Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Logo Değişiminin Markaya Etkisi
0

Logolar, marka imajının en önemli görsel temsilcileridir. Bir markanın akılda kalıcı olması ve kolay hatırlanması için, logosunun da buna hizmet edecek şekilde tasarlanması gerekir. Kendilerini ifade eden, iletişim kurmada aracı olarak kullandığı bu görsel öğelerin en önemlilerini kuşkusuz logo ve amblemler oluşturur. Nasıl ki her bireyin imzası varsa, kurum ve marka içinde imza görevi gören logosu veya amblemi olmalıdır. Kısaca, bir markanın isim olarak dizayn edilmiş halidir. Günümüze doğru gelindiğinde de artan rekabet ve rakip sayısı, farklılaşmanın önemi, çağa uyum sağlayabilme ve her zamanki gibi kendini doğru ifade edebilme adına logo ve amblemler önemini artırmıştır. Bu yapı içerisinde yeni logo yaratmak ve var olan logoları güncelleştirmek yada değiştirmek  çok daha karmaşık ve maliyetli bir süreçtir.

Logo Değiştirmek Ne Kadar Doğru?

Bir markanın logo ve amblemini değiştirmesi her zaman beklenen bir durum değildir. Buna rağmen pek çok marka çok sık olmasa da bu değişimleri gerçekleştirmektedir. Bu değişimlere neden gerek duyulduğu, nelerin hedeflendiği, sürecin nasıl işlediği, bu değişimin kurum kimliğine olan etkisi ve beraberinde getirdikleri de bilinmelidir. Ayrıca bu değişimler kimi zaman küçük oynamalarla gerçekleştirilirken, kimi zaman radikal bir biçimde baştan sona yeni bir logo ve amblem yaratılarak gerçekleştirilmektedir.

Hiçbir değişiklik yapmadan yalnızca logoyu değiştirmek, yani daha doğrusu “durup dururken” logoyu değiştirmek çok büyük ihtimalle başarısızlığı beraberinde getirecektir. Marka veya işletmeyle logoyu bütünleştirmiş tüketicilere yapılan değişikliklerin anlamlı bir açıklaması yapılmalı ve bu değişimin neyi ifade ettiği, hangi anlayış değişikliklerinin bu süreci zorunlu kıldığı ve bu değişikliğin müşterilere nasıl yansıyacağı açıklanmalıdır. Logo ve amblemlerde meydana gelecek değişikliklerin en büyük sakıncası belkide, müşterilerin markayla arasında bağ yaratma şansını azaltması, yok etmesidir. Belirli markaları logolarıyla benimseyen müşteriler, özellikle radikal bir logo değişikliğinde çok büyük tepkiler gösterebilecek ve o markadan uzaklaşabilecektir. Logo tasarımındaki en önemli hususlardan biri de tasarlanacak olan logonun uzun ömürlü olmasıdır.

logo-degistirmek-ne-kadar-dogru

Instagram Logosu Neden Değişti ?

Instagram logo değişikliğinde kamera ikonuna sadık kalarak, gökkuşağı tasarımıyla bütünleşik bir logoya geçiş yaptı. Kare retro fotoğraf makinesi görünce aklımıza gelen ilk şey Instagram oluyordu. Peki Instagram’ın logosunu değiştirmesindeki amacı neydi? Hangi özelliğini, farklılığını ve vizyonunu öne çıkarmak istiyordu? Gözüme takılan ilk nokta yeni logonun daha modern oluşu. Bugün eski retro fotoğraf makinesi havasından çıkmış bir Instagram bizimle. Asıl olarak markanın logosunu yenilemesinin sebebi; gerçekten eskiden kullanıldığı amaçla bugün kullanıldığı amacın farklı olmasında yatıyor. Instagram’ın ilk başta yola çıktığı amaç kullanıcılarına retro efektler katarak fotoğraflar paylaşmalarını sağlamaktı fakat bugün geldiği nokta ile kendi başına milyonlarca kullanıcı olan bir uygulama. İnsanların amacı da fotoğraflarını retro bir görüntüye kavuşturmak değil, artık birçok sosyal medya kanalına kafa tutan Instagram’da kendilerine ait bir nevi sanal fotoğraf albümü oluşturmak. Böyle olunca Instagram’ın neden logo değişikliğine gittiğini anlamak çok da zor değil. Başladığı noktayla bugün vardığı nokta arasında vizyon farkı oluşunca, markanın en mantıklı hamleyi yapmış olduğunu anlıyoruz.

instagram-logosu-neden-degisti

Logo Değişikliğinden Önce Neler Yapılabilir ?

Yeni logo ya da isim değişikliği kararınızdan önce piyasanın nabzını tutabilir, müşterilerinizle farklı yollarla temasa girip, fikirlerini alabilirsiniz. Sahip olduğunuz ya da potansiyel müşterilerinize yönelik hazırlayacağınız bir anket, yöntemlerden biri olabilir ya da kararınızı yürürlüğe sokmadan önce, özel davetlilerinizle bir lansman gerçekleştirebilir, fikirlerini alarak kararınızı verebilirsiniz. Markanızın, firmanızın logo ya da ismiyle ilgili bir yenilik düşünüyorsanız, karar vereceğiniz bu adımın doğru olduğundan emin olun. Bazen yenilenmek; yeni nesli, yeni teknolojiyi yakalayabilmek adına, size başarı sağlayabilir ama müşterilerinizin bağlılık gücünü de hafife almayın. Yenilenme sürecinizden mevcut müşterilerinizi koruyarak, potansiyel hedef kitlenize de ulaşarak çıkın.

logo-degisikliginden-once-neler-yapilabilir

Logo değişimi son derece kritik bir konudur. GAP’in logosunu değiştirdikten sonra gelen tepkilerle eski klasikleşmiş logosuna dönme vakası, ders kitaplarına geçecek niteliktedir.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın