Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
İçerik Pazarlamasında Yapılan Hatalar
0

İçerik pazarlaması, yeni nesil pazarlama çeşitleri arasında son yıllarda en çok kullanılan yöntemlerden biri haline geldi. Ancak bu yöntemin gereklilikleri tam anlaşılmadığında, içerik pazarlama hataları yapılıyor ve istenen verimi almak zorlaşıyor.

İçerik pazarlamada başarılı olmak her zaman mümkün olamayabilir. Bu alanda başarılı olabilmek için, doğru stratejileri geliştirmek ve doğru adımları atmak gerekiyor. İçerik üretmek içerik pazarlaması sürecinin ilk adımıdır. Birçok şirket bu alan için büyük yatırımlar yapmaktadır. İçerik pazarlamada bazı hatalar da yapılabiliyor ve bunların önüne geçilmediğinde, bu alanda yapılan yatırımlar boşa gidiyor.

İçerik Pazarlamasında Yapılan Hatalar

  • Hedef Kitleyi Analiz Edememek

Diğer pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi içerik pazarlamasının da temelinde insan vardır. Eğer siz hedef kitlenizi doğru analiz edemezseniz, içerik kaliteniz ne olursa olsun başarıya ulaşamayabilirsiniz. Hedef kitleyi analiz edememek içerik pazarlamasında en çok hata yapılan adımlardan birisidir. Firmalar hedef kitle belirlemek yerine herkese hitap etmeye, sayfa beğenisi,takipçi arttırmaya çalışırlar. Oysa ki takipçilerden küçük bir kısmı doğru hedef kitle olmakta ve fazla takipçi sayısı firmaların yanılmalarına sebep olmaktadır. Önemli olan doğru kişilere ulaşabilmektir. Firmalar bunu göz ardı edip içerik ürettikleri için doğru kişiye hitap edemiyorlar.

  • Ürünlerden Çok Fazla Bahsetmek

İçerik pazarlamasında en önemli faktörlerden biri de yapacağınız reklamı dozunda tutmaktır. Markalar, bu yöntemi sadece reklam yapmak için kullandıklarında tüketiciler bu durumdan rahatsız olup sıkılabilirler.

  • Tek Taraflı İletişim Modeli ile Pazarlama Yapmak

İçerik üretimi iki taraflı gelişen bir iştir. Tüketicilerle etkileşime girilmediğinde içerik üretiminin pek yararı olmaz. Hazırladığınız içeriklerden sonra gelen tepkilere göre tüketicilere cevap vermeniz, onlarla iletişime geçmeniz ve etkileşiminizi artırmanız gereklidir. Tüketicilerle iletişimi sürdürmemeniz durumunda geri dönüşümlerinizi artıramazsınız.

Müşteri sesine kulak vermeyen firmalar kaybolmaya mahkumdur. Müşteriler, firmalar hakkında söz sahibi olmak,  isterler. Bunu müşterilere göstermenin en kolay ve etkili yöntemlerinden biri de sosyal medyadır. Bir araştırmaya göre sosyal medyada yer alan markalar, müşterilerde daha çok güven oluşturmaktadır. Bu aşamada yapılacak hata müşteri yorumlarını görmemezliğe gelmek olacaktır. Bu durum bir süre sonra müşterilerin markadan uzaklaşmasına neden olur.

  • Kalitesiz İçerik Üretmek

İçerik pazarlamada kalitesiz içerikler oluşturmak da sıkça yapılan hatalardan biridir. Sürekli içerik üretmeye çalışmak zorlu bir süreçtir bu sebeple kaliteyi geri plana atarak yapılan içerikler markalara zarar verir. Tüketiciler, içi boş ve aradıkları bilgilere yer vermeyen içerikleri görmezden gelir ve bu tür içerikleri yayınlayan markalarla etkileşime geçmezler. Belli aralıklarla tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ve bir fayda sağlayacak içerikler üretmeniz, sürekli ve içi boş içerikler üretmekten daha faydalıdır.

İçerik pazarlaması enstitüsüne göre içerik pazarlamacılarının %60’ı etkileşim içeriği kurmakta zorlandığını belirtmektedir. Hedef kitlenizin isteklerine ve ne sorular sorduklarına bakarak bunlara  yönelik içerikler oluşturmak daha faydalı olacaktır.

  • Tek Bir İçerik Modeli Kullanmak

İçerik üretirken tek bir yönteme bağlı kalmak da tüketicileri sıkabilir. Farklı içerik türlerinden yararlanarak hem konu çeşitliliği sağlayabilir hem de tüketicilerin ilgisini daha çok çekmeyi sağlayabilirsiniz.

Bir konu belirleyip ve bu konu ile ilgili farklı içerik alternatifleri düşünmek daha çok tüketiciye ulaşmanızı sağlar. Böylelikle hem konu çeşitliliği hem de içerik çeşitliliği sağlamış olursunuz.

  • İçerik Stratejisi Belirlememek

Yapılan en büyük hatalardan biri ise içerik stratejisi oluşturmamaktır. İçerik stratejinizin olmaması yol haritanızın olmadığı anlamına gelir. Ne zaman ne yapacağınızı bilmediğiniz için, yaptığınız çalışmalarda bir süreklilik olmaz ve bir süre sonra kendinizi tekrarlayabilirsiniz.

İçerik pazarlamasında hedefler koymak ve o hedeflere ulaşmak için strateji oluşturmak önem taşır. Arama motorundan siteye gelen kişi sayısını belli bir sayıya ulaştırmak gibi. Ayrıca hedef kitlenizi tanımlamalı ve bu kitleye uygun içerik üretmelisiniz.

  • İçerik Dağıtımını Yapamamak

Tüketicilere ulaşmak ve etkileşiminizi artırmak için farklı platformlarda bu içeriklerin paylaşımını yapmanız gerekiyor. Organik olarak sitenize trafik çekebilecek olsanız da, bu uzun vadede sonuç getirecektir; fakat sosyal mecralar üzerinden bu gönderilerin paylaşımını yapmanız, içeriklerinizin daha çok kitleye ulaşmasını sağlayacaktır.

Hedef kitlenin hangi sosyal platformu yoğun olarak kullandığı doğru belirlenmelidir. Hangi saatlerde aktif olduğunu bilmek ve ona göre içerik paylaşmak da önemli noktalardan biridir. Ayrıca hedef kitlenin olmadığı bir sosyal platformda, ne kadar ilgi çekici paylaşım yapılırsa yapılsın, etkileşimi saplamak zorlaşır.

  • Gönderi Sıklığınızın Değişken Olması

İçeriklerinizi kendiniz oluşturuyorsanız, sosyal medyada ve blog adresinizde aynı ölçüde aktif olmanız ve gönderilerinizi düzenli şekilde paylaşmalısınız. Bu yüzden, bir içerik takvimi oluşturmanız oldukça faydalıdır.

İçerik stratejisi oluşturmanın en önemli avantajlarından biri, düzenli bir yayın takvimine sadık kalabilmenizi sağlamasıdır. Böylelikle, düzenli aralıklarla içeriklerinizi hedef kitlenize ulaştırırsınız. İstikrarlı ve bir takvime bağlı bir yayın planı içerik pazarlamasının olmazsa olmazıdır. Kendinize bir içerik takvimi oluşturun. Örneğin haftada üç kez yayın yapmak üzere kendinize bir takvim oluşturabilirsiniz.

  • İçeriklerin Geri Dönüşüm Analizinin Yapılmaması

Kullanıcılara sunduğunuz içeriklerin geri dönüş analizini yapmamak da sık yapılan hatalardan biridir. İçeriğiniz kullanıcılar arasında ne kadar paylaşılmış, ne kadar beğeni veya yorum almış gibi noktalaraönem vererek, nasıl bir içerik pazarlama stratejisi belirleyeceğinize karar verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Google Analytics gibi araçlarla da site trafiğini, içeriğin ne kadar okunduğunu ve sayfada ne kadar zaman geçirildiğini ölçümleyerek bir analiz yapabilirsiniz.

Birçok stratejiyi belirlerken olduğu gibi içerik pazarlamada da en etkili sonuçları almak için A/B testinden yararlanabilirsiniz. Bu testler sonucunda sizin için en etkili içerik modelini belirleyerek, geri dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.

  • Sektörünüze İlişkin Araştırma Yapmamak

Sektörünüze ilişkin araştırma yapmak en önemli noktalardan biridir. İlk başta, aynı sektörde faaliyet gösteren rakiplerinizin neler yaptığını araştırmak, daha sonrasında hedef kitlenizin hangi anahtar kelimeleri kullanarak arama yaptığını, sektördeki son trendleri takip etmektir. Faaliyet gösterdiğiniz alandaki arama trafiği sizin içerik stratejisi planlarınızı doğrudan etkileyen bir faktördür. Rakiplerinizin içeriklerini ve stratejilerini takip etmek en önemli adımlardan biridir.

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
100%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın