Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijitalde Nöropazarlama Teknikleri ve Etkiyi Artırma
0

Alışveriş sepetini elinize aldığınızda market rafında gördüğünüz ürünleri neye göre sepete atarsınız? Araştırmacılar bir şeyi satın almaya çok önceden karar verirsiniz diyorlar. Peki bu mottolar nelerdir? Ya da nedir bu nöropazarlama?

Bir ürünün alınmaya değer olduğunu gösteren ürünün kalitesi değil, onu kaliteli olduğuna inandıran beyin dalgalarımız. Son zamanlarda gelişen nöropsikoloji bize gerçeğin sandığımızdan çok farklı olduğunu gösterdi. Ürünü tezgahtan alıp ona ücret ödemeye değer gösteren şeyin aslında çok öncelerden beynimize kazıdığımız bir anın etkisi. Beynimiz bize sürekli olarak oyunlar oynuyor bu oyunların sonucunda karar verme mekanizmamız  bilinç altı zorlamalarına boyun eğiyor. Ürün seçiminde robotik olarak,bilinçsizce yaptığımız hareketler de aslında rastgele değil bilinç altında bir yerlerde bir kımıldanma sonucu kasaya gitmemizle son buluyor.Markalar artık klasik satış teknikleriyle yetinmektense alıcıyı kendi raflarına çekmek ve raflarına  neyin çektiğini bilmek istiyorlar, böylece Nöropazarlama giderek değer kazanıyor. Alıcının bilinçlenmesi dünyanın globalleşmesi ise yerel markalardan dünya devlerine kadar bütün markaları nöropazarlamaya çekiyor.

 

Beynimizin sayılarla ifade edilen sinyalleri ürünü alma konusunda bize ne söylüyor olabilir? Nöropazarlama marka imajını yükseltme markaya değer kazandırma konusunda da oldukça etkili. Marka bilinirliği değil marka imajı ve ve kaliteli ürün imajı gittikçe değer kazanıyor. 

Markalar tüketicinin alımında yatan asıl sebebi öğrenip ürün pazarlamalarında bu nedeni kullanmak ve dolayısıyla daha çok müşteriye ulaşmak istiyor. Uzmanlar araştırmalar sonucunda ürünü raftan müşterinin sepetine ve oradan kasaya götüren şeyin, ürünün paket rengi yazı karakteri hatta raftaki fiyat yazısına kadar bir bütünselliğin olduğunu ortaya koydu. Bunun yanında daha önce izlediği gördüğü veya sayfalar arasında rastgele göz gezdirdiği reklamların etkileri oldukça fazlaydı. Müşteriler genelde daha çok mutlu hissettiren kendi olgusuna yakınlaştıran, duygusal bağ kurduğu ürünleri tercih etme noktasında daha fazla istekli. Buda markaların daha yaratıcı reklam yapmaya, müşteri etkilerini gözlemlemeye itti. Frito-Lay firması iki ürün paketini aynı anda piyasaya sürerek etkileri gözlemledi; bunun sonucunda parlak renkli patates resimli paketlerin satış ivmesini düşürürken mat renkli patates resimli paketlerin daha fazla satış yaptığını gördü. Parlak renkli ürünleri raflardan kaldırıp mat renkli paketlerle yoluna devam etmiştir. Aynı şekilde bir deterjan firması satışlarının düşmesi ile raflara aynı ürününü cüzi miktarda fiyat düşüşü ve indirimli yazısı koyarak satışlarını yüzde kırk oranında artırmayı başarmıştı. Araştırmalar gösteriyor ki müşterinin odak noktaları çok farklı şekilde işliyor.

Dijitalde Nöropazarlama Teknikleri ve Etkiyi Artırma Yolları Nelerdir?

Dijital ortam bilindiği gibi çok hızlı veri akışı  sağlamakta insanların ilgisine yönelik anlaşılabilir basit ve kalıcı etkili reklamlar her zaman kazandırır. Müşteri relaxda geçirdiği zamanını anlaşılmayan boş içerikli ve kendini hedefinden uzaklaştıran reklamları atlar, sosyal ağlarda geçirdiği zamanını hem verimli hemde bilinçsiz tüketir. Bu durumda anlaşılması zor karmaşık reklamları negatif değerlendirir. İçeriğin çekici ve tıklanmaya değer olması gereklidir yani hem basit hemde kaliteli olması şarttır. Aynı zamanda kişiselleşmiş bireyselliğe yönelik reklamlar daha ilgi çekicidir. Örneğin CocaCola firmasının kişi isimi yazdığı kutular satış hedeflerinin üstüne çıkmıştır. Bilinç altı bencildir ve direk olarak etkisine girdiği olayları daha çok hatırlar ve beğenir. Arkası yarın kuşağı tarzında satış teknikleri her zaman ilgi görür. Ürünü veya duyguyu olumsuzdan olumluya çeviren görseller akılda kalıcıdır, bunun yaparken kötüyü göstermek değil iyiyi vurgulamak gerekir. Somut delile dayanan reklamlar daha ilgi çeker, teknik ve anlaşılmayan kelimelerden uzak durmak daha gerçek hayatın içine giren olguları kullanmak gerekir. Basit ve kişiyi zeki olduğuna inandıran bir kaç oyun müşterinin zamanını sizde geçirmesini destekler. Bütün bunların yanında kaliteli ve iyi tasarlanmış görseller insanları size çeker çünkü insan beyni görseli atmış kat daha hızlı algılar.Ayrıca iyi tasarlanmış YouTube reklamları ve videoları son zamanlarda daha çok etkileşim almayı başarmıştır.

Berna Gencmazlumoglu

dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Latest posts by Berna Gencmazlumoglu (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
50%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Berna Gencmazlumoglu
dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Bir Cevap Yazın