Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Farkındalık Sürecinde Sosyal Medya Pazarlaması
0

Pazarlama Hunisi

Pazarlama hunisi günümüzde pazarlamanın en önemli kavramlarından biridir. Pazarlama hunisi, potansiyel müşteriler ile mevcut müşterileriniz arasında farkı ortaya çıkardığı gibi, aynı zamanda müşterilerinizin ürününüzün farkına varmasından onların düzenli bir tüketici olana kadar geçen serüveni planlar. Hemen hemen her pazarlamacının bir çeşit pazarlama hunisi kullanması nedeniyle, bu olay sosyal medya pazarlamasını anlayabilmemiz için önemli bir çerçeve sunar. Geleneksel pazarlama hunisi genelde beş aşamadan oluşur. Pazarlama hunisindeki aşamalar şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Bu beş aşama; farkındalık, değerlendirme, tercih, aksiyon ve sadakattir.

pazarlama-hunisi

Farkındalık Sürecinde Sosyal Medya Pazarlaması

Pazarlama hunisindeki farkındalık aşaması, markanızı potansiyel müşterilerinize tanıttığınız aşamadır. Farkındalık yaratıp potansiyel müşterilerinizi markanızın adını hatırlatak için teşvik edersiniz; böylece gelecekte bir satın alma işlemi gerçekleştirecekleri zaman markanızı dikkate alacaklardır. Pazarlamacılar genelde farkındalığı yaratmak için televizyon, radyo, basın ve direkt mail yollarını kullanırlar. Dijital dünyada farkındalık yaratmak için ise genelde önemli web sitelerinde görsel reklam, katagorisel anahtar kelimeler için ücretli aramalar ve internette sponsorluk görüşmeleri gibi yolları kullanabilirsiniz.

Markanızın farkındalığını yaratmak için sosyal medya pazarlamasını da kullanabilirsiniz. Sadık müşteri tabanına sahip bir pazarlamacı olarak onların arkadaşları ile konuşmalarına teşvik ederek markanızı inşa edebilirsiniz. Birçok pazarlamacı mevcut müşterilerinin satın alma tercihlerini arkadaşları ve aileleri ile konuşmalarına teşvik etmektedir.

Pazarlamacılar uzun zamandır sosyal medya pazarlamasının televizyon, radyo ve basından daha az etki yarattığına inanmaktaydı. Facebook, Youtube, Google ve Twitter’daki gelişmeler sayesinde bu algı şuan tamamen tersine dönmeye başlamıştır.

 

Farkındalık Yaratmak İçin Dikkate Alacağımız Bazı Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri:

 

. Youtube’da reklam yayınlamak ve bunları kategori isimleri ile etiketlemek

Örneğin Youtube’da vişne suyu için bir reklam yayımlıyorsunuz marka isminizin yan ısıra vişne, vişne suyu, meşrubat, vitamin ve içecek gibi etiketler kullanın. YouTube video kliplerini kurumsal web sitenizde vurgulayın. Bunu yaparken reklamınızın YouTube’da hazır olup olmadığına dikkat edin: İnsanlar onu izlemekten zevk alıyor mu, onu paylaşırlar mı, daha uzun olmalı mıydı, güçlü duygular hissettiriyorlar mu ve gerçekten keyifli bir video mu?

 

. Pazarlamakta olduğunuz belirli bir ürün kategorisi ile ilgili içerik paylaşan blogcular gibi uzman etkileyiciler ile ilişkinizi geliştirmek

Bu fenomenelere, varsa ürün numulerini gönderin, sorularını yanıtlayın ve onları özel etkinliklere davet edin. Gerektiğinde etkili bir blogda yayımlanan gönderiye sponsor olun. Bu uzman etkileyiciler markanız için farkındalık yaratır.

 

. Facebook fan sayfası, Instagram, Twitter hesabı ve Linkedin profili oluşturmak

Oylamalar düzenleyin, özel indirimler sunun, oyunlar yayımlayın, kuponlar kullanın ve bu sayfalardaki üyelere veya hesaplara ürünlerin lansman öncesi görüntülerini gönderin. Bu sayfalar aracığıyla eğlendirici ve eğitimci bilgiler paylaşın. Bu içeriklerin doğru insanlara ulaşabilmesi için bunları ücretli reklamlar ile destekleyin.

 

. Kurumsal web sitesinde içerikler için bir veri paylaşım sistemi sağlamak

RSS besleme herhangi birinin sitenizdeki içeriği alıp kolayca kendi sitesine, uygulamasına veya bir RSS okuyucusunun içine konumlandırmasına olanak tanıyan içerik formatıdır. Günümüzde en popüler RSS okuyucusu Google Reader’dır. Kurulum işlemlerini yaptıktan sonra herhangi bir web sitesine RSS ikonunu gördüğünüzde ona tıklayıp RSS okuyucunuza o içeriği aktarabilirsiniz. Aynı zamanda bu sistem, kurumsal sitenizdeki bilgilerin sosyal ağlarda kolayca paylaşabilmesine imkân tanır.

 

. Yeni müşterilerinizin satın alımlarını kendi sosyal ağlarında paylaşmalarını sağlamak

Alışveriş yapan her müşterinize yaptığı satın alımı en sık kullandığı sosyal ağda yayımlamak isteyip istemediğini sorabilir veya teşvik edebilirsiniz. Müşterinizin satın alımını yayımlamayı planlıyorsanız, bunu yapmadan önce müşterilerinizden izin istemeyi unutmayın.

 

. Sosyal reklamları güçlendirmek

Sosyal reklamlar çekici olduğu için, farkındalık yaratmak ve değerlendirme açısından oldukça kullanışlılardır. Örneğin bir müşteri, arkadaşının herhangi bir filmde bulunan reklam biriminde yaptığı açıklamayı gördüğünde o filme gitme ihtimali daha da yükselir. Bunun yanı sıra , farkındalık yaratacak fırsatları görebilmek için Facebook’ta yeni sosyal medya seçeneklerini inceleyebilirsiniz (www.facebook.com/advertising).

 

 

 

 

 

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın