Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Facebook Bizi Bizden İyi Tanıyor
1

Facebook’un yüz tanıma teknolojisinde elde ettiği başarı oranı, en iyi niyetli sosyal ağ kullanıcısını bile endişelendirecek yükseklikte. Facebook sizi neredeyse her seferinde tanıyor!

Bir dahaki sefere yolda görüp ilkokul arkadaşınıza benzettiğiniz o kızı bir de Facebook’a sorun. Sosyal ağın yüz tanıma teknolojisi yakında sizi bile geride bırakabilir. Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, kullandıkları DeepFace adlı yüz tanıma teknolojisi, “gerçek insan seviyesine” hızla yaklaşmaktadır. Bunun anlamı ise, aileniz yüzünüzü ne kadar iyi tanıyorsa Facebook da o oranda tanıyacak. Duyurunun detayına indiğimizde ise, modern yüz tanıma teknolojilerinin sınırlarının, Facebook’taki sayısız yüz görüntüsü ile aşıldığı belirtiliyor.

Yapılan açıklamaya göre, Facebook’un yüz tanıma aracı DeepFace, fotoğraflardaki yüzleri %97,25 oranında doğru biçimde belirliyor. Facebook’ta yaptığınız her etiketleme, bu teknolojinin bir adım daha ilerlemesini sağlıyor olabilir.

facebook yüzümüzü kayda alıyor

Facebook Yüzümüzü Kayda Alıyor!

Facebook’un fotoğrafları otomatik etiketleme özelliği Almanya’da dava konusu oldu. Sıkça kullanılan bu özellik hesapta olmayan bir soruyu gündeme getirdi. Özel hayatın gizliliği prensibine sıkı sıkıya bağlı olan ve bu konuda katı kuralları bulunan Almanlar bu kez Facebook’un otomatik yüz tanıma özelliğini mahkeme salonuna taşıdılar. Deutsche Welle’de yayınlanan bir rapora göre Hamburg’da başlayan davada Facebook, tüm kullanıcıların biyometrik verilerini toplamakla suçlandı.

Otomatik etiketleme özelliği ile fotoğraflardaki kişileri doğru bir şekilde etiketleyen Facebook aslında bu işi başarabilmek için tüm kullanıcıların yüzlerini tarayarak biyometrik verilerini depoluyor. Otomatik etiketleme fonksiyonunu çalıştırırken de bu veriler kullanılıyor. Bu iş için kullanıcıların hiçbir şekilde bilgilendirilmediğini ve izinlerinin de alınmadığını iddia eden Alman yetkililere karşı Facebook avukatları kullanıcılara yeterli bilgilendirmenin yapıldığını ve Avrupa Birliği kanunlarını ihlal eden bir durum olmadığını söyledi. Kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda sahip olduğu açık nedeniyle açılan davayı kaybeden Facebook, “Yüz Tanıma Teknolojisi” kapsamındaki çalışmalarını devam ettirdi.

Facebook, yapay zekâ algoritmasına sahip yazılımla desteklenen Facebook yapay zekâsı, insanların yüzünü görmese dahi kim olduklarını belirleyebilecek yeteneğe sahip durumda. Örneğin sizin yüzünüz görünmese de vücut ölçülerinizden giyim tarzınıza, hatta duruş şeklinize dayanarak sizin kim olduğunuzu büyük doğruluk oranıyla belirleyebiliyor.

Bu Teknolojinin Kullanıcıya Faydası Nedir?

Sanalı geçtik, artık gerçek dünyamızı da işgal etmeye başlayan, bilişim facebook yüz tanıma teknolojisinin faydalarıfenomeni Facebook, kullanıcılarına Fotoğraf temelli, etiket oluşturma amacı güden yüz tanıma uygulamasını sundu. Bu teknolojisinin kullanıcıların ilgisini oldukça çektiği görülmüştür. Bunların sebeplerinden başlıcaları kolay, keyifli ve pratik olmasıdır.

Mekanizmanın uygulanması son derece basit: Arkadaşlarınızla birlikte çektirdiğiniz bir fotoğrafı, albümünüze eklemek istiyorsanız, Facebook’tan bir uyarı mesajı ile karşılaşacaksınız. Sosyal medya servisi, fotoğraftaki her kişinin yüzünü ayrı ayrı sunuyor ve altına bir “etiket” yerleştirmenizi rica ediyor. Elbette, dilerseniz bu yetenekten yararlanmayabilirsiniz, fakat fazlasıyla kullanışlı olduğunu söylemekte fayda var.

Pelin Avuloğlu

Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management
Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management
Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Pelin Avuloğlu
Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın