Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Konut Projeleri’nde Dijital Pazarlama Tüyoları 
0

Temel ihtiyaçlar hiyarerjisinde en temel unsurlardan biri olan barınma ihtiyacı kaçınılmaz bir gerçek. Bireylerin gerek gelirlerinin artması, evde çalışan sayısının artması, İstanbul gibi illerde yüksek kira giderleri gibi nedenlerle de konutta ihtiyaç algısını son yıllarda bir tık üst seviyeye taşıdı. Bu noktada da talep/arz dengesinde bir çok kişi ya daha iyi bir yerde oturma isteği ya da yatırım gibi tercihlerden dolayı konuta ayrı bir ilgi göstermeye devam ediyor.  

Bu alanda bir çok firma artan rekabet ortamında ise haliyle markalı konut projelerine yöneldi. Kendi markasını en iyi şekilde tanıtmak isteyen bir çok firmada proje tanıtımları için bir çok strateji oluşturdu. Bu stratejilerden en önemlisi ise bireylerin daha çok zaman geçirdiği internet ortamına yöneldi haliyle. Bu stratejileri ilk başlarda sadece gazete, televizyon gibi mecraları yeterli bulsa da günümüzde yeterli değil. Peki projelerini en kısa sürede satmayı hedefleyen şirketler için dijital pazarlama ne anlama geliyor. İnşaat projelerini pazarlama aşamasında hangi dijital pazarlama yöntemleri tercih edilmeli. İşte o dijital pazarlama yöntemleri: 

 

İnternet Sitesi 

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak konut arayışına giren bireylerin ilk önce konut aradıkları mecranın internet olduğunu düşündüğümüzde bir inşaat projesinin internet sitesinin oluşturulması elzem bir konu. Sosyal medya platformlarıyla entegre bir internet sitesi, ilgili kitleye ulaşma anlamında çok büyük öneme sahip.

Emlak Haber Siteleri 

Bu yıl açıklanan son GYODER ve Akademetre iş birliği ile hazırlanan “Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu”na göre konut yatırımcıları karar verme sürecinde ilk sırada yüzde 67.9 oranında yakın çevreden bilgi alırken, ikinci sırada ise internet yer alıyor. Konut projelerine dair en detaylı içeriklerinin internette yer alması açısından emlak haber siteleri de ayrı bir yer tutmaktadır. 

İnternet Reklamları

Klasik reklam olarak isimlendirebileceğimiz billbord, gazete ve televizyon reklamları geniş kitlelere ulaşma imkanı sunarken ilgili kitleye ulaşım anlamında ise yetersiz kalmaktadır. Reklam bütçesi anlamındaysa daha ölçülebilir ve verimli bir medya satın alımı gerçekleşebilmektedir. Google, Facebook, Instagram ve Youtube gibi reklam mecralarıyla bu sayede de daha az bütçe ile ilgili kişiye ulaşılabilmedir. 

Sosyal Paylaşım Platformları

Sosyal paylaşım platformları, erişilebilirliğin ve mobil cihazların kullanımının artmasına bağlı olarak markaların kendilerini en doğru bir biçimde anlatabilmesi adına her geçen gün önemini daha da arttırmaktadır. Kendine özgü bir atmosferinin bulunmasından dolayısıyla bu platformalarda zaman geçiren bireylerin ilgi alanlarını oluşturması ve bilgiye erişimde kullanım tercihleri de ilgili proje ve alana dair son bilgilere ulaşmasında önemli fırsatlar sunmaktadır. Bireylerin Facebook, Instagram, Youtube, Twitter gibi sosyal paylaşım platformlarında geçirdikleri zamanın her geçen gün artış göstermesi de buradaki fırsatı gözler önüne sermektedir. 

Chatbotlar 

Yapay zeka tabanlı teknolojilerden beslenerek sesli, fotoğraflı ve metinsel yöntemlerle diyalog kuran bilgisayar programları olarak tanımlanan chatbotlar, inşaat firmaları için daha iyi bir müşteri deneyimleme oluşturmasının yanı sıra potansiyel müşteri açısından da dijital pazarlama da önemli fırsatlar sunmaktadır. Bir nevi internet sitesi ve facebook hesabı üzerinden konut yatırımcılarıyla ilk etkileşimi oluşturmaktadır. İlerleyen günlerde sipariş alma sürecinden, toplantı ayarlamaya gibi kadar birçok chatbot dijital pazarlamada daha aktif olarak rol alacağı öngörülmektedir. 

Arama Moturu Optimizasyonu /SEO) ve Pazarlaması (SEM)

Konut projeniz için oluşturduğunuz markanın Google, Yandex gibi web siteleri arama motorlarında en üst sıralarda yer alması da hedef kitleye ulaşmada ciddi bir potansiyel oluşturmaktadır. Arama motorlarındaki pazarlama çalışmaları da geri dönüş anlamında satışa ciddi katkılar sunmaktadır. 

E-Mail Marketing 


Hedef kitleye doğrudan ulaşma imkanı sunmasıyla en etkili dijital pazarlama yöntemlerinin başında gelen e-mail marketing de ilgili kitleye ulaşma anlamında ciddi geri dönüşler sağlamaktadır. 

Marka bilinirliği, farklı kampanyaların tanıtılması, ilgili hedef kitleye en kestirme ulaşılması gibi stratejilerle konut projeleri açısından ciddi fırsatlar sunan dijital pazarlama sürecinde esas iş ise konut üreticilerine düşmektedir. Her ne kadar klasik yöntemlerden vazgeçmek kolay olmasa da dijital pazarlama trendlerinin takibi ve verimli stratejilerin oluşturulması konut üreticilerine karlı yatırımların ipuçlarını anlatmaktadır. 

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Emrah Güney

Bir Cevap Yazın