız.mobil-ticaret

Müşterinize yerinde ve zamanında erişmeli, isteklerini anında cevaplamalı, tamda soruyu sorduğu anda yakalamalısınız. Müşteriyi tanımalı bireysel reklam üretmelisiniz. Her müşteri bir reklam aracı siz yokken sosyal medyadan sizi takip ediyor, başka bir kullanıcıyı teşvik ediyor,sorunları ve çözümleri anında paylaşıyor Müşteri mobilleşiyor.

Müşteriniz yağmur sağanağında bir evin saçağında beklerken tweet attığında orada müşteriye ulaşmanız gerekiyor. Twitter dan ona pazarladığınız bir şemsiyeyi tavsiye ediyor veya yakındaki taksi durağının numarasını veriyor olmalısınız. Yada evlilik yıl dönümünü unuttuğunda Facebook dan eyvah evlilik yıl dönümünü unuttum güncellemesinde online çiçekcinizin veye en yakın kuyumcunun adresini gönderdiğinizde müşteriyi kişiselleştirir siniz. Bunun için mobil de aktif olmak önemini her geçen gün artırıyor. Bugünden sonra İnternet’e ulaşan her birey mobilden ulaşıyor olacak. Yani artık her bireyi canlı tutuyor olmak gerekecek. Etkileşimi kaybettiğiniz her bireyi müşteri portföyünden kaybetmeye başlıyorsunuz. Eğer ürettiğiniz içeriği mobil sitelerde doldurmuyor içini boş bırakıyorsanız kaybetmeye başlıyorsunuz. Müşteri markaya değil içeriğe puan veriyor ve aslında içeriği satın almakla ürünü satın almaya başlıyor.

Berna Gencmazlumoglu

dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Latest posts by Berna Gencmazlumoglu (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Berna Gencmazlumoglu
dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Bir Cevap Yazın