Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Growth Hacker Ne mi Yapar?
Guru
0

Teknoloji endüstrisinde son on yılda çok sayıda iş yaratılmıştır; uygulama geliştiricisi, veri bilimcisi, UX tasarımcısı, bulut uzmanı veya growth hackeri gibi iş unvanları daha önce mevcut değildi.

Artık Start-uplarda, growth hacker becerileri çok yüksek talep görmekte. LinkedIn veya Twitter’da growth hackerlar veya growth hack uzmanı olduğunu belirten profiller dolu. Bir growth hacker ile çalışmak istiyorsanız veya growth hacker olmak istiyorsanız, bir growth hacker becerileri ve misyonunun ne olması gerektiğini keşfetmelisiniz.

Growth hacking sihirli bir formül değildir. Growth hacking, web sitenize veya uygulamanıza gece boyunca milyonlarca ziyaretçiyi veya uygulama indirmesi elde etmek için eklediğiniz birkaç kod satırı değildir.

Elbette daha önce bunu duymuşsunuzdur ancak Growth hacking; pazarlama, mühendislik, veri analizi ve yaratıcılık arasındaki bir karmadır.

Growth hacker, yalnızca bir başlangıç veya bir işletme geliştirmek için 1 hedef ve 1 hedefle disiplinler arası becerilerin bir kümesidir. Bu, growth hackerının yalnızca Büyüme, Büyüme ve Büyüme odak noktası olduğu anlamına gelir. Nihai hedef; öngörülebilir, tekrarlanabilir ve ölçeklenebilir bir büyüme süreci bulmaktır. Bu nedenle, growth hacking bir süreçtir.

Bir growth hacker ne yapar? Growth hacking nedir? Growth hacker işlerini tanımlayan nedir? Growth hacker tanımı nedir? Growth hacker iş tanımı nedir? Bunlar cevaplayacağımız tür sorular.

Growth hackerlar, ne IT departmanına ne de pazarlama veya mühendislik bölümü altında çalışırlar. Growth hackerlar, pazarlama ekibi, satış ekibi, mühendislik departmanı ve ürün yönetimi ekibiyle yakın çalıştıkları çapraz işlevsel bir role sahiptir.

İşte bir Growth Hackerının yapması gereken sorumlulukların bir listesi:

Diğer bölümlere göre hangi metrik / KPI’lara (Anahtar Performans Göstergeleri) odaklanacaklarını seçme.Bu KPI’leri büyütmenin geleneksel ve yaratıcı fikirlerini getirir.
A / B fikirleri testi.
Verileri ve kullanıcıların geri bildirimlerini analiz etme.
Sonuçları sunmak ve ürünü daha kullanıcı odaklı yapmak için diğer bölümlerle (Ürün, pazarlama, üst yönetim) fikir alışverişinde / veri / geri bildirimde bulunmak.
Mükemmel müşteri ilişkileri becerisine sahip olmak ve müşteri deneyimine odaklanmak
Web sitenize, açılış sayfalarına, sosyal medyaya ve uygulamalara trafik kazandırma .
Start up sürecini yönetme
Satış Ölçümleri Diyagramıyla Çalışma (Edinme – Etkinleştirme – Tutundurma – Referans – Gelir)
Büyüme kanallarına öncelik verilmesi.
Her zaman kendi performanslarını artıracak kanalları en iyi duruma getirme
Büyüme süreçlerini ölçekleme ve otomatikleştirme
Referral marketing ve viral marketing yaratma konusunda bilgi sahibi

growth hacker

growth hacker

Sanırım bir growth hackerın beyninden geçenleri diyaloglardan örneklerle tanımlamak daha açık ve net olacak.

Growth hackerler aşağıdaki soruları cevaplıyorlar.

– Girişimci: İşte yeni fikrim, ne düşünüyorsun? Işe yarayacak mı?
– Growth Hacker: Test ettiniz mi yoksa insanlarla fikir hakkında konuştunuz mu? Ne dediler? Fikri test etmemiz gerekiyor. Bunun çalışıp çalışmayacağını bilmek için tek yol budur.

-Girişimci: Büyümek için nasıl yol alacağız, bu kesinlikle işe yarıyor!
– Growth Hacker: Bu varsayımı nasıl elde ettiniz? Veriden mi, yoksa sadece hislerden mi? Sizin için çalışacak başka bir start-up da başarılı olabilir. Test etmeniz gerekiyor.

– Girişimci:
Stratejiniz büyümeyi nasıl etkileyecektir?
– Growth Hacker: Geleceği bilmiyorum, yapabileceğimiz bir şey var. A/ B testini yapacağız, verileri analiz edeceğiz, optimize edeceğiz ve o zamandan itibaren büyüme sağlayacağız.

Özetlemek gerekirse, bir growth hackerın çok işlevli, çok görevli bir insan olduğunu söyleyebilirim. Bu kişi, satın alma kanallarınızın büyümesine odaklanacak, aynı zamanda ürününüzün pazar gereksinimlerine uyduğundan emin olarak bir tutuma odaklanacaktır. Bunu yapmak için Growth Hacker; pazarlama kanalları, A / B Testi, veri analizi, kullanıcıların geri bildirimleri, önceliklendirme, optimizasyon, mühendislik ve otomasyon kullanacaktır. Growth hacking birçok diğer sektör tarafından kullanılabilir; Donald Trump’ın ABD seçimlerinde kazanmak için growth hackingi nasıl kullandığını inceleyebilirsiniz.

Bir growth hackerda girişimci DNA’sı vardır ve her zaman öngörülebilir, sürdürülebilir, tekrarlanabilir ve ölçeklenebilir bir büyüme yaratmaya çalışacaktır. Bir growth hacker, işletmenizi her aşamada size yardımcı olabilir.

Growth Hacking işleri çok talepkar ancak bu tür uzmanları bulmak kolay değil. Start-up döneminize yardımcı olmak için bir growth hacker arıyorsanız; Growth Hacking Danışmanlığı

Sizce Makale Nasıl?
Harika
33%
Güzel
67%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın