Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Growth Hacking Nedir? Growth Hacker Kimdir?
Guru
0

Growth Hacking, geçmişi son 7-8 yıla dayanan, yani hayatımıza yeni girmiş sayılabilecek bir kavram ve en genel tanımı ile bir İnternet yatırımının hayata geçirilme sürecindeki verileri analiz etme ve hayata geçtikten sonraki süreçte en verimli, en hızlı büyümesini objektif  veriler ölçüsünde gerçekleştiren bir analiz ve sonucunda harekete geçme sürecidir diyebiliriz.

Bu kavramı hayatımıza Sean Ellis getirmiştir ve bu yöntemi blogunda  ”Gerçek hedefi uzun vadeli büyüme olan geliştirici.’’ olarak Türkçeleştirebileceğimiz bir şekilde tanımlamıştır.

Ellis’in tanımlamasından da anlaşılacağı şekilde Growth Hacking ile ilgili genel bazda bir yanlış anlaşılmayı da yazının en başında düzeltmiş olayım. Genelde, Growth Hacking deyince yeni kurulmuş ya da kurulacak olan bir yatırım için kullanılan araç şeklinde bir yanlış anlaşılma var. Ancak Growth Hacking işin en başından bizimle olan ancak kısa ve uzun vadeli büyüme hedeflerimizde de bize yön verecek olan, geleneksel pazarlamaya göre daha az maliyetli ve dijital mecrada kullanılan diğer analiz ve reklam araçlarına göre daha kapsamlı ve çok yönlü analiz yapmamıza olanak veren bir yöntemdir. Tüm bunları sağlaması da Growth Hacking’in artıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Growth Hacking’in önemini biraz daha somut ve çok bilindik bir örnekle somutlaştırmak gerekirse Twitter örneği bunun için uygun olacaktır. Twitter ilk kurulduğunda hızlı bir büyüme gerçekleştirmiş ancak kullanıcıların kısa bir süreçte etkinliğini ve aktifliğini yitirdiği, kullanıcı adı, şifre gibi önemli bilgilerini unuttuğu bir yer haline gelip aktif kullanıcı sayısı anlamında hızlı bir kan kaybetme süreci yaşamıştır. Bu süreçte Twitter için Growth Hacking yöntemi kullanılmış ve geçmişe dönük analizler sonucu ortaya çıkan veriler ışığında kullanıcıların ilgi alanlarından kişileri takip ettiklerinde aktif kalma sürelerinin uzadığı görülmüştür. Bunun üzerine eski kullanıcılara ilgi alanları ile ilgili olduğu düşünülen mailler gönderilmiş, yeni kayıt olan kullanıcılara ise ilk üyelikteki süreçler güncellenerek ilgi alanlarından olduğu düşünülen insanları takip etmeleri önerilerek Twitter’ın kan kaybetme süreci atlatılmış ve büyüme süreci tekrar hızlanmıştır.

Growth Hacking planlamasında amaç:  Var olan kullanıcılarımızın aktifleştirilmesi, kullanıcılarımızın elde tutulması, yeni kullanıcıların edinimi, kaliteli Backlinkler ile yeni kullanıcıların dikkatinin çekilmesi ve bunların gerçekleşmesi ile kazanç sağlanması ve stratejik,hızlı büyümedir. Peki, bunu neredeyse tüm planlamalarda istediğimizi düşündüğümüzde Growth Hacking’i diğerlerinden ayıran konu bunu tüm yolları mubah bilip duruma ve amaca uygun olarak elde edilen her türlü ölçüme dayalı olarak ve farklılaştırarak kullanmaya olanak vermesidir diyebiliriz.

Growth Hacking planlamasında; SEO çalışmaları ,e-mail pazarlaması, viral pazarlama, içerik pazarlaması, Google Analytics ve sosyal medya pazarlaması ve diğer analitik araçlar kullanılan yöntemlerdir.

Growth Hacker Kimdir? Ne İş Yapar?

Growth Hacker dediğimiz insanlar da aslında yine dijital medya uzmanlarıdır. SEO, analitik araçların kullanımı ve analizlerinde, kullanıcı testlerinde, sosyal medya planları ve viral içerikler konusunda yeterli donanıma sahiptirler. Birçok İnternet yatırımında göze çarpan en önemli sorun, yatırımın geliştirilmesi ile pazarlama süreçlerinin uyumlu ilerlememesidir. Dolayısı ile Growth Hacker‘lar burada devreye girer. Analitik yönlerinin güçlü olması ile birlikte beyinlerinin de analiz ve matematiksel yanını sıklıkla kullanan Growth Hacker’lar, geliştirme ve pazarlama departmanları arasında bağlayıcı görev görürken, tespit ettikleri veriler ile de hem yatırımın geliştirilmesine yardımcı olur, hem de bu geliştirme doğrultusunda pazarlama faaliyetlerini yönlendirirler. Geliştirme ve pazarlama arasında kurulan bu bağ, yatırımın başarıya ulaşması için önemli bir altyapı oluşturmaktadır. Yatırımın ortaya çıkmasının ardından da SEO, analitik araçlar ile analizler, kullanıcı testleri ile son kullanıcı görüntülerinin ortaya çıkmasını sağlayan Growth Hacker’lar,  bu süreçte, mevcut yatırımda yapılabilecek geliştirme önerilerini sunarken, yatırımın pazarlama tarafı da bu veriler ile nasıl bir dönüşüm yapması gerektiğine dair bir yol haritasına sahip olur.

Kısaca Growth Hacker yaptığı her faaliyetin büyüme üzerindeki olan ve olabilecek etkisini derinlemesine araştırır. Bir Growth Hacker pazarlamacı ve kodlayıcıdan oluşan bir karmadır ve veri, yaratıcılık ve merak unsurlarını daima bünyesinde barındırmalıdır.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
82%
Güzel
9%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
9%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın