Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Globalde Dijital Pazarlama Alanlarını En Etkili Kullanan Markalar
0

Ülkemizde gün geçtikçe değer kazanmakta olan sosyal medya kullanımı ve dijital medya yöneticiliği globalde biraz daha ileri seviyede ve farklı stratejilerle olmakla birlikte yürütülmektedir. Dijital pazarlama denildiğinde globalde akla ilk gelenler; sosyal medya yönetimi ve bununla ilgili danışmanlık, prodüksiyon hizmetleri, içerik pazarlama, sosyal medya pazarlaması ve social selling. Peki sosyal medya en verimli şekilde kullanıldığında ne elde ediyoruz?

  • Sürekli ve sürdürülebilir iletişim gücü
  • Yayılma, tanınma ve bilinirlik
  • Hedef kitleye doğrudan ulaşım
  • Verilen hizmetin ve ürün yelpazesinin tanıtımı
  • Sahip olunan müşteri profiline ek olarak yeni müşteriler
  • Pazarlama ve yapılan reklam kampanyaları doğrultusunda satış artışı

consumer-barometer-graph

Dünya üzerinde sosyal medya kullanımı incelendiğinde ilk sırada %92 ile ülkemiz bulunmakta daha sonrasında Brezilya, Arjantin ve Çin gelmekte. Bununla birlikte dünya üzerinde 2.5 milyar insan internet kullanmakta ve bu kullanıcıların 1.8 milyarının sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Bu denli sosyal medya kullanımı yüksek olan ancak bunun meslek haline dönüşmesi ve verimli şekilde kullanılması daha yeni yeni gelişmekte olan ülkemizden farklı olarak globalde bu işi en iyi yapan şirketler neler yapıyor?

Dünyadaki en büyük Medya şirketleri ve Gelirleri

1)Alphabet

Bünyesinde Google’ı bulunduran şirketin geliri $60 milyarı  bulmaktadır. Öne çıkan çalışmalarından biri olan Google, gelirinin çoğunu arama ağı reklamlarıyla elde ediyor aynı zamanda DoubleClick reklam teknolojisi platformu ve görüntülü reklamcılık yoluyla da görüntülü reklamcılık alanında da büyük bir oyuncu.

2)The Walt Disney

2000px-TWDC Logo

Disney TV belki de bilinen en iyi çalışmalarından biridir ancak aynı zamanda “Modern Family” ve “Grey’s Anatomy” gibi yayınları yayınlayan ABD ulusal TV ağı ABC’ye de sahiptir. Şirketin geliri $22.5 milyar bulmaktadır. Disney ayrıca dijital medya şirketi Fusion’da %50 hisseye sahip ve video akış platformu olan Hulu’da %33’lük bir hisseye sahiptir.

3)Comcast

Şirket gelirinin çoğunu kablo şebekelerinden ve yayın TV bölümlerinden elde etmektedir. Kablo bölümü, USA Network,Syfy, CNBC vb. 15 ulusal kablolu ağ ve 9 uluslararası TV kanalından oluşmaktadır. $20 milyar gelirli şirket bu çalışmalar ile dijital pazarda bu paya sahip olmuştur.

4)21st Century Fox

 

Fox yayıncılık,Fox Sports ve STAR Hindistan gibi yayınları bünyesinde bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra İngiliz yayın şirketi Sky’da %39 hisseye sahiptir. $19 milyar gelirli şirket birçok yapımı desteklemektedir.

5)Facebook

ZenithOptiMedia mobil uygulamaya geçişin “ana yararlanıcısı” olarak adlandırılıyor. $11.5 milyar gelire ulaşan şirket mobil gelirinin masaüstünü aşmasıyla birlikte çalışmalarını bu yönde ilerletmektedir.

 

Dünya sıralamasında gelir ve pazar payı bazında başı çeken bu şirketlerin dijital anlamda neyi farklı yaptıklarına gelirsek; ileri seviye altyapı ve yazılım, Facebook dışında diğer başı çeken şirketlerin yayıncılık sektöründe çok aktif rol alması durumu Facebook’un başarısına bir kez daha şapka çıkartırabilir,birbiriyle bağlantılı olabilecek çalışma alanı ve sektörlerin entegrasyonunu en iyi şekilde uygulama, inovatif ve gelişime açık şirket stratejisi ve hedef kitleyi verimli şekilde kategorize edip bu kategorizasyon doğrultusunda pazarlama ve PR çalışmaları gerçekleştirmek.

Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın