Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Influencer Marketing Yapacaklara Tavsiyeler
Guru
0

“Herşeyin başı iletişim” diye klaşe bir sözle başlamak istemezdim ama geldiğimiz ve gittiğimiz kulvarda her ne iş yaparsak yapalım insana dokunmak istiyoruz. İnsana en etkili bir biçimde dokunmak bir de ikna etmeye çalışınca iş iyice günümüzde pazarlama iletişimi, zeka ve dijital mecraları en iyi bir şekilde kullanmaya kalıyor. Son dönemin popüler pazarlama trendleri arasında sıkça duyduğumuz Influencer Marketing konusu da bunlardan biri.

Influencer Marketing Önemi

Klasik medyada olduğu gibi büyük kitleleri etkilemek yerine hedef kitle üzerindeki kanaat önderlerine odaklanan Influencer Marketing, markalar için her ne kadar ilgili kitleye kolay ulaşım gibi görünse de dijital çağın tüketicilerini ikna etmek o kadar kolay değil. Youtube, Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlarda takipçisi yüksek hesaplarla anlaşıp, bir kaç paylaşım yapıp, işte şu kadar kitleye ulaştık demekle iş bitmiyor.

Dijitalde artan rekabetle ortamın daha da kızıştığı bir ortamda Influencer Marketing itiraf edelim ki herkesin hoşuna gitmeye başladı. Herkes ya Influencer Marketing ile markasını tanıtma peşinde ya da bir şekilde sosyal medya platformlarında dikkat çekerek Influencer Marketing‘den para kazanma peşinde..

Rakamlarla Influencer Marketing

Bir araştırmaya göre dünyada geçen sene Influencer Marketing pazarı 1.1 milyar dolardan 1.5 milyar dolarlık bir pazara ulaştı. Ülkemizde ise pazar çoktan 10 milyon doları aşmış durumda. Türkiye’de ise Influencer Marketing pazarı sırasıyla en çok Instagram, Facebook ve Youtube’da kullanılıyor. En çok Influencer Marketing tercih eden sektörler ise güzellik, makyaj ürünleri, moda, teknoloji, seyahat, yaşam ve yemek diye birbirini takip ediyor.

influencerHer gün çığ gibi büyüyen dijital dünyada yerini almak isteyen markalar için dikkat edilmesi gereken Influencer Marketing unsurları:

1 – Strateji 

Marka olarak öncelikle Influencer Marketing stratejilerinizi oluşturun. Tespit ettiğiniz hedef kitleyle uzun soluklu bir çalışma içerisine girin. Tek seferlik ve kısa süreli çalışmalar yerine uzun soluklu ve belirli bir stratejiye sahip çalışmalar markanıza daha fazla etki bırakacaktır. Plansız ve kısa süreli çalışmalar yetersiz kalacak ve bütçenizin boşa gitmesine ya da verimsiz kullanılmasına neden olacaktır.

2 –  Doğal Olun

Markanıza en büyük katkıyı doğallığın kazandıracağını unutmayın. Influencerlarınızdan illa markanızı takipçilerine bu marka bu arka dedirtmeyin. Infuencerın takipçilerine yeni bilgiler öğrenmelerine imkan sağlayın. İddialı ifadelerden kaçının. Doğal bir deneyim oluşturun. Doğal ve bilgi paylaşımın yüksek olduğu çalışmalar mutlaka çalıştığınız Influencerların takipçilerinin de beğenisini kazanacak, onlarında paylaşımlarda bulunarak çalışmanın daha çok kişi tarafından fark edilmesini sağlayacaktır.

3 – Kar Topu Etkisi Oluşturun

Çalışmalarınızda gerçek ilgi ve tutkuya odaklanın. İşbirliği yapacağınız Influencerların takipçi sayılarından çok etkileşime geçebildikleri takipçilere odaklanın. Etkileşime geçilebilen takipçilerin markanıza daha çok katkı sağlayabileceğini düşünün. Markanızı bir kar topu gibi yuvarlandıkça büyüyeceğini hayal edin. Bu noktada doğru Influencerlar kadar doğru içeriklerinde hazırlanmasına olanak sağlayın.

4 – Farklı Sektörleri De Düşünün

Her ne kadar markanız spesifik bir alana hitap etse de siz tek bir sektöre bağlı kalmayın. Yeme – içme sektöründe faaliyet gösteren bir markanın tek hedef kitlesi yemek yemekten keyif alanlar olmamalı. Yemek yemekten keyif alanların teknolojiye ilgi duyabileceğini, bir ebeveyn olabileceğini ya da güzellik ürünlerine meraklı bir kişi de olabileceğini göz ardı etmeyin.

5 – Uzun Soluklu Çalışma Yapın

Bir günde sıçrama yapacak çalışmalardan uzak durun. Bir ayda 10 milyon hedef kitleye ulaşabilecek Influencer Marketing çalışmalarından ziyade 1 yılda aylık birer milyonluk bir kitleye ulaşan çalışmalar markanızı daha çok akılda kalmasını sağlayacaktır. Bu şekilde daha çok güven kazanacak, daha fazla içerik yayacak ve gerçek hedef kitleyle etkileşime geçeceksiniz. Unutmayın, çocuk bile 9 ayda dünyaya gelip, ilk önce imeklemeye, sonra adımlamaya,  yürümeye ve koşmaya başlıyor…

6 – Ölçümleyin

Dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından biri de yaptığınız çalışmanın ölçümlenebiliyor olmasıdır. Ölçümleyemediğiniz hiç bir çalışmaya bütçe ayırmayın. Planladığınız Influencer Marketing çalışmalarının nasıl bir etki oluşturduğunu, çeşitli analiz araçlarından kolayca ulaşabilirsiniz. Unutmayın, ölçümleme sadece “Şu kadar kişiye ulaştı.” demek değildir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
97%
Güzel
2%
Fena Değil
1%
Olmamış
0%
Rezalet
1%
Yazar Hakkında
Emrah Güney

Bir Cevap Yazın