Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Landıng Page Nasıl Olmalı
Popüler
1

Landing page, kullanıcıların bir linke tıklaması sonrasında yönlendirildiği iniş sayfasıdır. Bu yönlendirmeler; e-posta, sosyal medya, blog, Google AdWords reklamları, Facebook reklamları, banner reklamları, vb. birçok noktadan yapılabilir ve tıklanan bağlantının amacı doğrultusunda kullanıcılar, alakalı bir landing page’e inerler. Yönlendirmeler genel olarak bir dönüşüm amacıyla yapılır. E-ticaret siteleri için ürün satışına giden yolda özel olarak hazırlanmış ürün tanıtımı ve sitenin genel özelliklerinden bahseden bir sayfa, otel siteleri için rezervasyon alabilecekleri bir form doldurma sayfası ya da genel olarak kullanıcıların neden üye olması gerektiği bilgisinin açık ve net olarak verildiği bir üyelik formu sayfası olabilir.

Landing page belirlerken ilgili yönlendirme, amacınıza uygun ve kullanıcıyı sayfayı terk ettirmeyecek ve dönüşümü sağlatabilecek sayfalardan seçilmeli, kullanıcının linke tıkladığı sayfadaki mesaj, landing page’te gördüğüyle birebir örtüşmelidir. Örneğin; kadın botları ile ilgili bir banner reklamın landing page’i kadın topuklu ayakkabı sayfası olmamalıdır. Aksi halde kullanıcılar kadın botları göremeyip siteyi terk ederek hem sitenin hemen çıkma oranını (bounce rate) yükseltecek hem de bu bir reklam bağlantısıysa reklama tıkladığı için gereksiz bir maliyet oluşturacaktır.

landing page nasıl olmalı

Landing page belirlerken; ilk olarak kullanıcıya doğru bir bilgilendirme veren sayfalar tercih edilmeli, kullanıcı neden dönüşüm gerçekleştirmesi gerektiği ile ilgili bilgilendirildikten sonra aynı sayfada ya da bir sonraki sayfada dönüşüme doğru yönlendirilmelidir. Örneğin; Paris turları hakkında açıklayıcı bilgilere yer vermeden doğrudan satın alma sayfasına yönlendirilen bir kullanıcı çok yüksek ihtimalle satın alma işlemini tamamlamayacaktır.

Landing Page Sayfası Nasıl Optimize Edilir

Uygun İçerik: Landing page yani açılış sayfalarında, yalnızca kullanıcını tıklama amacına uygun ve oldukça sade içerik yer almalı. Bilgi kirliliğinden uzak olmalı ancak yeterli düzeyde bilgi içermeli, dönüşüme götürecek buton görünür (above the fold) olmalı.

Sayfa Tasarımı: Landing page belirlemedeki en önemli konu sayfa tasarımıdır. Kullanıcının işlem yapmak için zaman geçireceği yer bu sayfadır. Sayfa görselliği; kullanım kolaylığı, kullanıcı deneyimi ve işlem tamamlama oranı bakımından oldukça önemlidir. Örneğin; bir üyelik formu sayfaya sığmıyorsa, çok uzunsa, yazı boyutu okunmayacak kadar küçükse, renk seçiminden dolayı yazı okunmuyorsa, vb gibi birçok tasarımsal hatalar formun doldurulma oranını, dolayısıyla da dönüşüm oranını düşürür. Bu tür form doldurma işlemlerinde formlar çok kısa tutulmalı, gereksiz birçok bilgiyi almaktan kaçınılmalıdır. Aynı örnekte; “Formu Gönder” butonunun rengi, ortada ya da sağda oluşu gibi küçük değişikliklerin de dönüşüm oranında büyük etkiler yaratabileceği unutulmamalıdır.

Landing page tamamen nihai amaca yönelik bir sayfa olduğu için kullanıcı bu sayfa içerisinde gezinmemeli, sayfadan sayfaya gitmemeli, işlemini bu sayfa içerisinde tamamlamalıdır.

landing page nasıl olmalı

Okunurluk: Sayfa tasarımı ile ilgili bir konu olsa da ayrıca belirtmekte fayda var. Sayfada yer alan yazılar okunabilir ve hedef kitle tarafından anlaşılabilir olmalı.

Call To Action (CTA): Kullanıcı, sunulan bir faydadan yararlanması için harekete geçirici bir mesajla işlem yapmaya yönlendirilmelidir. CTA mesajları sayfada ilgi çekici şekilde yer almalı, kullanıcı kolayca işlemini tamamlayabilmelidir. Ayrıca; kullanıcıya butona tıkladığında ne olacağı hakkında bilgi veren metinlerden oluşturulmalıdır. Örneğin, “Devam”, “İlerle” gibi bir sonraki adım hakkında bilgi vermeyen mesajlar yerine “Sepete Ekle”, “Ödeme Adımına Geç”, “Üye Ol”, “Formu Onayla” gibi metinler kullanılmalı.

Cihaz Uyumluluğu: Tüm web sitesinde olduğu gibi landing page’lerde de mobil uyumluluk oldukça önemli. Yapılan en büyük hatalardan biri bir sayfa oluşturulduğunda bu sayfanın mobil versiyonuna bakmamak, bu sayfayı test etmemektir. Aksi halde dönüşüm getirmeyecek bir reklam çalışmasına para harcanmış olacaktır.

Ölçümleyin ve Test Edin

Kullanılan landing page’ler belirli aralıklarla küçük / büyük değişiklikler yaparak ve iyileştirerek dönüşüm oranları ölçümlenmeli. Elde edilen sonuçlara göre ise daha çok dönüşüm getiren değişiklik kararları alınarak dönüşüm oranları sürekli artırılmalıdır. Test (A / B Testi) yaptıkça ve zamanla en çok dönüşümü getiren tasarımı belirlemiş olacaksınız.

landing page nasıl olmalı

Son olarak kendinizi düşünün; bir bağlantıya tıkladığınızdaki motivasyonunuz, tıkladıktan sonra gördüğünüz sayfa ile aynı doğrultuda değilse ne yapıyorsunuz?

 

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
75%
Güzel
0%
Fena Değil
25%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın