Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
İçerik Pazarlaması İşletmenizi Nasıl Büyütebilir?
Guru
0

Özünde, içerik pazarlaması, hem işletmenizle alakalı hem de işletmelerinizin hedef kitleleri tarafından değerli görülen bilginin oluşturulması ve paylaşımıdır. Mevcut birçok farklı içerik pazarlama taktikleri vardır. Bu pazarlama biçimi ile geleneksel pazarlama arasındaki kritik fark, içerik pazarlamasının belli bir ürün veya hizmeti açıkça tanıtmak yerine dolaylı olarak şirket, marka veya ürünlerdeki ilgiyi arttırdığına inanmaktadır. İnsanlar uzun yıllardır reklamlarla boğulduktan sonra kendilerini içgüdüsel olarak susturur, reklamları izledikleri medyaya göre reklamları hızlıca ilerletir veya atlarlar.

İçerik pazarlaması ile geleneksel pazarlama arasındaki farkı açıkça görmek için YouTube’u örnek alalım. Gerçekten öğrenmek istediğiniz bir konuda bir video için arama motoruna yazmayı bitirdiniz. Bu gerçekleşen ilk şey. Genel olarak bir reklamın videonuzun hemen öncesinde yayınlanmaya başlamasıdır. Çoğu insan gibi iseniz, mümkün olan en kısa sürede “reklamı atla ” düğmesini tıklarsınız.
Ortaya çıkan reklam, geleneksel reklamcılığın mükemmel bir örneği iken; izlemeye çalıştığınız video ise içerik pazarlamacılığına mükemmel bir örnektir. Aradığınız video değerli ve izlemek istediğiniz bilgileri bulunduruyor. İyi bir içerik pazarlamacısı tarafından yapıldı; bu pazarlamacılar sizi kanalına abone olarak alacaklar ve sonunda kendi kanallarının konusuyla alakalı ürünleri veya hizmetleri satın almanızı sağlayacaklar. Bu reklam türü, başlangıçtan itibaren “zorla satmak” için olanın aksine, yeterince hızlı atlayamadığınız reklamdır.

Büyük olasılıkla kendinize şu soruyu sormalısınız: İçerik pazarlamacılığına nasıl başlayabilirim ve özellikle içerik pazarlamacılığı işinizi nasıl büyütebilir?

Sık Kullanılan İçerik Pazarlama Stratejileri

İşletmelerin veya kuruluşların sundukları şeylerle ilgileneceğine inandıklarını düşündükleri kişilerin ilgisini çekmek için içerik dağıtabilecekleri çeşitli yollar vardır. İşletmeler, daha fazla olasılığa ulaşma potansiyelinin arttırılması için birden fazla yöntemi kullanmalıdır. Aşağıda daha sık kullanılan yöntemlerden sadece birkaçı verilmiştir.

Blog Yazıları

İçerik pazarlaması, ciddi işletmelerin kendi web sitelerinde bir bloga sahip olmalarının önerilmesinin sebebidir. Blog, size sattıklarınızla alakalı ve insanların dikkatini çekebilecek ilginç yazıları düzenli olarak yayınlayacak bir yer verir. İlginçve etkileyici makaleler oluşturarak ve bir blogda yayınlamak işinizi büyütmek için harika bir yoldur. Bir blog sahibi olmak markanızın büyümesine yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Yüklemeleri

Paylaşım, sosyal medyadaki oyunun adıdır. İster Facebook ister Twitter veya Instagram olsun, insanlar her zaman ilgi çekici buldukları makalelere, blog yazılarına, videolara ve diğer medyaya , arkadaşlar veya bağlantılar gönderiyorlar. İçeriğin niteliği arttıkça ve insanlarda kıvılcım yarattıkça, “viral hale gelme” ihtimalini o kadar artırarak, sayısız insanın görmesini sağlayacak demektir. Bir sosyal medya stratejisine sahip olmak, içeriğinizi hedef kitlenizle paylaşmanın anahtarıdır.

Sosyal medya siteleri için özel olarak yazılanların yanı sıra, sosyal medya kanallarınız vasıtasıyla web sitenizdeki blog yayınlarına bağlanabilirsiniz. Bu yayınları gören kişilerin yüzdesi kaçınılmaz olarak , web sitenizin geri kalanını blog sayfası ötesinde inceleyecektir. Bazıları, sunmanız gereken şeyleri görecek ve mal veya hizmetlerinizi sorarak veya bir satın alma işlemi yaparak bir yol gösterici veya müşteri haline gelecektir. Sosyal medya için kullanabileceğiniz birçok strateji var. Ancak herkesin kullandıklarını kullanmayın.

Video İçeriğini Oluşturma ve Gönderme

İçerik pazarlama gelişmeye devam ediyor ve bloglama tek çözüm değil. YouTube örneğinde belirtildiği gibi videolar oluşturmak, içerik pazarlamacılığı yapmanın başka bir yoludur. Video, izleyicinin duyularını bir sayfada kelimelerin ve hareketsiz görüntülerin çoğundan daha fazla etkilediğinden son derece güçlüdür. Hubspot’taki bir blog yazısı, pazarlama profesyonellerinin yüzde 51,9’unun, videonun en iyi yatırım getirisi olan içerik türü olduğunu belirtti.

Bu aynı blog yazısında yer alan bir enformasyon, en yaygın dört video türünün açıklayıcılar, ürün demoları, yöntemler ve referanslar olduğunu belirtmekte. İlgili bir notta, bilgi grafikleri, her zaman olduğu gibi içeriğin hedef kitlenin içinde değerli ve ilginç olduğunu varsayarak, insanların ilgisini çeken içeriği paylaşmanın göz alıcı bir diğer yol olduğunu belirtmekte.

Uzmanlığınızı bir E-kitap şeklinde sunma

Belli bir konuda sizin şirketinizin sunduğu şeyle ilgili yeterli bilgiye sahipseniz, konuyla ilgili bir e-kitap oluşturmayı düşünebilirsiniz. Birkaç dakikadan daha uzun videolardan veya kısa bir blog yazısından, daha uzun ilgi çekmek zorunda kalacağı için hedef kitleye yoğun ilgi gösteren bir materyal içermelidir. İnsanlar haber bültenine kaydolurken, e-posta reklamcılığının daha geleneksel metodunu içerik pazarlama çalışmalarınıza bağlayabilir , ücretsiz hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz.

İşletmenizi büyütmek için içerik pazarlamacılığı kullanmak istiyor musunuz?

İşinizi büyütmek için İçerik Pazarlama Kullanmanın Faydaları

Markanızdaki Güven ve Yetki Artışı

Görünürlüğünüzü Artırır

Geleneksel Reklamcılıktan Daha İyi Yatırım Getirisi

Arama motoru optimizasyonu, potansiyel müşteriler ve trafik üretmek için hemen hemen tüm başarılı şirketler tarafından kullanılan güçlü bir araçtır ve önümüzdeki yıllarda da devam etmesi beklenmektedir. İçerik pazarlaması için yukarıdaki “görünürlüğünüzü artırır” yararından bahsedildiği gibi, Google’ın algoritma güncellemeleri, yalnızca nitelikli bir trafik oluşturmak için hedeflenmiş anahtar kelimeler altında , iyi bir web sitesi sayfası sıralamasında değerli içeriğin ayrılmaz bir parçası olmasını sağlamıştır.

Yukarıdaki nedenlerin tümü, içerik pazarlamasının günümüzde en çok kullanılan dijital pazarlama tekniklerinden biri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle markanızı büyütmek istiyorsanız ve henüz bir içerik pazarlama stratejiniz yoksa, bugün baştan başlamanızı öneririm. Gerçekten de içerik pazarlaması işinizi büyütebilir!

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın