Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Facebook Ve Önlenemez Büyümesi
0

2003 yılında bir öğrenci tarafından temelleri atılan Facebook’un önlenemez büyümesi devam ediyor.

2004 yılında öğrencilerin birbirleriyle etkileşime geçebileceği bir sosyal ağken şimdi annelerimize hatta dedelerimize kadar uzanan bir sosyal ağ oldu. Hatta hepimiz hayatımızın bir noktasında o ağın parçası olduk.

Bu süreçte Facebook kendisine rakip gördüğü her firmayı bünyesine katmaya çalışarak riski ortadan kaldırmak istiyor. Bunun örneklerini kendi bünyesine kattığı WhatsApp ve Instagram’da gördük.

WhatsApp büyümesini şimdi PDF dosya, MP3 vs. gönderimi gibi özelliklerle zenginleştirerek desteklerken kendi uzantısı olan Messenger, WhatsApp’ın gölgesinde kalmaya devam etmiştir. Facebook satın almasaydı gelişimini böyle etkili ilerletebilir miydi bilinmez ama şu anki haliyle doğru bir yatırım yaptığı görünüyor.

Bünyesine Katamadığı Rakiplerine Nasıl Yaklaşıyor?

Kitlenin istediği yenilikleri sunan rakipleri; kısa süreli fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Snapchat ve canlı video uygulaması Periscope için de Facebook, etkin ulaşabildiği aktif kitlesini kullanarak bu uygulamaları pasifize etme yoluna gitmiştir. (Aktif kitle derken hafife alınmaması gereken bir topluluktan bahsediyoruz. Zira yüzünü, daha önce ağırlık vermediği pazarlara, Asya’ya çeviren Facebook, meyvelerini almaya başladı. Ortalama 7 milyar kabul edilen dünya nüfusunun 2 milyarının Facebook’a üye olduğunu, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg siteden yaptığı bir açıklama ile bildirmiş. Ufak bir ülkeden bahsediyoruz.)

Nasıl Mı Pasifize Ediyor?

Snapchat için önce Instagram’da kullandığı “hikâye (story)” paylaşımını daha sonra Facebook’ta da etkinleştirmiş, kitlenin Snapchat’e kaymasını engellemiştir.  Ardından bu alışkanlığı, Facebook ve Instagram’a canlı yayın uygulaması da ekleyerek Twitter’ın canlı yayın/video uygulaması Periscope’a giden kitleyi engellemek için aynı çerçevede kullanmıştır.

Facebook canlı yayınlarının normal videolara oranla ortalama 10 kat daha fazla izlendiğini ve reklam verenler için daha cazip olduğunu da düşünürsek yine doğru hamle yaptığını görebiliriz. Yakın zaman öncesine kadar Twitter ile kıyasladığımız Facebook, artık yeni reklam stratejileri (Audience Network) ile Google’a rakip olma yolunda ilerliyor.

Facebook’un önlenemez büyümesi devam ediyor. İzlediği yol etik midir? Tartışılır. Doğru strateji midir? Tekelleşmek için evet.

Cenk Bayrakçı

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyor.
Bir ihracat firmasında İdari İşler Müdür yardımcılığı ve ajansta süpervizörlük yaptıktan sonra Dijital Pazarlama'ya olan ilgisinden dolayı bu sektöre yönelmiştir.

Latest posts by Cenk Bayrakçı (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Bayrakçı
Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyor. Bir ihracat firmasında İdari İşler Müdür yardımcılığı ve ajansta süpervizörlük yaptıktan sonra Dijital Pazarlama'ya olan ilgisinden dolayı bu sektöre yönelmiştir.

Bir Cevap Yazın