Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Blog Yazmaya Başlamak İçin Neler Yapabilirsiniz?
0

Blog yazmaya başlamak isteyen; ancak bir türlü nereden başlayacağını bilemeyenleri üç adımda içerikler dünyası ile tanıştırıyoruz. Çoğu zaman kişisel bloglar için bu sorun yaşanıyor; çünkü şirketlerin zaten halihazırda belli bir konsepti ve bahsedebileceği pek çok ürün ve hizmeti bulunuyor. Yine de birçok şirket, kurumsal blog yazmayı görmezden gelebiliyor. Peki, blog yazmak neden bu kadar önemli ve blog yazmaya nereden, nasıl başlanır, inceleyelim.

  1. Blog Yazmaya Başlamak İçin Bir Platform Seçin

wordpress blog

Girl on tablet with social media icon chalkboard

Blog yazmaya başlamanın ilk adımı, yazılarınızı yayınlayacağınız bir platform tercih yapmaktır. Bu platformlar CMS (content management system) yani içerik yönetim sistemleri olarak bilinir. Bu sistemlerden en yaygın olarak terch edilenin WordPress olduğunu söyleyebiliriz. Farklı alternatifler olsa da WP altyapısına sahip bloglarda, içerik yönetimi için büyük kolaylıklar sağlanıyor. Pek çok faydalı eklentiye sahip olan WP, SEO için de ciddi bir optimizasyon yeteneğine sahip. Ancak yazılıma ilginiz varsa ya da bir yazılımcı ile çalışmayı planlıyorsanız kendinize özel bir CMS de sıfırdan yazdırabilirsiniz.

  1. Domain ve Hosting Hizmeti Satın Alın

blog domain hosting

Blog içerikleriniz ile uyumlu bir domain ve tüm içeriklerinizi saklıyor olacağınız hosting hizmeti satın alarak devam etmeniz gerekiyor. Domain, kullanıcıların tarayıcıya yazarak blogunuza ulaşmalarını sağlayacak olan “alan adı”nızdır. blogisminiz.com, .net, .io, .com.tr gibi uzantılara sahip olan bu alan adları, ne kadar kısa olur ve az Türkçe karakter içerirse o kadar akılda kalıcı ve anlaşılır olacaktır. Bu da blog trafiğinize faydalı etkiler yaratır, aklınızda olsun. Domain ve hosting hizmetlerini aynı şirketlerden satın alabileceğiniz gibi farklı yerlerden de edinebilirsiniz. Siteniz ve sitenizde paylaşacak olduğunuz her kaynak burada yani sunucunuzda depolanıyor olacaktır. Bu nedenle hosting satın alırken, hizmeti satan şirketin iyi bir teknik destek ekibine sahip olduklarından emin olur, ileride sık sık iletişime geçmek durumunda kalabilirsiniz.

  1. Blogunuzu Özelleştirin ve Hazırsınız!

blog özelleştirme

İster hazır CMS satın almış ister sıfırdan yazılmış bir platforma sahip olun blogunuzu özelleştirmeniz gerekiyor. Blog yazmaya başlamak için son ve aslında en keyif adımın da bu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü blogunuz için tercih edebileceğiniz binlerce ücretli ve ücretsiz temalar bulunuyor. Bu temalardan konseptinize, içerik yönetim stratejinize ve kendi zevkinize göre dilediğinizi seçebilir ve tasarımın son haline getirebilirsiniz. Bunu yaparken kendinizden çok kullanıcılarınızı düşünmeniz gerekir. Çünkü kullanıcı deneyiminin düşük olduğu bir blogun okunma sayısı da buna paralel olacaktır. Bu nedenle büyük görseller, okunaklı yazılar, faydalı bir site trafiği, iyi düşünülmüş kategoriler ve en önemlisi ilgi çekici içerikler blogunuza olan ilgiye olumlu etki edecektir.

Sonuç, blog yazmaya başlamak için bu üç temel adımı attıktan sonrası tamamen sizin yeteneklerinize ve hayal gücünüze göre gelişecektir. Yine de içerik yönetimi ve içerik pazarlaması trendlerini takip etmenizde, etkili içerik oluşturma konusunda kendinizi geliştirmenizde fayda var.

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.

Bir Cevap Yazın