Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
E-mail Pazarlaması Hakkında Bilmedikleriniz
0

E-mail, bazı diğer dijital pazarlama kanallarının (sosyal medya, website ve display reklamları) toplamının getirdiği geliri tek başına sağlıyor. Bu nedenle e-mail pazarlama markalar için büyük önem taşıyor. Bu yazımda e-mail pazarlama stratejisi belirlemeden önce öğrenilmesi gereken bazı bilgileri sizlerle paylaşacağım.

E-mail Pazarlaması Hakkında Bilmedikleriniz

1) E-mail kullanıcılarının sayısının 2019’da 2.9 milyar kişiyi bulacağı tahmin ediliyor.

2) Dijital pazarlamacıların %79‘u e-mail pazarlamasının yatırım getirisini “iyi” ya da “mükemmel” olarak değerlendiriyor.

3) Markalar için organik aramalardan sonra en önemli dijital kanal e-mail.

4) Gönderilen tüm e-maillerin yaklaşık %52‘si kullanıcılar tarafından açılıyor ve e-maillerden %25 oranında dönüşüm elde ediliyor.

5) E-maillerin yaklaşık %52‘si akıllı telefonlar (%41’i Iphone olmak üzere), %15’i tabletler, %33’ü ise masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar üzerinden açılıyor.

6) E-maillerin mobil cihaz üzerinden açılma oranı yıldan yıla artıyor iken masaüstü cihazlar üzerinden açılma oranı yıldan yıla düşüyor.

7) Gmail kullanıcılarının %75‘i e-maillerini mobil cihaz üzerinden kontrol ediyor.

8) E-mail şablonlarının yalnızca %11‘i mobil cihazlarla uyumlu ve mobil kullanıcıların %69’u mobil ile uyumlu olmayan e-mailleri siliyor.

e-mail pazarlama mobil

9) Ayda 1 milyardan fazla kişi aktif olarak Gmail kullanıyor.

10) Kişiselleştirilmiş mesaj içeren e-maillerin okunma oranı %18 iken, kişiselleştirilmiş mesaj içermeyen e-maillerin okunma oranı %11.

11) Tüketicilerin %72‘si markalar tarafından e-mail yoluyla ulaşılmayı tercih ediyor.

12) Potansiyel online müşterilerin %23‘ü markalardan kupon kazanmak için kasten alışveriş sepetlerini terk ediyor.

13) Terk edilmiş alışveriş sepetleri hakkında gönderilen e-mail bildirimleri %41 oranında açılıyor ve bu e-maillerden %21‘lik dönüşüm sağlanıyor.

14) Promosyonlar hakkında bilgi içeren e-mailleri, tüketicilerin %86‘sı her ay, %15’i ise her gün düzenli olarak almak istiyor.

Etkili E-mail Pazarlama için 5 İpucu

1) Mobil ile uyumlu e-mail şablonları hazırlayın.

2) Asıl amacımız websitemize trafik çekmek olduğu için birden çok link içeren e-mailler hazırlayın.

3) Kullanıcı için abonelikten çıkma işlemini kolay kılın ki spam olarak işaretlenme riskiniz azalsın.

4) Çok uzun yazı içeren e-maillerin silinme riski daha yüksek olduğu için, olabildiğince hızlı taranabilecek kısa yazılar kullanın ve önemli noktalara, renklendirerek ya da kalın font kullanarak dikkat çekin. Aynı zamanda çok büyük resimler kullanmayın.

5) E-mail listenizin temiz olduğundan emin olun. Yanlış adres dolu bir listeniz varsa birçok “iletilemedi” e-maili alacaksınız ve bu da e-mail sağlayıcıları tarafından spam olarak işaretlenmenize sebep olacaktır.

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın