Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
İçerik Paylaşımında Markalara Tavsiyeler
0

Sosyal medya hayatımızın bir parçası olmuşken markalar da sosyal medya pazarlamasına önem vermeye başladı. Markalar, her zaman tüketici ile iletişim halinde olmak zorundadır. Daha fazla tüketiciye ulaşmak ve yeni müşteriler kazanmak için markaların sosyal mecralarda bulunması çok önemli hale gelmiştir.

Sosyal medyanın, markaların müşteri hizmetleri platformuna dönüştüğü bu günlerde, sosyal medya pazarlaması, markaların en çok tercih edilen pazarlama türü oldu. Dijital platformlar, televizyon, gazete, radyo gibi platformlara göre daha ucuz ve ulaşılabilir olduğu için bu alanda reklam yapmak daha kolay hale geldi. Sosyal medyaya ayıracağınız reklam bütçesi ile istediğiniz hedef kitleye ulaşmanız daha kolay ve daha ucuzdur. Ayrıca dijital platformlarda belirli bir hedefleme yöntemi olduğu için içeriklerinizin doğru hedef kitleye ulaşması daha kolaydır.

Markalar sosyal medyayı kullanırken şu noktalara dikkat etmelidir;

Strateji Belirlenmelidir.

Öncelikle markanın, bir strateji belirlemesi ve hangi sosyal medyada ne tür içerikler paylaşacağına karar vermesi gerekmektedir. Hangi kitleye ulaşacağına karar vermeli ona göre içerikler oluşturmalıdır. Örneğin; giyim veya mücevher markası ise, Facebook, Instagram, Pinterest, Youtube gibi görselliğe yönelik dijital platformlara ağırlık verilmesi gerekir. Sosyal medya platformlarında paylaşım yapmanın markalar açısından diğer bir önemi ise hangi içerikler ve kampanyaların beğenildiği, ne tür içeriklerin daha fazla kullanıcıyı çektiği gibi konuların tespit edilmesine olanak sağlamasıdır. Bunun tespiti içerik stratejisinin belirlenmesinde yardımcı olur.

Hedef Kitle Belirlenmelidir.

Her marka kendi kitlesini tanıyıp onlara hitap eden kaliteli ve profesyonel içerikler üretmelidir. Belirlenen hedef kitleye göre, hangi türde ve hangi zamanda yapılan paylaşımlar daha çok etkileşim alıyorsa içerikler ona göre düzenlenmelidir.

Tüketici ile İletişime Önem Verilmelidir.

Sosyal medya platformlarında müşteri ile iletişim önemli bir konudur. Markaya gelen şikayetlere her zaman cevap verilmeli ve çözüm yoluna gidilmelidir. Sosyal medya ile müşterilere daha kolay ulaşabilir ve onların şikayetleri daha çabuk çözülebilir. Şikayetleri yada eleştirileri silip, engellemek yerine, bunları paylaşıp çözüm yoluna gidilen, samimi bir dille cevap verilmeli, şikayetlere, önerilere ve sorulara her zaman geri dönüş yapılmalıdır. Bu durum marka açısından tüketiciye güven veren bir durumdur. Güçlü ve doğru iletişim ile tüketiciyle marka sadakati oluşturulabilir.

Takipçi Sayısına Odaklanılmamalıdır.

Markalar takipçi sayısına çok odaklı olmamalı bu yüzden sahte takipçiye yönelmemeli, doğru kitleye ulaşabilmeyi hedeflemelidir. Bir markanın takipçi sayısının fazla olması o markanın başarılı olduğunu göstermez. Bunu anlamak çok kolaydır. Takipçi sayısı ile yorum, beğeni ve paylaşım sayısı arasında çok fazla fark olduğunda tüketici bunu fark edebilir. Bu gibi durumlarda markanın güvenilirliğinin azaldığı gözlemlenmektedir. Sosyal medya takipçilerine yönelik promosyon ve çekilişler hazırlamak, onlara çeşitli kampanyalarla hediyeler ve indirim kodu vermek, takipçi sayısında ve etkileşim oranlarında artış sağlayacaktır.

Geleneksel Reklam Anlayışından Vazgeçilmelidir.

Ünlüleri ve sosyal medya fenomenlerini kullanmak, sosyal medyada önemli bir pazarlama tekniğidir. Bu kişilerin markanın ürünlerini kullandığı fotoğraflarını ve videolarını koyması, ürünlerle ilgili fikirlerini paylaşması daha çok kişiye ulaşılmasını sağlar.  Bir marka, sosyal medya hesabında, tanıtım ve promosyon içeriklerinin yanı sıra, değer veren bilgiler, soru/cevap ve oyunlaştırılmış içerikler de paylaşmalıdır. Bu durum hesabın güncel kalmasını sağlar. Böylece takipçilerin ilgilerini kaybetmeyerek, fazladan takipçi edinme şansını yakalmış olur.

 

Viral reklamlara önem verilmelidir. Örneğin; Gittigidiyor‘un yapmış olduğu reklamda; aldatılan kızın, erkek arkadaşının eşyalarını sattığı video büyük ilgi görmüştü.

İçerik Planlaması Yapılmalıdır.

Sosyal medya hesaplarını yönetirken önceden haftalık içerik planını yapmak gerekir. Ne tür içeriklerin hangi zamanlarda paylaşılacağına, reklam verilecek içeriklerin belirlenmesine önceden karar verilmelidir. Güncel, bilgi veren, esprili, samimi ve oyunlaştırılmış içerikler hazırlanmalıdır. İçerikleriniz ilgi çekici olmalıdır. Örneğin; İngiliz giyim ve aksesuar markası Ted Baker, Instagram kampanyasında mevcut filtrelerden faydalandı, kullanıcılardan bir görseli kendi hesaplarından repost etmelerini ve farklı efektleri denemelerini istedi. Kullanıcılar filtreler görseldeki gizlenmiş mesajları ortaya çıkardı ve insanların ilgisini çekti. Bunun gibi ilgi çekici içerikler her zaman yüksek etkileşim alır ve olumlu sonuçlar verir.

İçeriklerde #Hashtag kullanımına da önem verilmelidir. #Hashtag kullanımı ile yeni tüketicilere ulaşmak ve daha fazla kişiye erişim sağlamak mümkündür.

İstikrarlı Olunmalıdır.

Sosyal medyada var olmanın en önemli noktası istikrarlı olmaktır. Bütün sosyal mecralarda olmasa da en az 3-4 platformda var olmak gerekir. İçeriklerin paylaşım zamanı, oluşturulan içeriklerin dili, hedef kitleye yönelik olması çoğunlukla aynı olmalıdır. Sosyal medya hesaplarından düzenli bir şekilde içerik paylaşılmalıdır.

Bunların dışında bir sosyal medya ajansı ile çalışmak doğru bir tercih olacaktır. Çalışılacak ajans, hedef kitleyi ve markayı iyi tanımalı ve marka ile doğru iletişimde olmalı. Markanın politikasını anlayıp ona göre içerikler üretmeli ve markanın sosyal medyadaki yerini güçlendirmelidir. Sosyal medya ajansı seçerken, markanın isteklerini doğru karşılayacak ajanslar tercih edilmelidir.

Merve Ulupınar

Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon
Akdeniz Üniversitesi-Tarih
Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Latest posts by Merve Ulupınar (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Merve Ulupınar
Süleyman Demirel Üniversitesi-Radyo Televizyon Akdeniz Üniversitesi-Tarih Anadolu Üniversitesi-Marka İletişimi

Bir Cevap Yazın