Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
E-posta pazarlamayı en doğru nasıl kullanırsın?
0

Düşük maliyetle, çabuk sonuç alınabilen ve ölçülebilir nitelikte olan e-posta pazarlama, tüm e-ticaret şirketlerinin öncelikler listesine aldığı araçlardan. Ancak e-posta pazarlama yöntemi de, diğer bütün pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi sadece doğru stratejiler kullanıldığında yüksek derecede verim almamızı sağlayabiliyor. Şimdi doğru stratejiler kullanılarak yapılan E-posta pazarlaması ile satışlarımızı nasıl artırırız onlara bakalım.​E-ticaret işimiz için kullanabileceğimiz birçok farklı pazarlama yöntemleri var. Ancak yapılan araştırmalar E-posta pazarlama stratejilerinin özel bir yeri olduğunu kanıtlar nitelikte. Yatırımların geri dönüşüm oranı tarafından baktığımızda e-posta pazarlama stratejilerinin E-ticaret şirketleri için benzerleri içerisinde en maximum oranlara ulaştığını gösteriyor.

Liste oluşturma ve geliştirme

E-posta yöntemini bir pazarlama aracı gibi kullanabilmemiz için ön koşul, çok geniş e-posta listesine sahip olmamızdır. E-postaların listesini hazırlarken her zaman öncelikle kendi ziyaretçilerimizden ve müşterilerimizden başlamalıyız. Ayrıca mutlaka izin aldığımız kişileri eklemeliyiz. İzinsiz olarak e-posta pazarlama yapılması yalnızca marka imajımıza zarar vermez, bunun dışında spam listesine girmemize ve yasal sıkıntılarla uğraşmamıza neden olur. E-posta listemizi hazırladıktan sonra, sırada kullanıcılarımıza e-bültenimize kayıt olması için teşvik etmeliyiz. Bu da listemizin gelişmesini sağlar. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da kullanıcıları e-bültenimize üye olmalarını sağlayabiliriz. Geri dönüş oranları genel de epey yüksek olan e-posta pazarlama yöntemi için, bir bütçe ayırma imkanımız varsa, reklam vermek de iyi bir tercih olabilir.

Müşteriler için ek değerler oluşturmaya çalışmalıyız.

Gönderdiğimiz e-postanın yalnızca biz ve ürünlerimiz ile alakalı içerikten oluşmasının dışında,  kullanıcılarının gerçekten işlerine yarayacak bilgiler paylaşmalıyız. Mesela hobi malzemesi satan bir e-ticaret sitemiz varsa, e-posta pazarlaması içerisinde kullanıcılara hobileri hakkında pratik bilgiler sağlamayı düşündüğümüzden çok etkili olabilir. Ayrıca bu tarz bilgileri bloğumuz ile bağlayarak aynı zamanda web sitemizin içeriklerini de çoğaltıp zenginleştirebiliriz.

Önemli olan ürün satmak mı? Hikayesini anlatmak mı?

E-ticaret sitemizde ürün fiyatı ve teknik özellikleri ile alakalı geniş bilgiler yer alıyor, E-posta pazarlama yöntemiyle müşterilerimize direk ürün satmaya uğraşmak yerine onlara ürünlerin hikayesini anlatmak daha etkili olur. Herhangi bir ürünü niçin satışa sunduğumuz, hangi şekilde kullanıcıların hayatını kolaylaştıracağı gibi kolay ve ilgi çekici içerikler E-posta ile geri dönüşüm oranlarını yükseltmekte etkili bir yöntemdir..

Düzenli alışveriş yapan müşterilerimizi ödüllendirmeliyiz.

Sitemizden düzenli bir şekilde alışveriş yapan müşterilerimizi ödüllendirmek için e-bültenler çok etki yaratabilmektedir. Bu müşterilerimize sunduğumuz özel ürünlere veya indirimlere e-postalarımızda yer vermemiz hem onları ödüllendirir, hem de diğer müşterilere bir sonraki alışverişlerinde de yarar sağlayacak avantajlardan haberdar edebiliriz.

Eski müşterimize kendimizi düzenli bir şekilde hatırlatmalıyız.

Sitemizden bir kere alışveriş yapmış ancak geri dönmemiş, veya e-bültenimize üye olduğu halde aktif bir şekilde sitemizden satın alma yapmayan kullanıcıları geri döndürmek ve aktif bir müşteriye döndürmek için elimizde az sayıda seçenek vardır. Bir tanesi e-bültenimizdir. Müşterilerimize cazip gelebilecek fırsatlar sunmak onlara belki de bizi unuttuklarını ve kendimizi hatırlatmamızı sağlar. .

Ama uzun bir zaman e-posta listemizde olmasına rağmen geri dönüşü olmayan eski müşterilerimizi e-posta listemizden silmek ya da onlara farklı bir liste oluşturmakta, genel anlamda listemizin kalitesini arttırmakta faydalı olur.

Murat Tüfekçi

Murat Tüfekçi

1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.
Murat Tüfekçi

Latest posts by Murat Tüfekçi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Tüfekçi
1984 istanbul doğumluyum. Evliyim. Bir çocuğum var. Bahçeşehir Üniversitesinde Marketing bölümünü bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Devamında İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi ve Satınalma Yüksek lisansı bölümünü bitirdim.

Bir Cevap Yazın