Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Doğal Reklamlarla Hedef Kitlenizle Bağ Kurun
0

Doğal Reklam Nedir ?

Doğal reklam diğer adıyla ” Native Advertising ” dijital medya da adını uzun zamandır kullanıyoruz. Doğal reklamlar marka farkındalığını ve ya etkileşim oranını arttırmak için dijital medyada tercih edilen reklam çeşitlerinden. Doğal reklamlar, markaların kullanıcıların ilgilendiği platformlar aracılığı ile içeriğin doğallığını bozmadan o platformlardan kullanıcıya mesajı iletebildiği bir reklam modelidir. Bu reklam modeli oluşturduğu içeriklerle eğlendirmeyi, bilgilendirmeyi hedef kitleyi sıkmadan doğal yollarla mesajın hedef kitleye ulaşmasını sağlıyor.

Doğal reklamlar, markaların hedef kitle ve iletişim stratejilerine göre oluşturulurlar. Tüketicinin doğal davranış hareketlerini bozmadan ihtiyacını karşılayan ve en kritik noktası, reklamın araya girmediği bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor doğal reklamlar.

 

Doğal Reklamlar

 

İçerik Pazarlaması ve Doğal Reklamlar Arasındaki Farklar

Doğal reklamlar içerik pazarlamasının alt başlığı olarak görülmektedir.  Tabii ki bu reklam türlerini birbirinden ayıran faktörler var. İçerik pazarlaması, markaların dijital platformlar sayesinde yayınlanan görsel, yazılı işitsel içeriklerle hedef kitlesinin dikkatini çekerek marka sadakati yaratmak ve bir sonraki süreçte satın alım davranışlarına yönlendirmek için oluşturuluyorlar. İçerik pazarlaması genelde markaların kendilerine ait bloglarında ve ya sosyal medya mecralarında kullanılmaktadır. Doğal reklamlar ise markaların, mesajlarını hedef kitleye farklı platformlar üzerinden hissettirmeden, ilgi alanlarına kayarak ve hedef kitlenin ilgisini çekerek oluşturulan reklamlardır. Doğal reklamlar farklı yayıncılar üzerinden belli bir ücret karşılığında uygulanır.

Doğal Reklam Oluşturmak İçin Kullanılan Yöntemler

Yayın içi birimler / In-feed (Facebook, Twitter)

Ücretli arama birimleri / Paid search (Google, Yahoo)

Öneri eklentileri / Recommendation widgets

Tanımlı listeleme / Promoted Listings (Amazon, Foursquare, Etsy)

Kutu içi reklamlar / In-Ad

Özel Sınıflandırılamayan / Custom (Tumblr, Spotify, Flipboard) birimler

( Kaynak: IAB-NativeAds Playbook )

Doğal Reklamlar Nasıl Uygulanıyor ?

Doğal reklamlar çok uzun zamandır varlığını korumasına rağmen kullanıldığı platformlar daha genç yapıya sahip. Doğal reklamlar genelde,hedef kitlenin çevrim içi olduğu dakikalarda ilgi alanlarına uygun sayfanın akışını bozmayacak bir şekilde makale, liste, test, video,özel projeler,oyunlar gibi içeriklere uygulanır.

 

Doğal Reklamlar

 

Doğal Reklamlarda İçerik Nasıl Olmalı ?

Öncelikle mesajınızı ulaştırmak istediğiniz hedef kitleyi çok iyi tanıyarak doğal reklamları oluşturun. hedef kitlenin içeriğinize tıkladığında içerikten oldukça keyif alması ve ihtiyacı olan konu hakkında kendini donanımlı hissetmesi lazım. Doğal reklamlarınız ne kadar özgün olursa o kadar akılda kalıcı olur. Bu içerikleri oluştururken ilk hedefiniz satın alma davranışına yönlendirmek olmamalı önemli olan içeriğin hedef kitleye verdiği eğlenceli ve bilgilendirici dakikalar olmalı.

İçeriğinizin okunması için etkili,merak uyandıran ve ilgi çekici bir görseli olmalı, hedef kitlenize uygun saatleri ve platformları seçmelisiniz, mobil uygunluk, imla kurallarına dikkat edilmeli her reklam kuralları gibi doğal reklamlarda da bu unsuru önemsemelisiniz. Ve mutlaka mesajlarınızı anlattığınız içeriğinizin altına ‘Bu sayfada reklam uygulaması yapılmıştır’ notunuzu eklemeyi unutmayın. Marka için verdiğiniz reklam linkiniz ise göz önünde olmamalı reklam gibi davranmadan içeriğin doğallığını bozmadan linkinizi yazınız.

 

Zuhal Circi

Yeni mezun bir reklamcı, kendiyle barışık, hayvan dostu, kendi halinde biri.

Latest posts by Zuhal Circi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zuhal Circi
Yeni mezun bir reklamcı, kendiyle barışık, hayvan dostu, kendi halinde biri.

Bir Cevap Yazın