Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Her Şey Güncel Video İçerikte Saklı
0

Günümüzde video içeriklere yönelik kullanıcı ilgisinin artmasından sonra e-ticaret firmaları da video içerik üretmeye ve çeşitliliği arttırmaya başladı. E-ticaret için Video içerik üretmenin markalar için birçok faydası bulunmakta. Rekabet stratejilerini başarılı bir şekilde uygulamak, rekabette önde olmak ve markanın değerini arttırmak için videolar firmalar için çok önemli bir noktada.

Video İçerik Girerek Sitemize Trafik Sağlarız.

Youtube, Google’dan sonra en çok başvurulan arama motoru ve Youtube’ ta yayınladığımız videolar ile internet sitemize çok fazla trafik çekme imkanımız oluyor. Youtube’ ta ki videoların title ve içeriklerini iyi bir şekilde kurgularsak özellikle trafik konusunda çok iyi rakamlar yakalayabiliriz. Bunun dışında, Google arama motorunda konu hakkındaki videolar, aramaların sonucunda çıkıyor. Hizmet verdiğimiz sektördeki ürün ve hizmetlerle alakalı videolarımız varsa; Google aramalarında müşteriler videolarımıza erişebiliyor ve hem Google üzerinden hem Youtube üzerinden önemli ölçüde trafik yakalamış oluyoruz.

Oluşturduğumuz Özgün Videolar Paylaşımı Kolaylaştırır.

Markamız yada ürünlerimizle ilgili oluşturduğumuz bilgilendirici ve ilgi çekici videoları, kullanıcılar kendi arkadaşlarıyla paylaşarak bizim asla ulaşamadığımız kitlelere ulaşmamızı sağlıyor. Sosyal medyada paylaşarak herhangi bir reklam bütçesi oluşturmadan hedef kitlemize ulaşabiliriz. Videolar bu açıdan bakıldığında da çok büyük önem taşıyor.

Videolar marka değerini ve marka bilinirliğimizi arttırıyor.

Kullanıcının ilgisini çekecek, izledikleri videoları paylaşma ihtiyacı doğacak ve bilgilendirici içerikleri paylaştığımızda sosyal medyada marka bilinirliğimizi önemli ölçüde yükseltecektir. Marka bilinirliğimiz arttığında; kullanıcılar bizimle ilgili daha fazla konuşacak ve ürünlerimizi incelemeye başlayacaklardır. Daha çok kullanıcı tarafında biliniyor olmamızda geri dönüşümlerimizi iyi bir şekilde arttıracaktır. Sonuçta da marka bilinirliğimiz arttığından marka değerimiz artacak, kulanıcılar bu video içerikleri paylaşmak isteyecek ve markamızın çok daha fazla değerli olmasını sağlayacaktır.

Video İçerik Paylaşmak Marka Sadakatini Arttırır.

Marka değerimiz ve bilinirliğimiz arttığında, kullanıcıların markamıza olan sadakati de artmaya başlayacaktır. Aradıkları herhangi bir ürün için bizim sitemize bakmak isteyecekler ve bizim yayınladığımız yeni videoları beklemeye başlayacaklar. Eğer kullanıcılarla böyle bir yakın ilişki kurabilirsek, sürekli bizden gelecek özgün içerikleri bekleyecek ve buda sadık bir müşteri kitlesine sahip olmamızı sağlayacaktır.

Video İçerik Paylaşımı Okumaya Vakti Olmayanları Yakalama Fırsatıdır.

Okumak için vakti olmayan yada okumak istemeyen hedef müşterilerimize bu yolla ulaşırız. Uzun blog yazısı yerine takipçilerimiz konu ile alakalı kısa bir video izlemeyi seçer. Çoğumuz bir gün içerisinde çok farklı içerikler ile karşılaşıyoruz. Bazen üşendiğimizden bazen de vaktimiz olmadığından dolayı yazıları okumuyoruz ama video seyretmek daha kolay geliyor. Bir taraftan izliyoruz, diğer taraftan da başka bir işimizi yapıyor olabiliyoruz. Herhangi bir yazıyı okumak için ise tamamen kendimizi vererek o işe odaklanmamız gerekiyor. Bu sebeple kullanıcılar video içerikleri tercih ediyor ve onlara büyük kolaylık sağladığını düşünüyorlar.

Eğer bir görsel 500 kelimeye karşılık geliyorsa, güncel video içerik çok önemlidir.

Bir görseli 500 kelime ile anlatabildiğimizi varsayalım. Bir kare fotoğrafta bu kadar fazla şey anlatabiliyorsak ve videonun hedef kullanıcıya ne kadar çok bilgi verdiğini hayal edebilir misiniz? Bir örnek verelim. Örneğin bilmediğiniz bir yemeği yapacaksınız. Yemeğin tarifini görselden yada bir blog’ tan okuyarak mı daha kolay öğrenebiliriz, yoksa bir video içerikle mi?

Sonuç olarak; eğer E-ticaret şirketi isek; kendi özel ve güncel video içeriklerimiz ile, marka değerlerimizi arttırır, müşteri sadakati yaratır ve bunları yaparken sitedeki geri dönüşümlerimizi de artırabiliriz.

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın