Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Görsel Kullanımı ve SEO’ya Etkisi  
Guru
0

Görsel Kullanımı ve SEO’ya Etkisi

Görseller, insanlık tarihinin en başından beri yazıya oranla daha dikkat çekici ve kolay anlaşılabilir olarak kabul edilmişlerdir. İnternet dünyasına baktığımızda da durum bunu destekler niteliktedir. Görseller ile desteklenmiş metinler ya da metinle uzun uzadıya anlatılabilecek bir şeyi görsel ile özetlemiş bir içerik diğerlerine oranla daha fazla dikkat çekicidir.  Arama motorlarının verilerine bakıldığında da yapılan her üç aramadan biri görsel bulmak amaçlı yapılmaktadır ve bu oran sitemize trafik çekmek isteyen ve SEO faaliyetlerinde ilk sıralarda yer almak isteyen bizler için ihmal edilemeyecek bir yüzdedir. Fakat daha önce Google, görsel aramalarda görselin üzerine tıkladığımızda bizi görselin bulunduğu sayfaya yönlendiriyordu. Şimdi ise artık görselin daha büyük halini gösterip asıl amacımıza ulaşmamızı sağlıyor. Elbette ki bu durum; “Görseller için SEO faaliyeti gerçekleştirmek ne kadar gerekli? ” sorusunu sormamıza da neden oluyor. O zaman hangi noktada ve neden görseller için SEO çalışması yapmak faydalıdır?  ve ‘’Google görsel aramaları için optimizasyon yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir ?’’ Yazıda bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağım.

Google Görsellerinin SEO’ya Etkileri 

Görseller üzerine çalışmalar yapmak, daha geniş kitlelere ulaşma ve  organik ziyaretçi kazanmada son derece önemli bir durumdur.  İnsanlar sahip olmak istedikleri ürün ya da hizmete erişebilmek için görsel aramalarını sıklıkla kullandıklarından dolayı da SEO çalışmalarına önem vermek hayli önemlidir. Google görsel aramaları için SEO çalışmaları yapmak; bir internet sitesinin ziyaretçi kaynağı elde etmesini ve doğal trafik kazanmasını sağlar. Sitenin genel SEO trafiğine de olumlu katkı sağlayan görsel aramaları,  İnternet sitemizin en çok ihtiyaç duyduğu ziyaretçi kaynaklarından biridir.

Görsel aramaları için doğru yapılan SEO faaliyetleri, görselin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayacak ve bu yüzden de SEO çalışmaları adına bizi üst sıralara çıkaracak, ekstra olarak sitemize ziyaretçi çekecek ve İnternet sitemizin Google gözündeki kıymetini yükseltecektir.

Peki, biz hangi durumlarda görsellerden yararlanırız?

Satın alacağımız mal ve hizmetlerle ilgili Google görsellere başvurabiliriz. Örneğin; evimize bir sandalye almak istiyor olalım, teker teker her site ve markadan sandalye modellerini aramak yerine daha az zaman içerisinde daha çok modele erişmek için Google görsellerden modellere bakabilir ve beğendiğimiz görsel üzerinden görselin bulunduğu siteye etkileşim sağlayabiliriz. Bu durum özellikle (mimarlık, dekorasyon, moda, otelcilik…) belirli alanlarda sitenin dönüşüm oranını artıracak trafikler çekebilir.

Hazırlamış olduğumuz görsel, içerik ya da grafiklerin başkaları tarafından paylaşılması ve bize link getirmesi de görsellerde bizi üst sıralara taşıyacak ve görsellerde bizi ön plana çıkaracak ve trafiğimizi artıracaktır.

Ya da hazırladığımız görsel ya da çektiğimiz fotoğrafları lisanslayıp satan bir internet kullanıcısıysak Google görseller müşteri bulmamızı sağlayacak en büyük iletişim kanalı haline gelmektedir. Google görsel aramalarında üst sıralarda olmak satış fırsatı yakalamak için önemli bir fırsattır.

Google Görsel Aramaları İçin SEO Faaliyeti  Nasıl Yapılır?

Görseller için de SEO faaliyetleri yapmaya karar verdiysek şimdi de  bunu nasıl yapacağımıza bir bakalım;

Görselde kullandığımız dosya adını düzenleyerek işe başlayabiliriz. Dosya adını düzenlerken eklediğimiz içerikle alakalı anahtar kelimeler ya da başlık adını kullanabilir, internet sitemiz ya da etkileşim almak istediğimiz sosyal adreslerimiz ile alakalı sözcüklerle adlandırmalar yapabiliriz.

Görselin erişilebilirlik oranını artırmak için alternatif metin alanına anahtar kelime yazmak da yapmamız gerekenlerin başında gelmektedir.

Alternatif  metinden daha önemli olan bir diğer konu da sayfada yayınladığımız görselin altına altyazı olarak anahtar kelime eklemektir.

Bir görselin iyi ya da kötü ya da kaliteli olup olmamasından da ziyade bağlı bulunduğu içerik ile ne kadar alakalı olduğu esas önemli olandır. İçeriğin ve görselin birbirini tamamlar nitelikte hazırlanmış olması görsel optimizasyonları için ayırıcı bir artıdır. Yayınlamış olduğumuz görselin içerikle, anahtar kelimelerimizle ve içeriğimizin başlığıyla uyumlu olması onu optimizasyon anlamında olumlu etkileyen etmenler içinde önemlileridir.

Görsel kullanımı okuyucunun dikkatini çeker, merak etmesini sağlar evet ama aynı zamanda bir içerik içerisinde çok sayıda görsel kullanmak da kafa karıştırıcı olarak algılanır ve Google tarafından sıralamamızı kötü etkiler. Bu sebeple bir link içerisine maksimum dört tane görsel eklemek uygun olanıdır.

Görsellerimiz standart ölçü ve boyutları yaklaşık değerlerle yakalamalıdır. Çok yatay ya da çok dikey, devasa büyüklükte ya da çok küçük görselleri Google görseller aramalarında özellikle tercih etmiyorsak görme şansımız çok da fazla yoktur. Bu sebeple daha standardı yakalayan ve ilginç olduğunu düşündüğümüz görselleri kullanmalıyız. Bununla alakalı görselleri kişiselleştirmemiz , renk, boyut, isim gibi özelliklerini değiştirmemiz yine Google gözünde görselimizi özgün hale getiren etmenlerdendir ve özgün görseller tıpkı özgün içerikler gibi Google güzünde daha kıymetli ve SEO açısından da üst sıraları hak edenlerdir, diyebiliriz.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra unutmamalıyız ki görselin kullandığımız isim ve anahtar kelimeye uyumlu olması yani görselin belirttiğimiz şey olması yani doğru olması gerektiğidir. Örneğin sandalye satıcısı olarak sattığımız masaları da sandalye etiketi ile paylaştığımızda bunun bizim için olumlu bir katkısı olmayacaktır çünkü Google görsellerin doğruluğunu teyit edecek ve biz sandalye yazmış dahi olsak Google görseldekinin masa olduğunu fark edecek ve o görseli sıralamalara almayacaktır.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
77%
Güzel
9%
Fena Değil
9%
Olmamış
0%
Rezalet
5%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın