Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
İçerikleriniz İçin Dikkat Çekici Başlıklar Nasıl Oluşturulur?
Popüler
0

İster bir sosyal medya paylaşımı için isterse de bir ürün açıklaması için olsun başlıklar içeriğin en önemli kısmıdır. İçerikleriniz için dikkat çekici başlıklar oluşturmak; görüntülenme, etkileşim ya da dönüşüm hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz güçlü bir araçtır.

İçeriğin geri kalanı harika da olsa ilgi çekici bir başlık olmadan insanlar onu fark etmeyecektir. Tam tersi düşünürsek, yalnızca muhteşem bir başlık kullanarak vasat bir içeriğin bile beklenen ilgiyi toplamasını sağlayabiliriz. Tıpkı yerli / yabancı basının gündelik ve önemsiz haberleri parlatmak için yaptığı gibi…

Başlığımızın Amacı Ne Olmalı?

Başlıklar birçok yerde karşımıza çıktığı üzere insanları manipüle etmek için kullanılmamalı; çünkü okuyucu içeriği okumaya başlayıp kandırıldığını hissettiği anda hayal kırıklığı eşliğinde siteyi / içeriği terk edecektir. Başlığımızın amacı; içeriğin en önemli parçasını alıp yaratıcı bir üslup eşliğinde okuyucu ile buluşturmak olmalı.

Peki, içeriğimizin en önemli parçası nedir? Bu noktada dönüp dolaşıp yine müşteri profilini anlamaya geliyoruz. Marka bilinirliği yaratmak isteyen bir firma ile satış gerçekleştirmek isteyen bir e-ticaret sitesinin içerik stratejisi nasıl ki aynı olamayacaksa, kullanmaları gereken başlıklar da aynı üslupta olmayacaktır.

İşte size içeriğiniz ile örtüşen, ilgi çekici ve hedef kitlesini yakalama ihtimali yüksek başlıklar oluşturmanız için birkaç öneri:

Bir Çözüm Üreten Başlıklar Sunun

Genelde insanlar paylaştığınız içeriği okumak amacıyla web sitenize girmezler. Eğer bir Ahmet Hakan, Ertuğrul Özkök ya da Yılmaz Özdil değilseniz kimse sabah kahvesini yudumlarken sizin ne yazdığınızı – paylaştığınızı merak etmez.

İnsanlar içerikte ne arar sorusunu kendimize sıkça sormalıyız. Bence yaşadıkları muhtemel bir problem için çözüm; zihinlerini meşgul eden bir konu hakkında bilgi ararlar. Yani insanlar sizin ürününüzün ne kadar mükemmel olduğunu görmek için içeriğe ilgi göstermez; bunu kendi ihtiyaçlarını gidermek üzere yaparlar. Bu yüzden başlığın amacı ya bir probleme çözüm vaat etmek ya da bir ihtiyacı tetiklemek olmalı.

Bir Harvard profesörünün dediği gibi insanlar 3mm çapında bir matkap ucu istemezler, insanlar 3mm çapında bir delik isterler. Yaptığınız iş ne olursa olsun, sattığınız ürün ya da hizmetin bir ihtiyaca yönelmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Movexa, Amerika ve Kanada’da hem online hem de bir çok perakende noktasında satış yapan gıda markası… Şirket bir süre önce web siteleri için bir A/B testi yaptırmaya karar verdi. İçerikleri için 2 ayrı format oluşturdular:

Movexa AB testi yaptırarak satışlarını %89 oranında artırdı

B gurubu için gösterilen içeriklere eklenen supplement (ek besin) sözcüğü ziyaretçilerin bir ihtiyacına çözüm vaat etmiş olacak ki satışları tam %89 oranında artırdı. Bir sözcük ile satışlarda %89 harika değil mi?

Özetle;

 • İçeriklerinizin müşterinin hangi problemine çözüm sunduğunu düşünün.
 • Bu problemin çözümünün içeriğinizde saklı olduğunu başlığınızda belirtin.

 

Ücretsiz Sözcüğünün Gücünü Kullanın

Neoklasik ekonomi yaklaşımı insanların akılcı olduğunu varsayar. Bir şeyi elde etmek için ücretsiz bir seçenek sunduğunuzda tüketici davranışları bir anda sizin lehinize değişir.

Ücretsiz e-kitap, ücretsiz deneme sürümü, ücretsiz kargo, ücretsiz teknik destek gibi söylemler ile müşterilerin algısını ne kadar etkileyebildiğinizi bir bilseniz…

hubspot sınırlı bir süre için ücretsiz crm aracı sunuyor.

Yıllar önce Amazon e-ticarette ücretsiz kargo sistemini Avrupa’ya getirdi. Niçin yaptıkları bilinmez ama Fransa için kargo seçeneği ücretsiz olmak yerine 10 cent olarak bırakılmıştı. Neredeyse tüm Avrupa ülkelerine yapılan satışlar inanılmaz bir hızla artar iken Fransa için ciddi bir artış gözlemlenememişti. Yalnızca 10 cent gibi sembolik bir rakam bile müşterilerin algısını olumsuz etkilemeye yetmişti.

Başlığınızda Karşılaştırmalara Yer Verin

İnsanların tepki verdiği bir diğer içerik türü de karşılaştırmalı olanlar… Bunun nedeni oldukça açık; en iyisine sahip olma arzusu…

Hemen her içerikte ya da başlıkta bu taktiği uygulamak mümkün olmayabilir ancak elinizdeki konsept buna uygunsa değerlendirmekte fayda var. Eğer yaptığınız işte en iyiyseniz bunu kullanmak zaten doğal bir eylem. Ancak zirvede değilseniz ya da pazardan pay kapma yarışındaki girişimlerden biri iseniz bu taktiği kullanmak için kabuk değiştirmeyi deneyin.

İnsanların tanıdığı ve değer verdiği bir marka / ürün ile beraber anılmak bile sizin için bir başarı sayılabilir. Yalnızca bunu yaparak bile marka bilinirliğinize büyük katkı sağlayabilir, ya da müşterinizin zihninde saniyeler içinde yaptığınız işe dair bir çerçeve çizmiş olursunuz.

Kissmetrics geçmişte bu taktiği uyguladı. Neil Patel bu konuda aynen şu ifadeleri kullanıyor:

İnsanlar Google Analytics hakkında yeteri kadar bilgiye sahipti ama bizi tanımıyorlardı. Biz de Kissmetrics’i pazarlarken, onu neredeyse tüm potansiyel müşterilerimizin yakından bildiği Analytics ile sık sık kıyasladık. Bu da dönüşüm oranlarımızı %40 artırdı.

kissmetrics kendi içeriklerinin başlıklarında google analytics ile karşılaştırma ifadelerine yer verdi

Başlığınız Konu ile Bağlantısını Korusun

Kullandığınız başlıklar hem içerik hem de reklam tarafında konunun özünden fazla sapmamalı. İlgi çekmek için vurucu ifadelere yer verebilirsiniz ancak durumu abartıp aldatıcı başlıklar kullandığınız zaman yaptığınız şey kendi ayağınıza kurşun sıkmak oluyor.

Bir diğer önemli nokta da kullanıcının yönlendirildiği açılış sayfasının tam anlamıyla ziyaretçi için optimize edilmiş olması… Örneğin bir makaleyi tıklayarak sitenizi ziyaret etmiş potansiyel müşteriyi alışveriş söylemlerinin olduğu bir sayfaya getirirseniz hayal kırıklığına sebep olursunuz.

Özetle, kelime oyunları elbette içerik pazarlamasının bir parçası ancak bunu manipülasyon seviyesinde yapmamaya gayret etmeliyiz.

Başlıklarınızda Referanslarınızı Sergileyin

Bu taktik size biraz garip gelebilir ancak başlıklarınızda referanslarınızı kullanmak dönüşümlerinizi artırabilir. İnsanlar sizinle ilk teması gerçekleştirdikten hemen sonra kolay kolay alışveriş yapmazlar. Özellikle internet alışverişinde güven verebilmek, zaman ve çaba isteyen bir operasyon sürecinden geçer.

Codecademy bu yöntemi uygulayarak yazılım ile ilgilenen geniş kitlelere kendini tanıtmaya devam ediyor. Zaten başlığın amacı daha fazlasını öğrenmek isteyen insanların dikkatini çekmek…

Codecademy içeriklerinin başlıklarında referans müşterilerinden örnekler teşhir ediyor.

 

Vodafone reklamlarında referans örnekleri yıllardır görüyoruz. Oldukça başarılı sonuçlar elde ettikleri de ortada…

Bir Vodafone TV reklamının içerik planı şu şekilde değil mi?

 • Bir sorun ortaya atılıyor.
 • Sorundan etkilenen bir şirket teşhir ediliyor.
 • Çözüm tabi ki Vodafone tarafından sunuluyor.
 • Şirketin 1.dereceden yetkilisinin cebi de yüzü de gülüyor.
 • Ekranın her yerinden fışkıran kırmızı renkler ve seslendirme sanatçısının duymaya alıştığımız davudi ses tonu eşliğinde reklam sona eriyor.

içeriklerinizde ya da içeriklerin başlıklarında zaman dilimi ve zaman hedefleri belirten ifadeler kullanılmalıZaman Kavramı İçeren Başlıklar Kullanın

Bir zaman kesiti içeren ve okuyucuyu bu zaman zarfı içinde bir hedefe yönlendirebilen içeriler oldukça yüksek dönüşüm getirebiliyor.

Bir hafta içinde birkaç kilo vermeniz gerektiğini düşünün! Muhtemelen okumak isteyeceğiniz içerik size bunu vaat eden türden olacaktır.

Solda gördüğünüz içerik yalnızca Facebook’ta 9000’den fazla paylaşıldı. Burada incelememiz gereken birkaç unsur var:

 • İnsanlar sonuç almak için uzun süre beklemek istemiyorlar (burada 5 gün).
 • İnsanlar kendileri için bir örnek görmek ister (burada UFC dövüşçüleri referans gösterilmiş).
 • Sayısal değerler görmek insanların ilgisini çekiyor (burada 10-15 kg).

Başlığınızda Sayısal Değerler ve İnfografikler Kullanın

Birçok metin yazarı son yılların modasına uyarak rakamların etkisinden faydalanıyor. Sosyal medyada başarılı olmanın 7 yolu, web sitenizin hemen çıkma oranını düşürmenin 8 yolu, içeriklerinizin paylaşılmasını sağlayacak 10 yöntem…

Kişisel düşüncem bu içeriklerin artık çok yapay olduğu yönünde. Bu tarz içerikleri okumaktan artık imtina ediyorum. Ancak siz farklı düşünebilir, çok sayıda insanın yaptığı gibi bunlara yoğun ilgi gösterebilirsiniz.

Özetle, başlıklarınızda ilgi uyandırmak ve insanları içeriğinize çekmek için sonuçları kanıtlanmış yöntemlerden biri hala sayısal ifadeler kullanmak

İnfografik İçerikler Zirvede

Bir diğer önemli içerik türü infografikler… Buzsumo tarafından tam 100 milyon makale üzerinde yapılan analiz ortaya bazı önemli sonuçlar çıkardı: İnfografikler paylaşılma sayıları bakımından zirvedeki yerini koruyor. Hemen ardından da liste içerikler geliyor.

infografik içerikler görüntülenme, etkileşim ve paylaşılma oranları bakımından diğer içerik türlerine göre daha iyi sonuç veriyor

buzsumo tarafından 100 milyon makale üzerinde yapılan bir araştırma içeriklerin türlerine göre paylaşılma oranlarını ortaya koydu

 

Araştırmanın ortaya çıkardığı sürpriz bir sonuç da var. Nasıl yapılır içeriklerinin ve video içeriklerin paylaşılma oranları ortalamanın altında.

Liste İçerikler de Revaçta!

Liste içerikleri seviyoruz! Aksini iddia eden var mı? Peki neden?

İşte liste içeriklerin paylaşılmasını tetikleyen birkaç psikolojik unsur:

 • Listeler okuyucunun içerikten tam olarak ne elde edebileceğini kestirmesini sağlıyor.
 • Liste içerikleri düz yazıya göre daha kısa ve okuması kolay bölümlerden oluşuyor.
 • Yine liste içerikler düz yazıya göre daha kesin yargı ifadeleri barındırıyor.

İnanıyorum ki infografiklerin daha çok okunmasının ve paylaşılmasının altında yatan neden de budur. Büyük miktardaki bilgiyi, görsel açıdan çekici ve basit bir şekilde okuyucu ile buluşturan infografikler, içeriğin daha kolay sindirilmesini sağlıyor.

İnsanların dikkat süresinin balıkların altına indiğini de göz önüne alırsak, bu iki içerik türünün diğerlerinden farklı olarak yaptığı şey okuyucu yormadan – fazla vaktini almadan mesajı net bir biçimde aktarabilmesi… Dolayısıyla paylaştığımız içeriklerin başlıklarını söz konusu bilgiler dahilinde daha sistematik biçimde oluşturursak, beklediğimiz etkileşimi elde etmemiz de sürpriz olmayacaktır.

Kartal Koray Yonca

- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni
- WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü
- Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü
- icerikbulutu.com Yazarı
- dijitalmedyauzmanligi.com Editörü
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Kartal Koray Yonca
- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni - WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü - Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü - icerikbulutu.com Yazarı - dijitalmedyauzmanligi.com Editörü

Bir Cevap Yazın