Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
İnfografik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
0

 

2016’da yapılan bir araştırmaya göre  infografikler, diğer içeriklere oranla 3 kat daha fazla paylaşılıyorlar. O yüzden bu yazıda infografiklerden bahsedeceğiz. Öncelikle infografik kelime anlamıyla, bilgi veren- grafik demek oluyor. Hatırladıklarımızın çoğunu görme kanalıyla edindiğimiz için, infografikler sosyal medyanın hızlı değişen gündeminde yerlerini sağlamlaştırdılar. Bilgiyi kısa, ilgi çekici ve akılda alıcı şekilde vermeleri ve üretim kolaylığı bakımından  biz içerik üreticilerinin sıklıkla tercih ettiği içeriklerden biri olmuş durumdalar. İkinci olarak infografikler paylaşılma ve tıklanma oranını arttırarak websitenizin Seo verimini de arttıracaktır. İnfografikler paylaşıldıklarında diğer sitelerden link alırlar ve bu hareketlilik SEO performansı için iyi olacaktır.

Peki infografik hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

1) Renk

Web tasarımında websitenin temasına uygun ve izleyiciler için nötr olabilecek bir palet seçimi önemlidir. İçerikler online paylaşıldığı için, renklerin online görünüşü de önemlidir.

Mesela baskın koyu renkler ve neon renkler infografiklerde güzel gözükmezler:  okuması zordur, paragraf uzulaştıkça kontrol etmek zorlaşır. Bir diğer temel nokta da beyaz arkaplandan kaçınmaktır. İnfografiklerin paylaşıldığı yerlerin çoğu beyaz arkaplanlıdır ve bu da infografiğin verimini azaltır.

Uygun renk paleti seçmek zannedildiği kadar kolay olmayabilir. Emin olamadığınız durumlarda 3 renk kuralı işinize yarayacaktır. Çeşitliliği arttırmak için seçtiğiniz 3 rengin gölge versiyonunu kullanarak, bir seçimden daha kurtulabilirsiniz.

2) Sadelik

Sadelik her zaman joker kartımız, unutmayın. Dizayn yaparken nerde sınırı aştığımızı asla bilemeyiz. Genel olarak beğeni kazanmanın en garanti yolu sade dizayndan geçer. Ayrıca infografiğin temel amacı bilgiyi karşı tarafa iletmek olduğunu göz önüne alarak, tasarımın dikkat dağıtıcı olmasından kaçınmalıyız. 

3) Tipografi

Tipografi ilk göze çarpan şey olduğundan ilgi çekmeli ama bir infografikteki görselleşmenin (visualization) önüne geçmemeli. Yani görselleştirmek yerine şekilli yazıyla arayı kapatmak doğru bir sonuç vermeyecektir. Hazırlarken aklımızın bir köşesinde daha görselleştirilebileceği olmalı. Yüzdelikler pasta dilimi olabilir, sayısal veriler grafik oluşturabilir, diagram kullanılabilir. aşağıdaki görselde vurgunun metnin yazılışından çok, görselleştirme bölümüne kaydığını görüyoruz.

 

data visualization

Tipografinin yeri var

Tipografiyi başlığa saklamak en iyisi gibi görünüyor.  Bilgi veren her şey sıkıcı olma kaderini paylaşacaktır, başlık ilgi çekici olmadan bilgiyi ulaştıramayız ancak dikkat dağıtıcı olmadığından emin olmalıyız.

4) İstatistikleri doğru vermek

Yanlış bilgi vererek okuyucuları yanıltmaktan kaçının. Kaynaklarınızı mutlaka belirtin. Daha fazla bilgi için okuyucularınızı alakalı ve bozuk olmayan bir linke yönlendirin.

Son olarak infografikler, paylaşması kolay olmalı. Paylaşma standartlarına uymalılar. Facebook, Twitter, Pinterest vs. paylaşım sitelerinin boyut standartlarına göre infografikleriniz ayarlayabilirsiniz. Önemli noktalar için infografikler bölünerek paylaşılabilir. Bol bol pratik yapmanın en iyi öğrenme yolu olduğunu unutmayın. 🙂 Piktochart kullanarak ücretsiz infografik şemaları üzerinde denemeler yapabilirsiniz.

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın