Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Basın Bülteni Nasıl Yazılır? Doğru Bülten ile Güçlü Backlinkler Almanın Sırları
Popüler
2

Basın bülteni nasıl yazılır öğrenmeden önce, basın bülteninin neden yazılması gerektiğini ve basın ile iletişime geçmenin, markanız ve içerikleriniz açısından ne kadar etkili bir yol olduğunu kavramanız gerekir.

Neden Basın Bülteni Yazmalıyız?

basın bülteni nasıl hazırlanır

Dijital dünya hızla gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam ederken, bu değişime dijiital olmayan diğer her şey de ayak uydurmak zorunda kalıyor. Dijitalin ufacık da olsa bir dokunuşunun olmadığı alan neredeyse göremediğimiz günümüzde, basın ve onun tüm kaynakları da dijitale doğru güçlü adımlarla yönelmeye devam ediyor.

Oldukça geniş bir kitleye hitap eden basın kurum ve kuruluşları, uzun bir süre önce dijital araçlarına vermesi gereken değeri anlamış ve buna dair yatırımlarını çoktan yapmıştı. Bugün birçoğumuz gazetelerin mobil uygulamalarından haberleri okuyor, gazeteceleri kişisel bloglarından takip ediyor, birçok etkinlikler, gelişmeler, yeni açılan işletmeler, yenilenen hizmetler vs. basında yer alan tüm haberleri web siteler, bloglar, e-mailler ya da sosyal medya gibi farklı farklı dijital kanallardan alıyoruz. Dolayısıyla dijital basın kanallarında yer almayı başarabildiğiniz zaman, büyük bir kitleye de doğrudan ulaşmış oluyorsunuz. Basına ulaşmanın en doğru yolu da, etkili bir basın bülteni yazmaktır.

Etkili Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

basın bülteni nasıl yazılır

Müşterileriniz ya da kendi web siteniz için bir kampanya hazırladığınızı düşünelim. Bu kampanyayı mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaştırmak ve yaymak istiyorsunuz. Bir basın bülteni hazırlayarak kampanyanızı basına geçtiğinizde, bültenin basında yer alması ve sitenize backlink verilmesi geniş bir hedef kitleye hızlıca ulaşmanızı doğrudan sağlar.Basın bülteni yazarken aşağıdaki adımları takip ederek, en doğru formatı ortaya çıkarmak mümkün:

 1. Bültenin dili: Bülten içeriğinizi oluştururken biz diliyle değil 3. Tekil şahıs ağzından oluşturmalısınız. Markanız ya da kendinizden, röportaj yapmış gibi bahsetmelisiniz. Miş’li geçmiş zaman yerine di’li geçmiş zaman tercih etmelisiniz.
 2. Bültenin amacı: Bültende reklam amaçlı ifadelere yer vermemelisiniz. Kampanyanızdan “Dünyanın en iyi markası tarafından hazırlanan…” gibi mesajlarla bahsetmemelisiniz. Doğrudan kampanyanızı anlatmalısınız. Bülteni ters piramit mantığıyla yazmalı, en önemli bilgileri en üste ve daha önemsiz detayları en alta koymalısınız.
 3. İçerik yapısı: Bültende yazım ve noktalama hatalarının olmamasına özen göstermelisiniz. Basın çalışanlarına günde binlerce böyle mail geldiğini unutmayın. Dolayısıyla kimse sizin yazım yanlışlarını düzeltip bülteninizi yayınlamak için ekstra çaba göstermeyecektir.
 4. Başlıklar: Ne kadar ilgi çekici başlıklar bulursanız, bülteniniz de o kadar hızlı yayınlanacaktır. Ana başlığınızı ve ara başlıklarınızı doğru ve dikkat çekici seçmeye özen göstermelisiniz.
 5. Manşet : manşette uygulamanız gereken en önemli kural 5N 1K’yı çok iyi verebilmek. Bülteninize, kampanyanızın nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim tarafından yapıldığını belirten açık ve net bir giriş yapmalısınız.
 6. Yazım stilleri:
 • Ana başlığı ortalayın, bold ve 14 punto yapın.
 • Üst manşeti 12 ponto, bold ve ortalı bir şekilde yazın.
 • Geri kalan metnin tamamını 11 punto ve Times New Roman yazı stiliyle yazın. Üst manşetten sonrası iki yana yaslı yazılmalı ve paragraf başı kullanılmalı. Metin bir sayfayı geçmemeli.
 • Sağ üst köşede metin kutusu açarak tarihi mutlaka belirtin.
 1. İletişim bilgileri: Metnin sonunda markanız ya da kendiniz ile ilgili kısa bilgiler içeren 9 punto ile yazılmış üç satırlık bir “hakkımızda” kısmı paylaşın ve en sona “röportaj ve detaylı bilgi için” telefon ve mail adresi bilgilerini de eklemeyi unutmayın.

etkili basın bülteni nasıl yazılır

Basın bülteniniz hazır olduğunda, basına göndereceğiniz dosyayı da doğru bir şekilde iletilmeniz gerekir. Basına ulaşabileceğiniz araçlardan;

 

gibi kaynaklara üye olabilir ya da dosyanızı doğrudan mail olarak gönderebilirsiniz. Dosyanızın adını “Basın bülteni: (başlık)” şeklinde hazırlayın. Eğer görsel gönderecekseniz, görsellerinizi hem dijital için hem de baskı için (tif formatında) hazırlatmanız ve nereye gönderecekseniz ona uygun görseli eklemeniz gerekir. Görselleri e-mail olarak eklemeyin; çünkü mailin boyutunu yükseltir ve basının mail kutusunu doldurmak istemezsiniz, değil mi? Bülten dosynızı maile eklerken mailin içine metin olarak da yazmanız, daha kolay fark edilmenize yardımcı olabilir.

etkili basın bülteni

Özetle, gerek yapısı gerek içeriği açısından doğru bir basın bülteni hazırladığınızda basının ilgisini çeker ve kendinize basında değerli bir yer edinerek ulaşmak istediğiniz kitleye hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Böyle yüksek trafikli bir yerden backlink aldığınızda SEO puanınız da artacağı gibi aynı zamanda başarılı bir bülten ile, basının içerik ihtiyacı olduğunda başvuracağı ilk yerlerden biri olabileceğinizi de unutmayın. Dolayısıyla basın bülteni yazma konusunu ciddiye almanızda fayda var.

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın