Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
İnternet ve Sosyal Medyanın Etkileri
0

Bu makalemde size, insanlar üzerindeki İnternet ve Sosyal Medyanın Etkileri” hakkında yorumlar yapmak istiyorum. Nitekim 21.yy’da olduğumuzu düşündüğümüz zaman, insanların internet kullanımı normal mı yoksa anormal mı tartışmaya açık bir nokta olarak gözüküyor.

facebok dışında hayat var

İnternet ve Sosyal Medyanın Etkileri

Bu etkiyi sosyalleşme adı altında sorguladığımız zaman, bunun cevabı apaçık ortada gibi gözükse de, ben zaman ilerledikçe bu konunun normalleşeceğine inanıyorum. Bunun nedeni ise artık teknolojinin gelişmesi, teknoloji ile zamanın daha değerli hale gelmesi. Teknolojinin hızı. Vesaire her konuda insanlar artık hızlı hareket etmek istiyor. Bunun yanı sıra teknolojiye aşırı derecede bağımlı olmak tabi ki zararlıdır. Burada savunduğum nokta teknolojiyi gerektiği gibi kullanmak. Savunmadığım nokta ise, insanların robotlaşması ve sadece internet ile iletişim kurmaları ve internet olmadan yüz yüze konuşma sırasında, internette konuştuğu gibi rahat ve akıcı konuşamaması. Kendini ifade edememesi. İnsanlar sosyal ağlarda kendilerini çok iyi ifade edebilmekteler. Fakat iş reel kısma gelindiğinde öyle olmayabiliyor. Tabi bu her insan için geçerli değildir. Genel olarak bakıldığında sadece internet ile iletişim kuran insanlar reel kısımlarda kendilerini ifade edemeyebilirler. Burada önemli olan nokta, bu sosyalleşme noktasının insanlar üzerindeki etkisi. İnternet gerçekten insanların sosyalleşmesinde öncü olabilecek bir lider mi? Bu 21.yy zamanında yanlış bir yol diyemeyiz ama sınırları ve çizgileri olmalıdır. Kimileri bu sayede evlenip yuva kurabiliyor. Tanışabiliyor. Arkadaş olabiliyor. Ama tehlikeleri daha da çok olmakla beraber sizi kullanmak isteyen bazı insanların da kurbanı olabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Ergen Çocuklar Üzerine Etkisi

15 yaş altı çocukların zaten sosyal medya kullanmasını öneremem. Gel gelelim sosyal medyanın ergen çocuklar üzerindeki etkisine bakalım. Bu konuda biraz sert eleştiri yapacağım. Çünkü bu tarz ergenliğe girmiş veya girmek üzere olan çocuklar sosyal medyayı daha aktif kullanmaktadırlar. Bunun yanında ise daha da çok asosyal duruma düşmektedirler. Bu konuda herşeyi açıklamaya çalışan sosyal medya fenomeni Aykut Elmas’ın  bu konu hakkındaki videosunu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Gözlemlediğim şey şu; Bu yaşlarda (15-19) sosyal medyayı kullanan insanlar internet ortamında her şeyi yazarlar. Gayet net konuşabilir ve kendilerini ifade edebilirler. Fakat bir cafeye gittiklerinde ise bir çayı veya bir kahveyi sipariş etmeye korkabilirler. Hatta ”Anne sen söyle ben söylemicem” diyebilirler. Özgüvenleri düşük olabilir. Yüz yüze konuştuğunuzda çekingen davranabilirler. Sonuç olarak bu iyi bir durum mudur? Değildir tabi ki. O yüzden bu yaşlardaki çocuklarımızı sosyal medyadan koruyalım. Koruyamıyor isek anlatalım. Anlatamıyor isek uygulamaya çalışalım. Ama çalışalım…

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Ayırkan

Bir Cevap Yazın