Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Growth Hacking ve Sırları
0

Growth Hacking dediğimizde bundan iki yıl öncesine kadar herkes pazarlamacı derdi ama artık anlıyoruz ki pazarlamacı değil büyümecidir. Bir Growth hacker size bir şeyler anlatıyorsa bu muhtemelen büyüme ile alakalıdır. İnsanlar bu terimi anlatırken genellikle Twitter ve başarısından söz edecektir. Yani anladığımız üzere bu sadece dijital dünyaya yeni girenleri değil dijitalin tamamında hatta fizikselde var olan bütün şirketleri ilgilendiriyor. Facebook, Twitter dan AirBnB ye kadar büyümüş ve büyümekte olan her şirket bir growth hacker ile iş birliği yapmaktadır. Ne kadar büyürseniz büyüyün daha ileriye gitmek için bir yol vardır.

Growth hackingin en temel özelliği başarısızlıktır! büyümeciler başarısızlıktan beslenirler sonra bir anda dünyayı değiştirecek o fikri bulurlar ve kaybettiği doksan dokuz uncu şeye rağmen yüzüncü de doğru fikri bulurlar tek ihtiyaçları olan şey sadece zaman ve fikir üretim aşamasında destek. Evet doğru duyuyorsunuz Azim! Azim! Azim! büyümecilere kazandıran şey işte tamda bu vazgeçmemek yanlışın nerede olduğunu bulmak ve tedavi etmek. Büyümeci olamay karar verdiyseniz kendinizde bazı özelliklerin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var çünkü azmin işe yaramadığı yada yaramayacağı noktalar bunların bir kaçına kısaca değinelim.

Büyümeci olmanın temel şartı elinizi taşın altına sokmaya hazır olmalısınız. Bütün gün ofiste yada bilgisayar başında oturabilir mükemmel bir fikir bulabilirsiniz ancak tüketicinin her zaman nasıl davrandığını ne istediğini yada sizin olağanüstü fikrinize kapılıp kapılmayacaklarını bilmek için oturmaktan fazlasını yapmanız gerekmekte yapacağınız şey gerçek hayatta ne gibi yansıması olacak size geri dönüşü nasıl ve ne derece olacak bilmeniz için yaşamanız gerekmekte Evet! oturduğunuz yerden kalkın ve gerçek hayata karışın. Gerçek bir büyümeci bilim insanı gibi davranmaya mecburdur. Üretken ve tutkulu olmalısınız pencerenizden gördüğünüz manzarayı ne kadar iyi tanısanız da o gördüğünüz yollardan yürümek içine girmek ufkunuzu açar ve aslında görünen şeyin gördüğünüz gibi olmadığını anlarsınız.

Oturursanız bulduğunuz şeyin altın madeni mi yoksa sadece bir çöp mü olduğunu ancak deneyimleyerek anlarsınız ki bu büyük patronların pek hoşlanacağı şeyler değildir. Ancak sorgularsanız şüphe duyarsanız ve daha iyisi olduğunu duyumsarsanız daha ileriye gitmek için büyük bir fırsatınız olur. Önce bir tezi ortaya atıp sonra onu çürütmek için elinizden gelen her şeyi yaparsanız gerçek bir büyüme ekolü az sonra karşınıza çıkacak demektir ve bunu defalarca yapmanız gerekecek. Bir sürü bakış açısı ve meraka sahip olmazsanız tahta bir ata binmiş olursunuz atınızı sürersiniz sürersiniz fakat geriye dönüp baktığınızda aynı yerde durduğunuzu anlarsınız. projelerinize başkaları gibi bakmayı öğrenmek zorundasınız. Bütün bunları yapmanıza rağmen hala kilitli bir kapı var ki oda müşterilerinizin elinde duruyor.

Müşteriyi iyi anlamak ihtiyaçlarını keşfetmek kim olduklarını bilmek onarılması gereken noktaları bilmek düğümü çözmek temel vazifeniz ve en büyük amacınız müşterinin ihtiyacı olan şeyi ihtiyaç doğmadan çözmek her zaman müşteriden birkaç adım ilerde olmak sizin vizyonunuz ve vazgeçilmezliğiniz demektir. Bütün bu sorunları çözdüğünüzde müşterilerinizle doğru iletişim kurabiliyor ve satın alma işlemi bittikten çok sonra dahi hatırlanabiliyor durumda olmanız demektir.

Genel olarak gerçek bir büyümeci demek iyi bir psikolog iyi bir falcı ve gerçek bir sezgici olmak demektir. Bu işe tutkunuz varsa çekinmeyin ileri doğru bir adım atın ve gerçek bir Growth Hacker dan destek ve eğitin alın. Korkmayın. Başarılar!

Dönüşümlerinizi optimize ederek ciro artışı elde etmek istiyorsanız Growth Hacking Danışmanlığı almanız gerekiyor.

Berna Gencmazlumoglu

dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Latest posts by Berna Gencmazlumoglu (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Berna Gencmazlumoglu
dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Bir Cevap Yazın