Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Influencer Marketing Ayrıcalıkları
0

Bir sosyal medya hesabı açıyorsunuz ve bunu bir marka adına yönetiyorsunuz, sizin bu hesabın yöneticisi olduğunuzu düşünelim. Öncelikli olarak hesabınızı gerçekçi bir profile dönüştürmekle başlarsınız, tabi ki hemen arkasından hangi tür bir kitleye hitap ediyorsunuz ve ne tarz postlar paylaşıyorsanız daha nasıl ilgi çekebilirsiniz diye düşünmeniz gerekir. Çünkü, pazarlama ağında adına yürüttüğünüz hesabın ürünleri her ne ise o ürünlerin doğru kitlesine hitap etmeli ki takipçilerinizin ilgisini çeksin.

  • Bunun için ilk adım doğru kitleyi bulmak olacaktır. Başlangıçta yeterli takipçiyi elde ettikten sonra emin olun kartopu gibi hızlı bir büyüme kaydedecektir.
  • Ve yeterli takipçi kapasitesini elde ettiniz sıra geldi o kitleye hitap etmeye… Bunu nasıl yapabilirsiniz en basit yöntemiyle çoğunluk kişiler benzer sayfaları beğenmiş ve takip etmiş olacaklardır. Böyle bir yöntemle başlangıçta doğru kitleye hitap edebilirsiniz.
  • Sıra geldi o kitlenin ilgisini çekmeye, pazarlama sektöründe network marketing, dijital marketing vs. reklam vazgeçilmezimiz olacaktır. Bu noktada daha çok tercih edilen sosyal medya fenomenleri ve Influencer marketing aracılığıyla ürünümüzü tanıtmak olabilir. Buna ürün yerleştirme diyoruz.
  • Az önce bahsettiğimiz doğru kitleye ulaşmak bu şekilde daha da kolay olacaktır, çünkü bir sosyal medya fenomeninin o ürünü tanıtıp, kullandığı, insanlara videosunu izlettiğini düşünürsek onu seven bir kitle o ürünü birincisi sadece onu sevdiği için alacaktır. İkinci avantajımız ise bir ürünün kullanım videosunu izlerken ürün için memnuniyetini belirtmesi olacaktır. Marka hakkında iyi deneyimlerini belirmesiyle takipçileriniz yeni çıkacak ürünleri de heyecanla bekleyecektir.
  • Fenomenlerle etkinlikler yapıp takipçileri buluşturmak da sizin yararınıza olacaktır. 🙂
  • Bu noktada önemli olan 3 unsur alan, doğru kitleye ulaşmak ve performans olacaktır.
  • Mesela, Enes Batur‘ dan bir makyaj ürünü tanıttığı video düşünelim bu anlamda pek akıllıca olmayacaktır. Bu iki alan birbirinden farklı olduğu için sahip olduğu kitle de birbirinden farklı olacaktır.
  • Bir diğer unsur doğru kitleye ulaşmak, bu da kitledeki takipçi sayısı için önemlidir. Takipçi satın almak yerine gerçek takipçim olsun diyorsanız da buraya tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Doğru kitlelere ulaşmak Influencer’ ın performansına bağlıdır. Mesela fenomenimizin 1 milyon takipçisi var ve hepsi de organik yollardan elde edilmiş her şey harika gibi gözükse de takipçilerle etkileşim iyi değilse bütün pazarlama çabaları boşa gider.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Pınar Çavdar

Bir Cevap Yazın