Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Influencer Marketing ve Celebrity Marketing’in Farkları
Popüler
0

Influencer Marketing ile Celebrity Marketing zaman zaman karıştırılan kavramlardır. Influencer Marketing sosyal medyada belli bir takipçiye sahip, belli bir kitlesi olan, fenomen olarak adlandırdığımız kişilerin yaptığı pazarlama çalışmasıdır. Celebrity Marketing ise, geleneksel mecralarda televizyon, dergi gibi platformlarda ünlü bir kişinin popülaritesini kullanarak yapılan pazarlama çalışmasıdır.

Influencer Marketingde fenomenlerin yaptıkları tanıtımlar deneyime dayalı olduğu için tüketici için daha güvenilir bir kaynaktır. Bu sebeple Celebrity Marketing’e göre daha başarılı olmaktadır. Celebrity Marketing de ünlü kişi ürünü sadece popülaritesini kullanarak daha çok kitleye hitap edebilir. Influencerlar ise daha küçük bir kitleye hitap eder ama marka kendi markası için en uygun Influencer ile çalışırsa, daha az kitleye hitap etmesine rağmen doğru hedef kitleye ulaştığı için pazarlama çalışması daha başarılı olur.

Influencer Marketing, Celebrity Marketing‘e göre daha az maliyetlidir. Celebrity Marketing de ünlü kişinin bir markanın yada ürünün yüzü olması, sevenleri tarafından ürüne güveni arttır ve satışların artmasına neden olur. Ünlü kullanımı ile markalar büyük kar elde edebilirler. Ancak bu pazarlama tekniği oldukça maliyetlidir. Bu nedenle pazarlama çalışmasında stratejiyi iyi belirlemek gerekir. Çünkü yanlış yapılan strateji ile büyük zararlar da oluşabilir. Markanın güvenilirliliği zedelenebilir ve kar payında düşüşler yaşanabilir.

Örneğin Seda Sayan’ın Şok market reklamlarında oynaması doğru bir stratejidir. Yapılan araştırmalarda Seda Sayan ülkemizde en güvenilir isimler arasında olduğu için bu pazarlama stratejisi doğrudur. Nike markasının Celebrity Marketing çalışmasında sporcu kişileri kullanması da doğru stratejiye örnek gösterilebilir. Bu da gösteriyor ki markalar kendi politikasına ve hizmetine uygun olan ünlü kişilerle çalışmalıdır. Marka ile alakasız kişilerin Celebrity Marketing çalışmasında kullanılması olumlu etkiyi olumsuza çevirebilir.

Tüketiciler bir reklam izlediğinde ünlü ile markanın eşleştiğine inandığından doğru kişilerle çalışmak en önemli noktadır. Celebrity Marketingde şu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Güvenililirlik, Çekicilik ve Samimiyet. Bu faktörler, pazarlama çalışmasında doğru verildiğinde tüketici üzerinde etkisi artar.

Celebrity Marketinde çalışılan kişiler halkın nefreti kazanmamış veya kötü bir geçmişe sahip olmayan kişiler olmalıdır. Böyle bir durum markanın imajını zedeler. Örneğin Pepsi‘nin Madonna ile yaptığı reklam büyük tepkilere yol açmış ve kaldırılmıştır. Aynı yıl “Like a Prayer”şarkısının video klibi yayınlanan Madonna, klipte olan görüntüler yüzünden büyük tepki almıştı. Bu durumda Pepsi, Madonna ile anlaşmalarını feshetmişti ve reklamlarını yayından kaldırmıştı. “Like A Prayer” şarkısının video klibinde yanan haç kullanılması ve Madonna’nın siyahi bir azizle öpüşmesi, şarkıcının dini suistimal ettiği şeklinde büyük tartışmaları beraberinde getirmiş, baskılar sonucu Pepsi, Madonna ile olan anlaşmasını bozup reklamı yayından kaldıracağını açıklamıştı. Pepsi reklamında da bu şarkı kullanılmıştı. İnsanlar bu klibi, reklamın devamı niteliğinde olduğunu düşündükleri için Pepsi’yi suçlamışlardır. Bu durum markanın imajını zedelemiştir.

Influencer Marketing ile bu risklerin önüne geçilmiş olur. Günümüzde Influencer ile pazarlama yapmak daha popüler hale gelmiş ve daha çok tercih edilir olmuştur. Çünkü marka için hem maliyeti az hemde istediği hedef kitleye doğrudan ulaşma yönetimidir.

Influencer Marketingde risklerden biri sahte takipçi olmasıdır. Takipçilerine güvenip anlaşma yapılan fenomenlerin sahte takipçi kullanması istediğiniz hedef kitleye ulaşmanızı zora sokar. Bu nedenle çalışılacak Influencer’ı doğru belirlemek ve ona göre strateji belirlemek en önemli noktadır. Micro-Influencer denilen daha küçük çaplı etki alanına sahip kişiler tercih edilmelidir.

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın