Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Yanlış içerik mi? Aman Allah’ım!
Popüler
0

İstikrarlı ve kaliteli içerik üretmek candır!

İçerik pazarlaması, kullanıcın sayfayı açtıktan ilk 8 saniye içerisinde ilgisini çeken ve kullanıcın ilgili ve alışkanlığına hitap eden, aynı zamanda da görsel ve videolar ile desteklenmesi sanatıdır. Eğer içerik pazarlamamızı aşağıda belirtilen kriterleri göz önünde bulundurarak hazırlarsak;

  • Websitemize trafik sağlayabilir,
  • Arama motorundaki sıramızı yükseltebilir,
  • Marka bilinirliğini ve marka aramasını arttırabiliriz.

Pazarlama hedeflerimize ulaşmamız için içerik pazarlamasında nelere dikkat edeceğiz derseniz, hemen yapılması gerekenlere bakalım.

Hedef kitleyi belirleme

Kullandığınız sosyal medya uygulamalarının çoğu sizi demografik özellikler ve en çok beğenilen & paylaşılanlar gibi kullanıcıların/müşterilerinizin nasıl bir kitle olduğu bilgisini içeren verilere ulaştırabilmektedir. Sıfırdan bir marka oluşturuyorsanız o zaman zaten bir Pazar hedeflemesi yapmanız gerekir ki daha çok nasıl bir kitleye hitap edeceğinizi önceden bilmeniz gerekir. Bunu saptayabileceğiniz bir diğer yöntem ise anketlerdir.

Hedef kitlenizin motivasyonlarını bilmeniz sizin için altın anahtardır. Moda bloğu sitesinde uçak motorunun incelikleri hakkında bilgi paylaşmamanız şiddetle tavsiye edilebilir.

Eğer markanız belirli bir kültürel kesime hitap ediyorsa, o kültürün önemli gün ve tarihleri ya da kültürel geleneklerini iyi bilmek ve buna özen göstererek güzel bir zamanlama ile harikalar yaratabilirsiniz.

 

Popüler konular

İnternet takipçileri her zaman kendi ilgi alanına giren konulara ağırlık verirler. Takipçilerinizin ilgisini çeken ve o alanda da gündemdeki en yeni konuları yazmanız beklenir. Tabi bunu yaparken de rakiplerinizden farklı şekilde kendinizi ifade edebilmeniz de size daha niş bir kitle kazandırabilir.

Çarpıcı başlık

Kullanıcının ilgisi ve ilk 8 saniyeden bahsediyorsak o zaman başlığımızın ve alt başlıklarımızın okumayı teşvik eder olmasına dikkat etmeliyiz. Markanın hedef kitlesinin diline uygun başlık ve içerik olması da son derece önemlidir. Gençlere hitap eden markaların kesinlikle o yaş kategorisinde ne çok konuşulan başlıkları iyi takip etmeleri öenmli, çünkü gündemleri çok hızlı değişebiliyor ve esprileri çok hızlı tüketebiliyorlar.

Duygulara tercüman olma

Psikoloji de bilinen bir klişe varsa; insanlar kendilerini anlayan insanlarla daha rahat iletişim kurarlar. Yani siz okuyucunuza kendisi gibi hissettiğiniz, kendisi gibi biri olduğunuz mesajını veriyorsanız bu marka sadakatinizin pekiştirmesini de kolaylaştıracaktır.

Eğlendirmek

 

Bilimsel bir konu hakkında bile yazıyor olsanız insanlar eğlenmeyi, eğlenceli şekilde öğrenmeyi ya da eğlenceli dille yazılmış anlatımları daha çok takip ettiklerini düşünüyorum. Ölçülü mizahın kimseye zararı olmaz. Tabi burdaki ince sınıra dikkat etmekte fayda var.

 

 

Görsel Kullanımı (infografik)

Düz yazılmış bir metin ile aralara görsel serpiştirilmiş bir metinin farkını bir sosyal medyacıya anlatmaya gerek yok diye düşünsek de, yine görsel kullanımlarda infografiklerin önemini belirtmeden geçmeyelim. Metnin içerisine koyduğunuz her karışık olamayan, özgün ve anlaşılır infografik okuyucunun aklında o metnin bütüncül olarak daha iyi kalmasını sağlar.

 

Rakamlar

Markanızın verileri takipçinizin ilgisini çekecek düzeyde ise hiç düşünmeyin o bilgiyi kendisiyle paylaşın. Fakat bunu yaparken öyle bir dil kullanmalısınız ki, olumsuz bir şeyi bile tüketicinin gözünde olumlu olarak algılamasını sağlayacak şekilde ona sunmalısınız. Bu nedenle paylaşacağınız verilerin kaynağının güvenilirliği ve paylaşılıp paylaşılamayacak bir veri olmasını iyi analiz etmekte fayda var.

Bir fayda içermesi

Kişinin ilgisini çektik birde ona bir fayda sağlıyorsak tadından yenmez. Bu fayda katılımcının eğlenmesi(kendini iyi hissetmesi), bir bilgi öğrenmesi ya da bir ödül(indirim vb) kazanması olabilir. Böylece siz ikinci bir motivasyon unsuru ekleyerek takipçinin markanıza olan sadakatini arttırabilirsiniz.

Katılımcı içerik olması

Takipçilerin ya da müşteriler kendilerine söz hakkı verilen interaktif yaklaşımlara daha sıcak baktıklarını kim inkar edebilir ki? İnsanlar kendi seslerini duyurmak isterler. Bu fikrini paylaşma, şikayet etme vb olabilir. İçerik tüketicilerinize size geri dönüş verebilecek ‘yorumlar’, beğenme ikonları ve twitter gibi kanallardan ulaşmasına fırsat verin. Eğer dönüşleri iyi değerlendirebilirseniz markanızın bir sonraki stratejisine de katkıda bulunmuş olursunuz.

Ayrıca marka eventlerinizi doğru hastaglerle birleştirebilirseniz, ilgili grubun size daha kolay ulaşmasını da sağlayabilirsiniz.

Son bir hatırlatma da yazım kurallarının doğru olmasıdır.

icerik-pazarlamasi

Kaydet

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Menekşe Hüryaşar

Bir Cevap Yazın