Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Startup’ınız İçin 11 Adımda Pazarlama Stratejisi
Guru
0

Hedef kitlenize ulaşabilmek için bir pazarlama stratejisine sahip olmak işinizin anahtarıdır. Gerçekten de startup’ta bir pazarlama stratejisine sahip olmak bir zorunluluktur. Başlangıcınız için doğru kullanıcıları veya müşterileri bulmak rasgele yapılmamalıdır. Başlangıcınız için bir pazarlama stratejisi tanımlamalısınız. Çünkü hedeflemek istediğiniz için hangi pazarlama kanallarını kullanacağınızı bilmek, startup ​​başarısızlığından kaçınmaya ve sizi başarıya doğru itmeye büyük oranda katkıda bulunacaktır.

Peki bir pazarlama stratejisini nasıl tanımlayabilirim?

Her başlangıçta olması gereken minimum pazarlama stratejisini vererek startup ​​pazarlama stratejinizi tanımlamanıza yardımcı olacak 11 adım içermektedir.

1.Hedefinizi tanımlayın

Öncelikle, pazarlama stratejinizi lansmanı öncesinde tanımlamanızı şiddetle tavsiye ettiğimi söylemek isterim. Uzun vadeli bir pazarlama planı olmamalı, ancak bazı elementleri zaten bilmek hayati önem taşımaktadır. Hedefi tanımlamak kesinlikle başlatmadan önce yapmak istediğiniz bir şeydir.
Alıcı / kullanıcı kişilikleriniz hakkında bir profil oluşturmaya çalışın. Kusursuz kullanıcı / müşteri kim olurdu? Yaşları nedir? Cinsiyet? Hobiler? Yer? Meslek? Davranış? … Bunu bilmek başlangıç ​​markanızı yönlendirmek ve mesajınızın tonunu ayarlamak için başlangıç ​​pazarında konumunuzu tanımlar.
“Startup’ta bir hedef yok, herkes ürünümü kullanabilir”
Bu çok sık duyulan bir şey.
Facebook 1.7 milyar aktif kullanıcıya sahip. Yani, hedeflerinin herkese benzer olduğunu söyleyebiliriz. Ama böyle başladı mı? Hayır. Başlangıçta hedefleri Harvard öğrencileri oldu. Ardından, diğer üniversitelere, öğretmenlere göre ölçeklenirler, sonra hedef büyüdüklerinde küçük başlarlar. Hedefiniz oldukça doğru olmalıdır, ancak hedefiniz değiştiğinde pivotlamaya hazır olmanız gerekir.Bir hedef belirleyerek kendinizi rakiplerinize göre konumlandırabilirsiniz.

2.Pazarınızı ve rekabetinizi inceleyin

“Startup’ta rakiplerim yok”
Sıklıkla duyulan bir başka deyim. Rakiplerinizi ve pazarınızı tanımadığınız zaman bir pazarınız olmaz.
Rakipleriniz olması neden iyi?
Eğer rekabet varsa, bir pazar olduğu anlamına gelir. Bir pazarda yıkıcı bir fikre sahip olmak yalnız olmamak genellikle iyi bir işarettir. Bir piyasadaki tek varlık olmak, startup ​​başarısı için genellikle iyi değildir. Rakiplere sahip olmak piyasanın daha popüler olmasına , piyasaya ve bu nedenle startup ​​bilgilerinize görünürlük vermesine izin verir.
Rekabetinizi bilmek de yatırımcılar için iyi bir işarettir. Eğer finansman almak isteyen bir startup ​​ise, potansiyel bir yatırımcıya rekabetiniz olmadığını veya hedefiniz olmadığını söylemeyin. Piyasanızdaki tüm oyuncuları belirlediğinizi göstermek önemlidir. Hiç kimseyi rakip olarak nitelendirmediğinizi bir yatırımcıya söylemek, “Hiç kimse bu pazardan haberdar değil ve hiçbir startup ​​veya işletme girmek istemiyor. Harika, değil mi? “demek gibidir. Yatırımcı size inanmaz ve ilgilenmez.

3.Networkünüzü kullanın

Arkadaşlarınıza, ailenize ve eski meslektaşlarınıza ne yaptığınızı söylemek çok önemlidir. Çevrenizde hedefinize uyabilecek insanlar bulmaya çalışın. Onları açıklayın ve onlara ürününüzü veya fikrinizi gösterin. Onlara mümkün olduğunca dürüst olmalarını söyleyin. (Size yakın olan insanlar, gerçeği duygularınıza zarar vermemek için söylemiyor olabilir, ancak fikrinizi olabildiğince erken test etmeniz önemlidir).
Nedenini bilmiyorum, ancak birçok insan networkünü, arkadaşlarını, görüşlerini ve ailelerini unutuyor ya da istemiyor. Bu gururla veya utançla ilgili olabilir, ancak bunu yapmamalısınız! Network kullanmak çok önemlidir ve bu da startuplar için çok önemli bir pazarlama ipucu.

4. Web sitenizi tanıtın

Tahmin ediyorum ve umarım bir web siteniz olur (Emin değilseniz hızlı olabilirsiniz, çünkü web siteniz başlangıç ​​sayfanızın vitrine olduğu için yine de hoş ve mobil duyarlı olmalı). Arama motorlarına web sitenizi göndermek için bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanı olmanız gerekmez. Sayfa başlığınız, meta açıklamalarınızın, web sitenizde kullandığınız anahtar kelimelerin yanı sıra web sitenizin farklı tarayıcılarda nasıl göründüğü veya sosyal medyada nasıl paylaşıldığı gibi detaylar önemlidir.
Tam bir SEO stratejisi için, doğru insanlarla kendinizi çevrelemeniz gerekir. Bununla birlikte, bir SEO stratejisinin uzun vadeli bir strateji olduğunu bilmeniz gerekir. Forbes’a göre, iyi bir SEO pazarlama stratejisinin sonuç vermeye başlaması en az dört ay sürüyor. Web siteniz SEO strateji uzmanları tarafından uygulanmalıdır, arama motorları sıralamalarını oluşturmak için 200’den fazla faktör alır; içinde tecrübe edilmeden ele alınması pek mümkün değildir.

5.Lokal Online Pazarlama Kullanın

Yerel etkinliklere git / Fuarları izle
Web sitenizi ve startupınızı tanıtmanın başka bir yolu da, yerel etkinliklere katılmanız. İşletmeler her zaman online pazarlamayı düşünür ancak çevrimdışı pazarlamayı kullanmazlar: Başlangıç ​​aşamasında bir pazarlama stratejisi belirlerken çevrimdışı pazarlamayı da kullanın. Startup ​​etkinliklerine gidebilir ) veya endüstrinizle ilgili ticaret fuarlarına gidebilirsiniz. Startupınızı tanıtmak, başkalarının yaptıklarından esinlenmek ve muhtemelen bazı iyi fikir ve görüşler elde etmek mümkün olacaktır.

6.Bir landing page oluşturun

Landing Page mi? Bu startup ​​dünyasında tekrar eden bir kelimedir ve eminim bunun ne olduğunu biliyorsunuzdur. Başarılı bir landing page’in amacı, potansiyel müşterileri toplamaktır. Satış yolları elde etmek için (daha sonra dönüştürebileceksiniz), mesajınızı iyi bir şekilde çözmek için kullanıcı kimliğinizi tanımlamak önemlidir.
Kullanıcıların teklifinizi tıklamasını sağlamak için çekici ve kısa bir mesaj seçin. Mesajınız ziyaretçileriniz tarafından kolayca anlaşılmalıdır. Yeni bir sayfa oluşturduğunuz her sefer, SEO anahtar kelimelerinizi düşünün. CTA’sı (Harekete Geçirici Mesaj) düğmesi açıkça görülmeli ve stratejik konumlara yerleştirilmelidir. s
Startup ​​markanızı da landing pagete bulundurmanız gerekir: kullandığınız renkler, logonuz, yazı tipiniz, mantranız …

7. Topluluğunuzu sosyal medyada oluşturun

Bugün sosyal medyayı görmezden gelmek mümkün değil, çünkü bu başlangıç ​​görünürlüğü için güçlü bir araçtır. Başlangıçta uygulayabileceğiniz çok sayıda sosyal medya pazarlama ipucu ve taktikleri vardır. İçeriğinizi ve başlangıç ​​sayfanızı tanıtmak için sosyal medyayı kullanmak önemlidir. Hepsini kullanmanız, çabalarınızı hedefinizin en çok etkileşime geçireceği şeylere odaklanmanız gerekmez. (Kullanıcı şahsınızı bilmenin başka bir nedeni de önemlidir).
Buradan, iyi çalışan bir web sitesi, bir hedef, landing page ve sosyal medya almak için startup ​​sayfanızın hazır olması gerekir. Bunlara sahip değilseniz, startup ​​siparişinizi sıraya koymak için biraz geciktirmenizi öneririm (katılmıyorsanız yorumunuzu yapabilirsiniz )

8 Blog oluşturma

Bir deyim var: “İçerik kraldır“.
“Kaliteli İçerik Kraldır” demeyi tercih ederim. Hedef kitlenize iyi hitap ederseniz, bir blog startup ​​görünürlüğünüzü artıracak ve ürününüz hakkında iletişim kurmayı kolaylaştıracaktır. İçerik pazarlamacılığının gelişimi, bize blog yazmanın önemini gösterdi. Henüz bir blogunuz yoksa hemen başlayın!
En büyük zorluk, kullanıcıları blogunuza getirmek, ilgilerine sahip olmak ve blogunuzu paylaştıklarından emin olmaktır. Bloglama, doğru kullanıldığında gerçekten viral bir etkiye sahip olabilir. Kaliteli içerik bu yüzden kraldır. Kullanıcıların blogunuza tekrar gelip onları topluluğuyla paylaşabilmesi için onlara alakalı içeriği – beğendikleri içeriği, ilginç, eğlenceli veya şok edici – bulacaklarını ve paylaşacaklarını vermeniz gerekir. Blog yayınınız yazı yazısı, video, bilgi galerisi, e-kitaplar, kullanıcılarınızdan birinin röportajı veya cevapladığınız bir soru olabilir.

9. Sosyal medya optimizasyonu ve pazarlaması

Sosyal medyada topluluğunuzu oluşturmaya zaten dikkat etmeniz gerekir. Bu, sosyal medyayı içeren bir adım daha ileri gidiyor çünkü. Şimdi amacınız içeriğinizi topluluğa göstermek, ürününüzü tanıtmak, takipçilerinizle etkileşimde bulunmak, sorularını yanıtlamak vb. olacak. Önce çok karmaşık bir sosyal medya stratejisi uygulamak zorunda değilsiniz, kolay bir sosyal medya stratejisi benimseyebilirsiniz. Startup için başlamak yeterlidir.

10.E-posta pazarlama stratejisi

E-posta pazarlama stratejisi, en yüksek ROI’ye (Yatırım Getiri) sahip pazarlama kanalıdır.
Bu başlangıç ​​sayfanızın bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturması açısından önemlidir. E-postalar, potansiyel veya mevcut müşterilerinizle kişisel olarak konuşma imkanı sunar. E-postalar sayesinde, ihtiyaçları hakkında daha fazla şey öğrenebilir ve ürününüzü veya onlara yönelik teklifinizi uyarlayabilirsiniz. Potansiyel müşterileri dönüştürmek için e-posta pazarlaması çok önemlidir. Bir startup ​​girişimcisi iseniz ve yerinde bir pazarlama stratejiniz yoksa, bugün üzerinde üzerinde çalışmaya başlamanızı öneririm.
Büyük e-posta pazarlama kampanyaları oluşturmak, potansiyel müşteri satışlarını satış haline dönüştürmek için bir zorunluluktur. Bunu yapmak için en iyi kanal budur.

11 PR (Halkla İlişkiler)

İyi PR için birkaç ipucu:
– Bir liste oluşturun: Endüstrinizde bir gazeteci veya blog yazarları listesi oluşturmalısınız. Adlarını, kişisel e-postalarını, LinkedIn’larını ve Twitter’larının ele sahip olmanız gerekir.
– Bir basın açıklaması oluşturun: Basın bülteniniz, sizinle iletişim kurduğunuz kişilere göre kişiselleştirilmeli, startup ​​hakkında cazip bir hikaye getirmeli, yaratıcı olmalı …
– Medya kitini tamamlama: basın bülteni ile ayrıca kaliteli logo ve resim eklemeniz gerekir ve ayrıca bir SSS formu eklemenizi öneririm.
– İlişki kurma: PR’nin ilişki kurma olduğunu bilmelisin. PR’ı ilk bir soğuk e-postayla yapabilirsiniz, ancak önce önce bir “merhaba” e-postası gönderebilir veya kendinizi biraz daha rahat hissettiren bir tweet gönderebilirsiniz. Gazeteciler veya blogcularla ilişki kurmak. Gazetecilerle ve blogcularla ilişkiler kurmanın iyi bir yanı var ama aynı zamanda nişinizde nüfuz sahibi kişilerle ilişkiler kurmanızı öneriyorum. Nitekim, bazı influencerların medyadan daha fazla bilgiye ve güvenirliği vardır.
Tavsiyemizi takip edip bu stratejileri uygulayacağınızı umarız (uygulayabileceğiniz birçok strateji vardır, ancak yukarıdakiler, yeni kurulanların uygulayacaklarını düşündüğüm stratejidir). Growth Hacker’ların pazarlama stratejinizi uygulamanıza veya yürütmenize yardımcı olmasını istiyorsanız, iletişime geçebilirsiniz.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın