Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
E-postanızın Bilinmeyen Pazarlama Gücü
0

Günümüzde başarılı bir işletme için müşteri ilişkilerinin önemini artık neredeyse hepimiz farkındayız. Eğer müşteriniz ile yüz yüze bir iletişim kuramıyor, çevrimiçi bir ortamda ilişkilerinizi yönetmeye çalışıyorsanız, e-postanız bu yönde sizin ilk başvurmanız gereken başarılı müşteri dönüşümü yöntemlerinden biridir! Pazarlama sektöründe güven son derece önemli bir unsurdur. Müşteriniz size güveniyor ve inanıyorsa ancak o zaman para harcayacaktır. Eğer işiniz İnternet üzerinden online satış yapmak ise yüz yüze bir görüşme söz konusu olmadığı için dezavantajlı olan taraf maalesef siz oluyorsunuz ancak bunu avantaja çevirmenin yolları yok değil!

Müşteri Çekme Yöntemleri

“Yeni bir e-posta= yeni bir müşteri” formülünü her bir işletme önemsemeli. İnsanlar sizi ziyaret ediyorlarsa sitenizde eyleme çağrı butonu muhakkak olmalı. Ziyaretçilere e-postalarını bıraktırmanın en iyi yolu ilgilerini çekecek bir şeyi ücretsiz vermekten geçer. Örneğin sizin bir e-ticaret siteniz var ve sizi ziyaret eden müşterinin sepetinde bıraktığı elbiseyi ona hatırlatmalı hatta bu elbise için o müşteriye özel indirim kuponu dahi göndermeniz gerekir. Burada yapmamanız gereken hata sepetinde elbise bırakan o müşteriye ilgisi dışında olan mobilya indirimi adlı e-posta’yı atmamalısınız. Bunun sonucunda listenizden birbir eksilen müşterilere şahit olacaksınız. Yani önemli olan her bir müşteri için ayrı bir ilgi çekici e-posta hazırlanmalıdır.

Diğer bir yöntem ise dikkatini çekmeyi başardığınız potansiyel müşterilerin sizin kampanyalarınızdan haberdar olmalarını sağlamalısınız. Bunun için sitenize bir kampanya açılış sayfası tasarlamanız gerekmektedir. Buradaki tek amaç kampanyanıza katılmak isteyen müşterinin tüm bilgilerini toplamak! Bu sayede elinizde bulunan listeye gittikçe e-posta ekleyebilmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Tanının

Sosyal medya kanalları üzerinden tanıtım yapmak artık vazgeçilmeyen bir kural haline geldi. Sizde bulunduğunuz amaç doğrultusunda Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest ve Google+ gibi kanalları kullanarak tanıtım yapabilirsiniz. Yazdığınız ilginç bir makaleyi veya oluşturduğunuz bir kampanyayı bu kanallar üzerinden paylaşarak yüzlerce potansiyel müşterilere ulaşmanız mümkün. Paylaştığınız içeriklerin kalitesi ve sürekliliği ile potansiyel müşteri ile aranızda güven ile ilgi ilişkisi kurulur.

Doğru Bir E-posta Oluşturun

Bu aşamaları geçip elde ettiğiniz potansiyel müşterilerinizin uzun e-posta listesi ile yapmanız gereken son aşama onlarla doğru bir şekilde iletişime geçmek. Hedeflediğiniz e-posta genel bir kampanya veya haber bülteni olabilir ancak bu e-posta’yı gönderirken uymanız gereken kurallar ortaktır. İlk aşamada hemen konuya girmelisiniz çünkü size de her gün bir yığın mail geliyor ve sizde sizinle alakalı ve bağlayıcı bir içerik ile karşılaşmıyorsanız o e-posta’yı çoktan çöp kutusuna taşıyorsunuz. Bu yüzden içeriğinizin dikkat çekici olup ziyaretçiyi okuması için heyecanlandırmalı ve sizi yansıtmalıdır. Kullandığınız dil mümkünse çok resmi olmamalı. Çünkü çok resmi mailler insanları sıkıyor. Bu yüzden gülmeye ihtiyacımız olduğu için ziyaretçilerimizi güldürmemiz gerekir.

Diğer bir aşama işe müşteriyi anlamanız. Yani her müşteriye aynı içeriği atmak kesinlikle doğru değil. Farklı olan müşterilere farklı bir mail atıp onları anladığımızı göstererek güvenlerini kazanmamız gerekir. Göndereceğiniz mailde ne amaçlıyorsanız potansiyel müşteri için net ve kolay anlaşılıyor olması gerekir. Bu yüzden içeriği kolay bir mail atın. En önemli nokta ise eğer haber bülteni göndermiyorsanız sabırlı olmanız gerekir. Haftalık maksimum 5 e-posta atmanız daha doğru olur. Fazlası anlayışlı olmadığınızı gösterir ve bu rahatsızlık demektir. Bu yüzden takipte kalıp sabırlı olmalısınız.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
25%
Fena Değil
0%
Olmamış
25%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın