Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Hemen Çıkma Oranını Düşürmek için 8 Yol
Guru
1

Bir web sitesi ziyaretçilerinin, ziyaret ettikleri sayfalarda aradıkları konuya ilişkin bilgiye ulaştıklarında sitede geçirdikleri süre ve işlem yapma sayısı yüksektir. Ancak; doğru sayfaya yönlendirilmeyen ve aradığını bulamayan kullanıcı siteyi terk edecektir. İşte bu kullanıcının siteyi terk etmesi, Google Analytics’te Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) olarak adlandırılmaktadır. Web sitesi sahipleri, ziyaretçilerinin genellikle sitede daha çok vakit geçirmelerini istediği için hemen çıkma oranının düşük olması makbuldür.

Hemen Çıkma Oranı, web sitesine gelen ziyaretçilerin kalitesini ölçümleme adına önemli bir metriktir. Web sitesine belirli bir kaynaktan gelen ziyaretlerin örneğin %80’i veya daha fazlası hemen çıkmışsa kaliteli bir kitle değildir. Bu da tanımladığınız dönüşüme bağlı olarak dönüşüm oranlarınızın düşük olmasına neden olabilir. Ayrıca; ziyaretçinin siteye geliş amacını tamamlaması için call to action CTA metinleri de eklenerek hemen çıkmanın önüne geçilebilir.

Hemen Çıkma Oranını Yükseltmemek İçin Neler Yapılır

Flash ya da Pop-up Kullanımından Kaçınma: Bu tür sayfalar, kullanıcı deneyimi (User Experiment -UX) için olumsuz etki yaratır. Genellikle pop-up’lar sayfa boyutuna uymaz veya kullanıcıyı onu kapatmak zorunda bırakır.

hemen çıkma oranını düşürmek

Sayfanın Okunabilir Düzende Olması: SEO çalışmalarında karşılaşmışsınızdır. Bir sayfanın okunabilir olması için belirli yöntemler mevcut. Bu yöntemler ile ziyaretçi sayfada daha uzun süre kalabilir ve farklı sayfalara ziyaret gerçekleştirebilir. Aksi halde sıkılıp sayfayı terk edecektir.

Doğru Landing Page: Hemen Çıkma Oranının yüksek olması, genellikle web sitesi ziyaretçilerinin doğru sayfaya yönlendirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Ziyaret ettiği sayfada aradığını bulamayan kullanıcı ise herhangi bir işlem yapmadan çıktığı için bu ziyaret hemen çıkmış sayılmaktadır. Örneğin; landing pagede bir form doldurtmak istiyorsanız, buton veya link yerleştirerek yapın ki ziyaretçi hemen çıkmış sayılmasın.

Doğru Anahtar Kelime Hedeflemesi: Organik sonuçlarda kullanıcıların karşısına çıktığınızda aldığınız tıklamalar, kullanıcının aradığı şey değilse siteyi terk edecektir. Bu sebeple sitede kullanıcıların istediği bilgilere ulaşabileceği doğru anahtar kelime çalışması yapılmalıdır. Bunu yerine s,tenize yüksek ve ilgili trafik getirecek anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı Ayarlaması: Örneğin; bir blogunuz var ve ziyaretçilerinizin çoğu tek bir sayfa ziyaret ederek siteyi terk ediyorsa, Hemen Çıkma Oranı yüksek olacaktır. Bu tür durumlar için sitenizde event tanımlayabilirsiniz. Sitenizdeki Google Analytics takip koduna ekleyeceğiniz ek kodlar ile birlikte örneğin sitede geçirilen zaman X’ten düşükse hemen çıkmış sayılsın denilebilir.

Site Hızı: Sayfa hızının düşük olması, genellikle kullanıcılar daha sayfayı ziyaret edemeden çıkmalarına neden olabilir. Bu da doğrudan Hemen Çıkma Oranının yüksek olmasına neden olur.

Mobil Uyumluluk: Mobil kullanıcı deneyimini dikkate aldığımızda belki de dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri. Web sitesi ziyaretlerinin %50’den fazlasının mobilden geldiği örnekler görmeye başladık. Mobil uyumlu siteler ise kullanıcılarınıza daha iyi bir ziyaret performansı sunabilirsiniz. Ayrıca; Google son dönemde yaptığı güncellemeler ile arama sonuçlarında mobil uyumlu web sitelerine öncelik vereceğini açıkladığını da hatırlatalım.

hemen çıkma oranını düşürmek

Site Tasarımı: Mobil uyumluluğa benzer olarak site tasarımının kullanıcı deneyimine uygun olması, onu yönlendirmesi ve aradığını kolay bulabilecek yapıda olması gerekir.

İdeal Hemen Çıkma Oranı Nedir

İdeal bir Hemen Çıkma Oranı için rakam belirtmek doğru olmaz. Ancak web siteniz için belirli oran aralıklarını markanız için değerlendirmeye sokabilirsiniz. Örneğin; %10’un altındaki Hemen Çıkma Oranı hedefiniz olabilir, %40’ın üzerindekiler ise kritik olarak değerlendirilebilir ve müdahale etmek isteyebilirsiniz. %80-90 civarındaki oranlar ise genel anlamda acil müdahale edilmesi gereken durumları işaret eder.

 

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
1Yorumlar
  • 6 Nisan 2018 at 11:21

    Sitelerim son 2 haftada %50 ziyaretçi trafiği kaybetti, analistic incelerken, Peru, Amerika, Endonezya kaynaklı aşırı trafik gördüm ve hepside % 100 hemen çıkma oranlı…Bu gösteriyorki sitelere ” hemen çıkma oranı düşürme ” yöntemi ile sıralama kaybettirme saldırısı yapılıyor botlarla…
    Bunun nasıl önüne geçebiliriz?

Bir Cevap Yazın