Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Markalar ve Renkleri
0

Kurumsal tüm markaların kendine ait kurumsal renkleri vardır. Logolarında, ambalajlarında, sosyal medya hesaplarında kendine ait logo renkleri ile var olmaktadırlar. Logolar markaların kimliğidir. Farkında olmasak da, renkler bilinçaltımızı etkiler ve bize mesajlar verir. Renklerin psikolojik etkisi ile tüketiciyi etkilemek ve markaya dikkat çekmek mümkündür. Renkler kişilerin direk duyularına hitap eder ve kişileri tetikler. Bu nedenle markalar, kullanacakları logo ve renkleri tüketici de yaratmak istediği etkiye göre seçmelidir. Her renk, bilinçaltımızda farklı anlamlar yaratır. Yapılan araştırmalara göre bir ürünü alırken tüketicilerin %85‘i aldığı ürünü renginden etkilenerek satın almaktadır. Renkler marka farkındalığını arttırmada da önemli bir unsur haline gelmiştir.

Bir ürünü satın alma kararı verirken en önemli unsur görselliktir. Kurumsal kimliğinizde kullanacağınız renk veya renkleri seçerken marka kişiliğini ve bunu en iyi yansıtan rengi bulmak önemlidir. Hangi rengin markanızı temsil edeceğini doğru belirlemek gerekir. Seçtiğiniz logo rengi sizin kurumsal kimliğiniz haline gelecektir. Örneğin; kırmızı renk çoğu kişiye Coca-Cola‘yı çağrıştırır. Markanızın kimliğine ve var olduğunuz sektöre göre doğru rengi belirlemelisiniz. Her rengin bizde farklı hisler uyandıran anlamları vardır. Seçeceğiniz rengin satacağınız ürün veya markanız ile ilgili hangi duyguyu uyandırmasını istiyorsanız ona göre seçim yapmak en doğru karar olacaktır.

Markalar ve Kullandıkları Renkler

 

  • Sarı: Dikkat çeker. En parlak renktir. Verimliliğin rengidir. Neşe uyandırır. dikkat çekmek ve sıcaklık hissi yaratmak Anaokullarında ve çocuk parklarında çok kullanılır. Mc Donalds‘ın logosundaki arkasında kırmızı fon kullanılır. Sarı ve kırmızı renklerini kullanmıştır. Kırmızı renk burada iştah açıcı özelliğinden dolayı kullanılmış.Sarı renk tüketicilerle bağını ve mutluluk duygusunu temsil eder.

  • Kırmızı: Dinamikliği simgeler. Tutkunun rengidir. İştah açma özelliği vardır. Fast food ve dünyaca ünlü yemek markalarının en çok kullandığı renktir. Coca-Cola kırmızı logo denince akla ilk gelen markalardan biridir.

  • Siyah: Gücü ve prestiji simgeler. Mercedes, BMW gibi lüks markalarda kullanılan renktir.

  • Beyaz: Saflığı,temizliği ve istikrarı ifade eder. Kozmetik ve temizlik ürünlerinde beyaz renk çok kullanılır.
  • Pembe: Hayallerin ve aşkın rengidir. Genelde kadınlara yönelik kullanılır.
  • Yeşil: Huzuru ve doğayı simgeler. Güven duygusunu tetikler. Bankalar genelde yeşil renkleri kullanır. BP markasının yeşil rengi kullanmasının sebebi vardır. Petrol markası ve doğaya zarar veren bir marka olmasına karşılık yeşil rengi kullanarak, markaya sempati uyandırma, algıda doğayla barışık imajı vererek güven verme duygusunu kullanmaktadır.

  • Mor: Gösterişin ve ihtişamın rengidir. Mor renk lüks kabul edilir. Saraylarda mor motifler ağırlıklıdır.
  • Turuncu: Sıcaklığı ve neşeyi temsil eder. Herkese hitap eden bir renktir. Satın alma duygusunu tetikler.

  • Mavi: Güven verir. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder. Başarı duygusunu hissettirir. Çoğu kurumsal şirketler bu rengi kullanır.

 

  • Multi Renkler: Bazı markalar logolarını tek renk yerine bir çok farklı renkle yapmıştır.Burada kimliklerinde çeşitliliği göstermek istemişlerdir.

 

 

 

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın