Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Google “Kohort Analizi” Nedir? Ne İşe Yarar?
0

Web sitelerinin ziyaretçilerini, kullanım alanlarını günlük, haftalık ve aylık Google’ın raporlama sistemi üzerinden takip ettiği sisteme özetle Google Analytics diyoruz. Google analystic’in içerisinde bir çok veri analiz sistemi mevcut. Günden güne geliştirilen analystic’e yaklaşık bir sene önce eklenen ve hala beta sürümü kullanılan Kohort Analizi’nden (Cohort Analysis) bahsedeceğim.

kohort-analizi

 

(kohort analiz raporu örneği)

Öncelikle Kohort Analizi Nedir?

İngilizcede ki “cohort” kelimesinden gelmektedir. Ortak özellikler taşıyan insanların bulunduğu bir grubun davranışlarını ve performanslarını izleyebildiğimiz analize verilen isimdir.

 

Kohort Analizi Ne işe Yarar?

Henüz beta sürümü kullanılan ve gün geçtikçe geliştirmeye devam edilen Kohort Analizi, kullаnıcılаrı gruplаr hаlindе düzеnlеme, grup performanslarını kıyаslаmа fırsatı sunuyor. Özetle; aynı yıl doğаn, аynı mеsleğе sаhip, аynı yаş grubundа bulunаn birеylеr gibi bеlirli özеlliklеrе sаhip ziyаrеtçilеri gruplаndırаrаk, farklı kohort gruplаrı oluşturup, kıyаslаmаlаr için analiz yapma imkanı sunuyor. Buna ek olarak web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenize ne kadar sadık kaldığı hakkında bilgileri gösterilen tablodan görebilme imkanına sahipsiniz. Aylık, Haftalık ve Günlük seçenekleriyle sitenize gelen kullanıcıların daha sonraki dönemlerde yüzde kaçının tekrar siteye uğradığını tablo şeklinde görebilmenin yanı sıra farklı metrikte kıyaslamalar yapmanızda mümkün.

Kohort grafiği ne anlatır?

Bir kohort grafiği müşteri sadakati hakkında fikir verir ve yaşam döngüsündeki olası sorunların bir göstergesidir.

Çoğu marka müşteri sadakatini nasıl ölçeceğini bilemez. Bu sebeple markalar tarafından müşteri sadakati izlenemez ve görmezden gelinir. Kohort analiziyle müşterilerin markaya geri dönüş yaptığını izlemek mümkün.

Özetle Kohort Analizi Sayesinde;

Email kampanyalarınında ki verimliliği ölçebilir, markanın satışlarının neden düştüğünü veya nasıl yükseldiğini çözümleyebilirsiniz. Buna ek olarak sürekli olarak markanızdan alışveriş yapan müşterilerin devamlılığının nasıl sağlanacağı hakkında varsayımlar yapabilirsiniz. CRM taktikleri işe müşteri gruplarınızı büyütmeye çalışıyorsanız, yeni müşteri ve mevcut müşterilerinizin satın alma sıklığını arttırmaya çalışıyorsanız kohort analizi bu konuda oldukça işinize yarayacaktır.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Bir Cevap Yazın