Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Logo Değişimleri ve Markalar
0

Değişen trendler, yeni teknolojiler ve ayak uydurmakta bazen zorlandığımız globalleşen Dünya sadece bizi değil aynı zamanda markalarında hızla büyüyen sektörde ayakta kalmaları için onlarında bu sürece ayak uydurmak zorunda olduğu bir gerçektir. Logo, marka kimliğinin ve imajının en önemli görsel dayanağı ve temsilcisidir. Hedef kitlelerine hitap ederken, sadık müşterilerine ulaşmak ve kendilerini hatırlatmak için akılda kalıcı bir logo yada ambleme sahip olmalıdırlar.

 

Markalar globalleşen ve gelişen teknolojilere ayak uydurmak için bazen logo veya amblem değişikliğine gitmek isteyebilir fakat bu çoğu zaman, hedef kitle tarafından olumlu karşılanmaz ve beklenen bir durum değildir. Çünkü logo hedef kitle ve müşteriler için kalıplaşmış ve markayla birleştirilmiş bir husustur. Fakat marka böyle geniş kapsamlı bir değişime neden ihtiyaç duyduğunu, bu değişimle neyi hedeflediğini ve bu değişim sürecinin nasıl geliştiğini ve marka imajına olan etkisini hedef kitlesiyle paylaşmalı ve onları bu değişimin gerekliliği konusunda ikna etmelidir. Markalar logo tasarımı değişikliği yaparken çoğu zaman radikal değişimler yerine küçük detay değişiklikleri yaparak hedef kitlesini tepkisini çekmeden geliştirmeler yaparlar.

 

 

Markaların yaptığı radikal değişimler, müşterinin markayla logo aracılığıyla gerçekleşen marka bağlarının azalmasına yada giderek yozlaşmasıyla sonuçlanabiliyor. Belirli marka logolarıyla tanınan markalar, özellikle radikal değişiklere büyük tepkiler göstererek, markalardan uzaklaşabiliyorlar. Logo tasarlarken yapılabilinecek en mantıklı şey, marka logosunu uzun ömürlü ve hep güncel olabilinecek şekilde tasarlamaktır.

 

Bu değişime örnek verilmek istense, bu konuda en başarılı değişimi yapan Instagram verilebiliriz. Kendi retro kamera görüntüsünü bırakarak, kamera görünümünü korumuş, onu yerine gökkuşağı renklerinden oluşan bir logo tasarlamıştır. Buna sebep olarak; Instagram’ ın ilk kurulduğu zamanlar retro efektli fotoğrafların paylaşımını sağlamaktı fakat güncellenen dünyada ve sosyal medyanın gelişimiyle oluşan sosyal mecra ihtiyacı sebebiyle insanlar tarafından talep bulmuş ve artık insanların kişisel fotoğraf albümü haline gelmiştir. Başladığı vizyondan farklı bir noktaya geldiklerini fark eden Instagram, logosunda radikal bir değişime ihtiyaç duymuş ve buna yönelik atılımlarını gerçekleştirmiştir.

 

Logo değişimlerinden önce hedef kitlenin nabzı tutulmalı, hedef kitlenin fikirleri alınmalı ve alınan sonuçlara bakılarak hareket edilmelidir. Karar alınmadan önce, bu konuya hitap eden bir lansman gerçekleştirip müşterilerle iletişime geçilebilinir.

Logo değişimi markalar için kritik bit konudur ve adım atılmadan önce mutlaka kamu oyu yoklaması ve gerekli araştırmalar sonucundaki verilere dayanılarak, karar verilmesi gereken bir konudur.

http://www.academia.edu/13028908/Bili%C5%9F_%C4%B0htiyac%C4%B1na_G%C3%B6re_Logo_De%C4%9Fi%C5%9Fiminin_Marka_Tutumuna_Etkisinin_%C4%B0ncelenmesi_ve_Bir_Uygulama

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Onur Cem Irican

Bir Cevap Yazın