Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
İyi Bir Blogger Olmanın Yolları
0

Günümüzde dijital dünyanın var olmasıyla birlikte, çok sayıda var olan insan topluluklarına kendimizi ifade edebiliyor ve kolaylıkla etkileşime geçebiliyoruz. Bu etkileşime yüksek rakamlarla ulaşmaya olanak sağlayan sosyal araçlardan en önemlilerinden diyebileceğimiz blog tutmak ve tuttuğunuz blog sayesinde blogger unvanına kavuşmak. Tahmin edersiniz ki en iyi blogger olmak biraz zor bir mertebe çünkü blog yazmak hiç de kolay değil! Hem iyi bir araştırma yeteneği, hem de yazı yazma konusunda diğerlerinden daha farklı bir dil kullanmak gerektirir. Okuyucunun ilgisini çekmek ve o kişiye değerli bilgiler vermek altın kurallardan diyebiliriz. Fakat az önce de bahsettiğim gibi herkesin blogger olabileceği bir gerçek, ama iyi içerikler üretip yazabilen kişi olmak oldukça zor lakin imkansız değil! Bu yüzden okumaya devam.

İyi Bir Blog Nasıl Yazılır?

Blog yazmanın pek çok farklı yolu bulunuyor, bazıları bu konuda plan yaparken, bazıları ise işini akışına bırakmayı tercih ediyor. Bu iki yöntem oldukça önemli. Vermeniz gereken karar sizin ilk etapta daha çok hangi yolu tercih ettiğiniz ve hangi tarza hitap etmek istediğiniz ile alakalıdır. Fakat bu karardan önce, daha önce de bahsettiğim gibi, buradaki önemli nokta araştırmadır! İşte bu karar blogunuzu ya en iyi yapacak ya da sıradanlaştıracak. İnsanlar gerçek bulgulara tepki vermeye eğilimlidir ve sizin yazdığınız içerik sadece fikirlerinizle oluşturulmuşsa, yazınızın tutarlılığı tartışılabilir hale gelir. Eğer yazdığınız yazılarda okuyucunun ihtiyacı olan bir sorunu çözebiliyorsanız, o insanı neredeyse takipçi olarak kazanmışsınızdır denilebilir ve sonrasında onları sadıklaştırmakta yine sizin elinizde. Size sadık kalmasının yolu, uzun bir süre blog yazmaya devam etmeniz gerekmektedir. Dijital dünya dediğimiz şey, büyük rakipleri de kapsamaktadır ve eğer bu rakiplerden daha uzun bir süre yatırım yapmayı planlamıyorsanız, başarıyı elde etme durumunuzun olmadığını da bilmeniz gerekmektedir.

İyi Bir İçerik Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle var olan blogunuzun yada yeni oluşacak olan blogunuzun ne türde bir içeriğe sahip olduğuna ve ne kadarının takipçi getireceğinin üzerinden geçilip, yeniden kullanıma hazır hale getirilebilineceğini iyi belirlemeniz gerekir. Bu aşamayı geçtiyseniz eğer, nasıl daha çok sayıda içerik hazırlayabileceğinizin yollarını bulmaya sıra geldi. İçerik oluşturma, bir iş akışı oluşturmak için planlamanız gereken bir süreçtir. Bu içerikler için video, blog gönderileri, ürün bilgileri, bilginin görsel olarak ifade edildiği bilgi grafikleri oluşturmak ve geliştirmek için hem zaman hemde efor harcamanıza neden olacaktır. Blogunuz da içeriğinizi hazırlarken, bir website ile gönderilerinizi sürekli bir yapıda oluşturmalısınız. Tüm yazılarınızda aynı türde bir metin düzeni, başlıklar, açıklama, size geri dönüşümde bulunmak isteyen kullanıcılar için bir eylem çağrısı butonları ve linkler kullanmalısınız. Yazdığınız içeriğin son halini detayları ile birlikte göz gezdirmek önemli bir aşamadır. Bu aşama ile değişiklik yapmanız gereken yada ekleme yapmak istediğiniz yerleri bir sağlama ile kontrol etmeniz gerekmektedir. Çünkü takipçilerinize bu blog yazısı ile bir değer oluşturuyorsunuz, bu yüzden son bir rötuş ile oluşturduğunuz kaynaktan emin olmalısınızdır.

Sorun Çözen Blogger Olmak

Okuyucularınıza sorun çözmeye odaklı bilgi akışında bulunmak, sunabileceğiniz en başarılı içerik pazarlama türlerinden biridir. Düşüncelerinizi, önerilerinizi, tavsiyelerinizi ve değerlendirmelerinizi okuyucularınıza sunduğunuz da arzu ettiğiniz o en iyi blogger olma başarısına ulaşabilirsiniz. Tabi tüm bunlar ulaşmak istediğiniz hedef ile değişkenlik gösterir. Kesinlikle blog sayfanızı haber bülteninden farklı olarak tutkularınızı yazdığınız, ifade ettiğiniz ve aynı duygularla buluşabileceğiniz kişiler ile bir meydan olarak kullanmalısınız.

Mesela, bir marka sahibi ya da bir markada satış danışmanlığı yapıyorsunuz ve giyinmekte tutkularınız arasında önceliği paylaşıyor diyelim. Güncel modaya uygun bir şekilde vücudumuza göre giyinmenin tekniklerini, tecrübelerini ve tavsiyelerini paylaşmanız da blog sayfanız sizin için ideal bir alan sağlayacaktır. Sonuç olarak her yaşta insan giyinmeye meraklıdır, pek çoğu da giydikleri kıyafetlerin modellerinden, kumaşlarından haberi yok, ya da basit bir şekilde almak istedikleri pahalı kıyafetleri ucuza nasıl mal edeceklerine dair ipuçlarına ve doğru bilgiye sahip değil. Bu yüzden insanlar durmadan giymesi gerekeni değil de, bir başkasında görüp istediği kıyafete atlayarak hayatlarına devam ediyorlar. Fakat sizin ücretsiz olarak sunacağınız doğru giyinme üzerine olan bilgileriniz ile okuyucularınızın size karşı olan güvenini artıracak, onların kurtarıcısı olacaksınız ve de istediğiniz sektörden potansiyel müşteri kazanmanızda size yardımcı olacaktır.

Unutmayın günümüzde sizi fiziksel olarak tanımadan da düşüncelerinizi ve kendinizi tanıtabileceğiniz blog diye bir iletişim aracı var. Daha çok kitlelere ulaşabilmek için aracı olarak kullanılan blog, sayfa ziyaretçileriniz ile iyi ilişkiler kurmak ve daha çok ilgi ile trafiği aynı anda biriktirebilmek adına kullanabileceğiniz iyi bir fırsat sunmaktadır.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın