Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Display Reklamlarına Derinlemesine Bir Bakış
0

Display Reklamlarına Derinlemesine Bir Bakış

Yazar:  Selen Derici26 Kasım 2016

Websitelerinde karşımıza çıkan reklamlara display reklamları deniyor. Bu reklamlar bir çok formatta olabiliyor. Bu yazımda display reklamlarının boyutlarından, çeşitlerinden ve içeriklerinden kısaca bahsedeceğim.

Display Reklamları

Display reklamları markalar tarafından çok tercih ediliyor çünkü daha hızlı marka oluşturabilme, etkili hedefleme ve gerçek zamanlı dönüşüm ölçebilme gibi bir çok avantaj sağlıyor. Türkiye’de 2016 yılı ilk 6 ay verilerine göre, toplam dijital reklam yatırımının (927,6 milyon TL) en büyük kısmını display reklam yatırımları (546 milyon TL) kapsıyor. Yatırım miktarı 2015’e göre %20 artmış.

Display Reklam Boyutları

Başlıca display reklam boyutlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Display Reklam Boyutları

Display reklam boyutunun kampanya performansı üzerinde çok önemli bir etkisi var. Popüler olmayan boyutları kullanmak, kampanyaların görüntülenmesini düşürüyor. En etkili display reklam boyutları 336×280 large rectangle, 300×250 medium rectangle, 728×90 leader board ve 300×600 half page olarak veriliyor. Mobilde ise en başarılı boyut 320×100 large mobile banner.

Display Reklam Çeşitleri

Display reklamlarının başlıca çeşitleri sabit, hareketli ve interaktif bannerlardır. Bu bannerlar arasından hareketli ve interaktif banner, sabit bannera nazaran daha etkilidir. Çünkü, display reklamlarındaki hareketlilik kullanıcıların dikkatini çekerek banner körlüğüne karşı avantaj sağlıyor.

Sabit bannerlar JPEG; JPG; PNG veya GIF formatında ve hareketli bannerlar GIF veya SWF formatında yüklenebilirken interaktif bannerlar yalnızca SWF formatında yüklenebiliyor. Her display reklamı en fazla 150 KB boyutunda ve en fazla 15 saniye uzunluğunda olabiliyor.

Display Reklam İçeriği

Display reklam içerikleri için bulunan bazı kurallar mevcut. Bu kurallar aşağıda listelenmiştir.

1- Bulanık veya göz alıcı resimler kullanılamaz ve reklam ayırt edilebilir olmalıdır.

2- Bannerın bütün alanı doldurulmalıdır ve aynı içeriğin ikinci bir kopyası bannera yerleştirilemez.

3- Kullanıcılara reklama tıklatmak amaçlı yanlış uyarılar veya hata mesajları verilemez.

4- Websitesi içerikleri, haberler ve metin reklamları taklit edilemez.

5- Şiddet, alkol, fuhuş, kumar, kötü amaçlı yazılım, uyuşturucu ve kimyasal madde konularını içeren reklamlar paylaşılamaz.

Etki Yaratan Display Reklamları Oluşturmak İçin İpuçları

Eğer ilk defa bir display reklamı oluşturacaksanız, öncelikle farklı display reklam çeşitleriyle, farklı renk, görsel veya metin kullanımlarıyla içeriğinizi test etmeniz ve en başarılı içeriği seçmeniz doğru olacaktır. İdeal display reklamı oluşturmak için eylem çağırınız (call-to-action) belirgin olmalı, reklam içeriğiniz metin ve görsel açısından dengeli olmalı, fiyat, promosyonlar ve konu ile ilgili sonuç sayfası içermelidir. Detaylar için tıklayın.

 

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
63%
Güzel
38%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın