Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Markaların Real Time Marketing Stratejileri
Guru
0

Real Time Marketing; markaların gündemde yer alan konulara ilişkin yaptığı bir içerik pazarlaması faaliyetidir. Gündemde oluşan ve tüketici tarafından benimsenerek hızlı bir şekilde sosyal medyada konuşulan konular, Real Time Marketing için zemin oluşturur. Markalar ise bunu kendileri ile ilişkilendirdikleri içerik ile birlikte fırsata çevirir ve marka farkındalığı yaratırlar.

Sosyal medya kullanım istatistiklerine bakacak olursak; We Are Social’ın Digital In 2016 verilerine göre Türkiye’de sosyal medya kullanım oranı 42 milyon kullanıcı ile %53. Mobil sosyal medya kullanım oranı ise 36 milyon ile %45. Bu verilerden yola çıkarsak; sosyal medya günlük rutinimizin bir parçası. Tüm içerikleri oldukça hızlı tüketiyoruz. Hızlı tüketiyor olmamız ise markaların içerik paylaşımlarının farkındalık yaratacak kalitede olması gerektiği sonucu çıkarıyor. Dolayısıyla Real Time Marketing, markalara farklı içerik oluşturabilmek adına fırsat sunmuş oluyor.

Real Time Marketing Nasıl Yapılır?

Gündemi yoğun şekilde meşgul eden, insanlar tarafından konuşulan konuları markalar fark eder ve tüm yaratıcılıkları ile markayı ön plana çıkararak o konuya ilişkin mesajlarını iletirler. Real Time Marketing ile marka algısı ortaya çıkarılarak tüketicide farkındalık yaratılır. Real Time Marketing’in Türkçe karşılığı gerçek zamanlı pazarlama olmasından yola çıkarsak; verilen mesaj sadece o konu trend olduğu sürece anlamlı olacaktır. Örneğin; 21 Aralık en uzun gece için yapılan çalışmalar, bu tarih sonrasında geçerliliğini yitirecektir. Ancak şu unutulmamalıdır; gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları eğer tüketici tarafından ilgi ve kabul görmüşse özellikle sosyal medyada tekrar tekrar paylaşılır. Böylece; marka farkındalığı uzun bir zamana yayılarak canlı tutulur. Ayrıca; Real Time Marketing çalışmaları günlük paylaşım dilinden uzaklaşacağı için tüketici tarafında marka samimiyetini de göstermiş olur.

D&R; geçtiğimiz Ekim ayında Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabı üzerine canlı yayında yapılan bir gaf üzerine, Real Time Marketing ile bunu fırsata çevirerek sosyal medyada mesajını dile getirdi ve online reklamlarıyla da destekledi.

markaların real time marketing stratejileri

Real Time Marketing Stratejileri Nelerdir?

1- Hız: Zaman, bu pazarlama faaliyetinin en önemli unsudur. Oluşacak trendler önceden tahmin edilemez ve anlık olduğu için markaların bunu öngörmesi, doğru mesajı markanın iletişim stratejilerine uyacak şekilde anlık olarak tepki verilmesi gerekmektedir. Bu sebeple pazarlama ekibi oluşabilecek fırsatlar için sürekli takipte olmalıdır ve hızlı bir şekilde buna cevap verebilmelidir.

Ancak bazı özel günler için önceden hazırlık yapılabilir, dolayısıyla bu günler için planlamalar yapılabilir. Örneğin; #EnUzunGece hashtag ile 21 Aralık tarihi için önceden planlanabilen paylaşımlar buna örnek verilebilir.

markaların real time marketing stratejileri

2- Farkındalık: Markaların yaptığı Real Time Marketing çalışmalarının asıl amacını farkındalık oluşturuyor. Doğru iletişim mesajı ile marka olgusuna dikkat çekilir. Yukarıdaki Beko örneğine bakarsak; güneşin dünya ile konumundan hareketle meydana gelen 21 Aralık en uzun gece konusunu, “Bir Dünya Markası” sloganıyla pekiştirerek markaya farkındalık yaratıyor.

3- Yaratıcılık: Artık tüketicinin markadan yaratıcı içerikler beklediğini hepimiz biliyoruz. Aksi halde sıradan iletişim mesajları, onlarca marka arasından fark edilmiyor ve kaybolup gidiyor. Real Time Marketing çalışmalarında ise gündeme ilişkin oluşturulacak mesajın da bu doğrultuda yaratıcı olması, kendinden bir parça taşıması, dikkat çekmesi ve bazen de güldürmesi gerekiyor.

Verilen mesajın yanında görsel içerik de bir o kadar önemli. Real Time Marketing örnekleri genelde görsel içerik üzerinden yapılıyor. İletişim mesajı oluşturmada gösterilen yaratıcılığın aynı şekilde görselde de gösterilmesi gerek. Zira bazı çalışmalarda görsel mesajı direkt veren araç olurken, bazen de tamamlayıcı oluyor.

4- Sosyal medyanın gücü: Twitter, Real Time Marketing paylaşımlarının ana mecrası konumunda. Çünkü insanlar Twitter’da konuşuyor, görüşlerini paylaşıyor. İnsanlar tarafından en çok konuşulan konular da Twitter’da trend topic oluyor. Böylece markalar #hashtag kampanyalarına katılarak daha büyük kitlelere ulaşabilir, tüketici ile etkileşim yaratabilirler. Markaların Twitter’daki bu trend topic listelerini de sürekli takip etmesi gerektiğini hatırlatalım. Yine daha önce de söylediğim gibi takipçiler tarafından sevilen içerikler tekrar tekrar paylaşıldığı için marka farkındalığı canlı kalmış oluyor. Ayrıca; sosyal medyanın gücü ile çok küçük maliyetlerle kısa sürede büyük kitlelere ulaşma imkanı markalar için bulunmaz bir fırsattır.

Etkileşimi Ölçümleyin

Mutlaka ve mutlaka Real Time Marketing paylaşımlarının etkileşimini, takipçiler tarafından verilen reaksiyonları ölçümleyin. Bu sayede; yapılan çalışmanın verimini ve markaya katkısı ölçümlenmiş, sonraki çalışmalar için de güzel bir kaynak elde etmiş olunur.

Başarılı Real Time Marketing Örnekleri

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı

Bir Cevap Yazın