Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Google Analytics’te Hemen Çıkma Oranı Hakkında Her Şey
0

Google Analytics’e göre, bir kullanıcının sitenize her girişinde yani her oturum başlattığında oturum sayısı bir kez sayılır. Mesela, Pazartesi sitemizi ilk kez ziyaret eden biri, Perşembe günü sitemizi ziyaret ettiğinde iki oturum açmış olur. Hafta sonunda kullanıcı 2 oturum açmış fakat günlere göre rapor aldığımızda Pazartesi 1, Perşembe 1 oturum açmış olur.

Hemen çıkma oranı ise, sayfamızda oturum açan bir kullanıcın web sitemizdeki başka bir sayfaya geçmeksizin çıkmasıdır. Yani, ana sayfamıza ya da web sayfamızdaki herhangi bir sayfamıza giriş yapmış, fakat girdiği sayfa dışında hiçbir sayfamız ilgisini çekmemiş olabilir. Kullanıcın başka sayfalarımızla etkileşimde bulunmamış olması özellikle e-ticaret ve içerik üreten siteler için olumsuzdur. Çünkü tüketiciyi ya başka ürün alma eğilimine sokmamışsınızdır ya da okuyucunuzu ilgi çekici başka yazılarınıza yönlendirmemişsinizdir.

Hemen çıkma oranlarının yüzdeleri bloglarda, e-ticaret sitelerin, içerik üreten sitelerde, servis sağlayıcı sitelerde farklıdır. Site türüne göre farklılık gösteren bu oranı organik olması, sosyaldan gelmesi ya da referans sayfalarımızdan gelmesi gibi farklı kanallara göre analiz yapmak ise en faydalısıdır.

Peki Kullanıcılar Neden Sayfamızı Hemen Terkeder? Çözümü Ne Olabilir?

Zaten tek sayfamız vardır 🙂

Eğer blog tarzı tek sayfalık bir web siteniz varsa o zaman kullanıcı mecburen tek oturum yapma imkânına sahip olacaktır. Ola ki kullanıcı sayfanızdayken siz sayfanızı yenilemedikçe oturumu hep 1 olacaktır. Bu nedenle blogunuzu aktif tutmalı sürekli yeniliklerle kullanıcıları kendinize çekmelisiniz.

Sayfa tasarımınız ilgi çekici değildir

Sayfa tasarımınızın kullanıcının ilgisini çekmeyip hemen onu kaçırmanızı sağlayacak görsellikten uzak olmamasına özen gösterin. Şimdi burada afişe etmeyelim haydi ama bastırdığı el broşürünü web sayfasına pdf olarak interaktif olmayacak(tıklanmayıp, gezilemeyecek) şekilde hazırlatan firmalar yapmayın, etmeyin!

Ayrıca kullandığınız yazı karakteri de önemlidir. Okunması zor bir karakter seçtiyseniz insanların hayatını kolaylaştıran şeyleri benimsediğini unutmayınız.

Anahtar kelime ve reklam uygunsuzluğu

Sayfanızdaki başlıkların, anahtar kelimelerin uyumuna uygun yani optimizasyona(SEO) uygun olmaması kişiyi yanlış sayfada olduğu izlenimine kaptırmışsa kişi sayfayı çabuk terk eder. Özetle kişilerde Google’da hangi anahtar kelimeyi grubunu aratıyorsa onla ilgili içerik görmek ister. Birde aniden açılıp tam sayfa kaplayan reklamlar ya da pop-uplar kullanıcıyı kaçırtabilir azizim.

Mobile uyumsuzluk

Web sayfanızın mobile uyumlu olması; sadece sabit bilgisayarlardan değil, sokakta işte cep telefonundan girişe imkan sağlayarak ayrı bir kitle oluşturabilir.

Dolayısıyla verilen reklamında uyumlu olması önemli bir etken olacaktır

Bir önceki aynı döneme göre eski verilerinizi karşılaştırmanız ve farklı pazarlama etkinliklerine göre tüketicilerin verdikleri tepkilere göre eşleştirme yapmanız size kendinizi geliştirmenizi sağlayacak sonuçlar verecektir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Menekşe Hüryaşar

Bir Cevap Yazın