Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
İçerik Hazırlayanlar İçin Microsoft Word İpuçları
0

İster öğrenci olun, ister beyaz yakalı, ister içerik hazırlayın 2 şeyden kaçamazsınız: biri erken kalkmak, ikincisi Microsoft Word. Çoğumuz yazmayı öğrenmekle Microsoft Word öğrenmenin paralel olduğunu düşünürüz ama pek azımız Microsoft Word kullanmayı iyi biliyoruzdur.

Nasıl olsa bir şekilde yazıyoruz, neden programı inceleyerek zaman kaybedelim ki? Malesef iş başında saatler kaybedince durumun hiç de öyle olmadığını anlıyoruz. Özellikle biz içerik hazırlayanlar için Microsoft Word kullanmayı iyi bilmek ve böylece zamandan kazanmak büyük önem arz ediyor.

Hayır, çekici yavaşça yere bırak.

 

Kopyaladığın metni düzenle

Ödev yaparken kopyala yapıştır yapanlardan mısınız? Biliyoruz ki kopyaladığınız metni kendi cümlelerinizle düzenlemek için yaptınız. 😉 Biz sadece yazı tipi farklı olan kopyalanan metnin yazı tipini dosyanın geneline uygun editlemenin klavyeye daha yakın bir yolu olduğundan bahsedeceğiz.

CTRL+boşluk tuşu ile seçtiğin metnin boyutuyla hızlıca oynayabilirsiniz.

İstediğin metni hızlıca seç

Eğer tüm paragrafı hızlıca seçmek istiyorsan metnin herhangi bir tarafına 3 defa tıkla ya da cümleyi seç ve CTRL tuşuna bas.

Genelde paragraflar yatay seçiliyor. ALT tuşuna basarak uzun ve dar bir dikdörtgen bir bölge seçebilirsiniz.

Uzun metinlere hızlıca göz at

Uzun metinlerle çalışıyorsanız, bunu bilmek size yardımcı olacaktır. Shift+F5 ile hızlıca en son editlediğiniz bölümlere göz atabilirsiniz. Dosyayı kaydedip ertesi yeniden çalışmaya başladığınızda bu adımla, en son düzelttiğiniz bölümden başlamış olacaksınız.

 

Kaydederken

Bazen hazırladığınız dosyanın başka bilgisayarda açılmadığı, ya da karşınızdaki kişi dosyanızı açamadığı için yorucu email trafiğine maruz kaldığınız olmuştur. Eğer hazırladığınız dosyayı daha eski bir word sürümü kullanan birisine gönderecekseniz, sonu .docx ile biten versiyonu okuyamayabilirler.

Bu yüzden daha eski bir sürüm kullanan birine gönderiyorsanız dosyanızı .doc olarak kaydetmelisiniz.

.rtf ve .txt formları birçok platformda okunabilirler. Çalışmanızı çeşitli kullanıcılar ve sanal platformlarla paylaşacaksanız, dosyanızı bu formatlarda da kaydetmekte fayda var.

İçindekiler bölümü hazırlamanız gerekirse

İçindekiler bölümüne nadiren ihtiyaç duyarsınız ama ihtiyaç duyduğunuzda, elle hazırlamak oldukça zaman alıcıdır.

Bu yüzden Word belgelerinde içerik tablosu (table of contents) bölümünün olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

References/Table of Contents

Başvurular sekmesinden İçerik tablosu bölümünü bulup sayfa numaralarını, başlıkları dilediğimizce ayarlayabiliriz.

Değişiklikleri izle bölümü

Hazırladığınız içerik çeşitli sebeplerle düzeltmeler için size geri gönderilmiş olabilir. Böyle durumlarda sizden istenen bölümleri ne ile değiştirdiğinizi göstermeniz inceleyen için kolaylık sağlayacaktır.

Gözden geçir sekmesinin altındaki değişiklikleri izle butonu ile noktası virgülüne yaptığınız değişiklikleri gösterebilirsiniz. Değişiklikleri izle butonunu Basit işaretleme seçeneğinde bırakırsanız yeni yazdığınız bölümleri kırmızıyla gösterir ve sildiğiniz bölümleri de üstüne de kırmızı çizgi koyar.

İzleme grubundaki İşaretleme yok seçeneği sadece düzenlenmiş hali görmenizi sağlar.

Tüm işaretleme seçeneğinde kırmızıyla gösterme yoktur.

İşaretlemeyi göster seçeneği ile değişikleri yan tarafta bir balon içinde gösterebiliriz.

Microsoft Word programının bahsetmediğimiz birçok özelliği mevcut. İçerik hazırlayanlar olarak en çok kullandığımız programı daha iyi bilmek için ihtiyaçlarımıza göre araştırma yapmamız ve okumaya devam etmemiz gerekiyor.

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın