Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Geleceğin Reklam Mecrası Vloglar Mı?
0

İnternetin en etkili ve en çok zaman geçirilen kısmı sosyal ağlar, binlerce hatta milyonlarca insana aynı anda ulaşabilen ve bilgiye en hızlı şekilde ulaştırabilen bir alan olduğu için reklam çalışmaları üzerinde de oldukça etkili. Peki bu vloglar nasıl meydana çıktı? Bir zamanlar gizlediğimiz günlükleri şimdilerde ise vloggerlar sayesinde milyarlarca insanın gözleri önüne sermeye başladık çünkü  zaman içinde, bloggerlara yazmak, ziyaretçilere de okumak biraz zor gelmeye başladı ki, devreye kameralar girdi. Yani Günlükler artık yazıyla da değil, görüntüyle tutulmaya başlandı. Bloglar yerini video bloglara, yani “vlog”lara bırakırken, bloggerlar da “vlogger” diye anılmaya başlandı.

Vlog Nedir Ve Vlogger Kimdir ?

Günümüzün popüler trendi Vlog, aslında ‘Video-Blog” kelimesinin kısaltılmış halidir. “Video-blogger” ise, videolar oluşturan kişi yani vlogger manasına gelir. Eskiden yazan bloggerlar, yeni dünyada vlogger olarak değişim geçiriyor. Gerçek hayatta ve sanal ortamda ünlü olan kişiler takipçileri ile paylaşmak istediği anları paylaşır. Gün içerisinde hangi etkinliklerde bulunduklarını hangi aktiviteleri gerçekleştirdiklerini göstermek amacıyla video çekerler. Kısacası bir günde yapılan şeyleri, günün nasıl geçtiğini göstermenin en iyi yoludur. Günümüzde en popüler Vlog kanalları YouTube’dadır.

vlog-nedir-ve-kimdir

Vloggerların Reklamlara Etkisi

Televizyon, gazete ya da radyo gibi kitle iletişim kanalları üzerinden yapılan reklamlar hızlı geri dönüşler aldıramadığı gibi yüksek maliyetlere de sebep oluğu için reklam ve tanıtım faaliyetleri için öncelikli olarak akla gelen ilk mecra İnternet olmaya başladı. YouTube üzerinden vloggerlar tarafından çekilen bir video içerisine yerleştirilen reklam binlerce kullanıcıya ulaşarak firmanın satış hedefini yükseltmeye yetiyorsa, yapılan reklamlar hem ekonomik hem de en iyi geri dönüşleri aldırıyorsa, akıllı reklam yatırımı yapmak isteyen herkesin tek bir alternatifi kalıyor: vlog reklamları. Hatta bu alan kendi başına bir pazar payı dahi oluşturmuştur.

Vlog reklamcılığı yapacak olan kişilerin bu alanda yeterli bir bilgisi ve gücü bulunmayabilir. Bu sebeple bu reklam türünü kullanmak isteyen kişiler, güvenilir ve alanında profesyonel olarak çalışan bir vlogger aracılığıyla vlog reklamcılığı yaptırabilirler. Sosyal medya kullanımının insanlar üzerindeki etkileri araştırıldığında, sunduğu tüm bu imkanlarla birlikte artık insanlar için güven kavramını yeniden şekillendirdiği gözlemleniyor. Misal, makyaj malzemesi alacak olan bir kişi ürünü kullanan vloggerların kişisel deneyimi, çektiği video da uygulama yöntemi ile canlı görebilme, ürünün arkasında yazan kullanma talimatı veya dergi incelemesinden çok daha değerli. Çünkü İnsanlar hem eğlenerek izliyor hem de eğlendikleri şeyi ihtiyaçları doğrultusunda almak istiyorlar. İşte burada beklenilen güven ilişkisi çoktan kurulmuş oluyor! Bu Vloglara her gün milyonlarca insan giriyor ve milyonlarca reklam izleniyor.

vloggerlarin-reklamlara-etkisi

Tüm bunlar göze alındığında, insanların okumak yerine izlemeyi tercih ettiği bir çağda yaşıyorken, gelecekte reklam sektörünün büyük oranda vlog ve vloggerların kullanılacağına şaşırmamalı. Siz de markanız için mantıklı ve ekonomik bir yatırım yapmak istiyorsanız, hemen eğlenceli bir vlogger ile onun çektiği bu videolarda etkin reklam köşelerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın