Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Küçük İşletmeler İçin İçerik Pazarlaması Gerçekten İşe Yarıyor mu?
0

Küçük işletmeler için içerik pazarlaması dijital medyada bir şekilde var olmaya çalışan; ancak gerçekten sonuç alamayan herkesin kafasında bir soru işareti. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; Her gün yeni içerikler oluşturmak için emek sarf ederken, bir yandan bunun bir zaman kaybı olup olmadığı konusunda tereddütler yaşıyorsanız, içerik pazarlamasının kimler için neden yapılması gerektiğine biraz değinmemiz faydalı olacaktır.

Büyük şirketlerin içerik pazarlaması konusundaki başarıları sizi bu konuda ikileme düşürebilir. Ancak unutulmamalıdır ki onların bunu yapmak için büyük bir ekipleri, çokça zamanları, altyapıları; kısacası paraları var. Peki ya çalışan sayısı 2 ila 10 olan küçük işletmeler? Araştırmalar gösteriyor ki; şirketlerin sadece %21’i içerik pazarlaması konusunda iyi işler çıkarabiliyor. Geri kalanlar ise sadece zamanlarını boşa harcıyor. O halde küçük işletmeler için içerik pazarlaması gerekli bir yatırım mı?

İçerik Pazarlamasının Küçük İşletmeler İçin Faydaları

içerik pazarlaması faydaları

İşletmenizin bir websitesi sizin dijital dünyada görünen kimliği olduğunu düşünürsek, sitenize gelen ve orada kalmayı isteyen herkes sizin potansiyel müşterinizdir diyebilir miyiz? Kesinlikle!  Halde ilk hedefiniz sitenizin trafiğini artırmak ki işte tam bu noktada içerik pazarlaması devreye giriyor. Sitenize pek çok farklı yerden trafik çekebilirsiniz; arama motorları, sosyal medya, forumlar, portallar, diğer kişilerin ve şirketlerin websiteleri… Bu pastanın en büyük dilimi ise tahmin edersiniz ki arama motorları.

Kaliteli bir içerik yönetimine ayıracağınız bütçe, outbound pazarlama için yapacağınız harcamaların çok altında olacağından emin olun. O yüzden içerik için para harcamaktan kaçınmayın. Çünkü kaliteli içeriklerle bilinirliğinizi artırmak demek daha fazla satış demektir. Siteniz veya bloğunuzda, sizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacak (onlara SEO uyumlu içerik diyoruz) içerikler üreterek çok daha düşük maliyetlere çok daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu da küçük işletmeler için içerik pazarlaması yatırımını en anlamlı kılan sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

İçerik Pazarlamasına Nasıl Başlanır?

içerik pazarlaması nasıl başlanır

İçerik konusunda artık hemfikir olduğumuza göre, artık bu işe nereden ve nasıl başlayacağınız hakkında konuşabiliriz. Aşağıda içerik pazarlaması için en temel beş adımı sıralayalım:

  1. İçeriğinizi oluşturun
  2. İçeriğinizin tanıtımını yapın
  3. Sonuçları ölçün
  4. Veriden, hedef kitlenizin yaklaşımları konusunda anlamlı çıkarımlar yapın
  5. Gerekli iyileştirmeleri gerçekleştirin ve bu süreci tekrar edin

 

içerik pazarlaması

Bakıldığında küçük işletmeler için içerik pazarlaması yapmak kolay gibi gözüküyor. Burada gerçekçi olmamızda fayda var; çünkü bu aslında hiç basit bir iş değil. Bu nedenle yaptığınız işi ciddiye almalısınız ve istikrarınızı kaybetmemelisiniz. Bütçesi geniş bir büyük işletme için bu iş sadece birkaç haftada rayına oturabilecekken, küçük işletmelerde bu süreç en az 6 ay gibi uzun süreler emek harcamayı gerektirebiliyor. Bu nedenle pes etmeyin ve üretmeye devam edin. Gerekirse kendiniz ve ekibiniz için içerik pazarlaması eğitimi sağlayın veya kaliteli içerik üreten birilerini işe alın.

Sonuç olarak, içerik pazarlaması büyük küçük her işletme için oldukça faydalı bir uygulamadır. Ancak ne kadar doğru ve bilinçli yaparsanız, o kadar sağlıklı dönüşler alırsınız ve paranız da zamanınız da boşa harcanmaz.

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.

Bir Cevap Yazın