Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
E-mail Pazarlaması : Etkili İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?
0

Kitleniz e-postalarınızı almak için kayıt yaptığında bunun için ödüllendirilmeyi umuyorlar. Gelen kutularında karışıklık yaratmadan için değer katmanızı bekliyorlar. Yani, e-posta pazarlamacılığının gelen kutularına aldığınız alanı hak ettiğinizi kanıtlamaktır. Belirlediğiniz bir kitleye sahip olmak, e-posta pazarlamasını doğrudan pazarlamanın en etkili biçimlerinden biri haline getirir. Bu ucuzdur ve ölçülebilir bir ROI sağlayabilir.

Tüm bu avantajlara rağmen, birçok şirket hedef kitlenin gerçek ihtiyaçlarını düşünmeden kullanıcılarını uzaklaştırabilir. Okuyucuları tutmanın anahtarı, kullanıcıların e-posta listenizdeki ilgi alanlarına uygun ileti göndermekten geçer.

Etkili bir e-posta içerik stratejisi geliştirme konusunda birkaç ipucu:

Hedeflerinizi Tanımlayın

Ne söylemek istediğinizi bilin ve söylemeye çalışırken kelimelerle uğraşmayın. Okuyucular, uzun, sağlıksız paragrafları okumak istemiyorlar ya da kaç şirketin anlamsız kopyalar üzerine, e-postalar attığına şaşıracaksınızdır.

Özel bir satış veya tanıtımdan bahsediyorsanız, okuyucunun promosyon hakkında derhal haberdar etmesini mümkün olduğunca kolaylaştırın. İlave bilgilendirici mesajlar eklemek isterseniz, en az tutun – ve her kelimeyi önemli tutun ve e-postanız önemli gibi görünecektir.

Mesajınızı Hedefleyin

İyi bir e-posta listesi, insanlara tam olarak ne istediklerini bildirmenizi sağlayacak şekilde düzenlenmeli ve bölümlere ayrılmış olmalıdır. Kullanıcılar, alacakları postanın türünü ve posta listesine kaydolurken ne sıklıkta istediklerini seçsinler. Genel kitle e-postaları, okuyucuya kaydettirdikleri daha az bilgiyle okur olma eğiliminde oldukları için, açık oranlar ve tıklama oranları çok düşük olur.

Editör Takvimi Tutun

Bir güçlük gibi görünse de, bir içerik takvimi, bir içerik stratejisi tanımlamak ve düzenlemek için yardımcı olmak ile birlikte tüm ekip üyelerini aynı sayfada tutmak için de faydalıdır.

Ayrıca, en iyi e-posta pazarlamacıları, şirketin gününü iyileştirmeye önem verdiğini okuyucusuna anımsatan Özel gün e-postaları gibi mailler yönlendirir ve okuyucularının günlerine değer katar. Bu olumlu pazarlama, marka sadakatini teşvik etmeye yardımcı olur ve bu da okuyucuyu, geldiğinde diğer e-postaları açmaya eğilimli yapar.

İçeriğinizi Test Edin

Markanız hakkında ne kadar çok şey biliyorsanız düşünün, farklı tür ve formatlarını test edin. Açık oranlar, aboneliği iptal oranları, spam ücretleri, şikayetler gibi işaretleme hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için Google Analytics gibi araçlardan yararlanın. Aynı şekilde aynı e-postanın iki farklı düzenini gönderdiğinizde bu şekilde segmentinde e-posta listenizde hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görebilir ve bu bilgilerin e-posta pazarlamanızla ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Sonuçlar sizi şaşırtabilir ve uzun vadede daha büyük bir e-posta listesini korumak için yalnızca e-posta içerik stratejinizi mükemmelleştirmenize yardımcı olabilir.

Promosyon Dışı Bilgilendirmeleri de Gönderin

Listenizin boyutunu ve kalitesini korumak istiyorsanız, promosyon dışı iletileri de stratejinize dahil etmeyi düşünün. Bu belki çelişkili gelebilir, ancak gönderdiğiniz daha ilgi çekici ve alakalı içerik, alıcılarınız e-postalarınızı açma olasılığını ve ürünleriniz veya hizmetleriniz için gerçek promosyonları göndermeniz durumunda satış yapma olasılığınız da artırır.

Bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmak, ayrıntılara zaman ve dikkat gerektiren bir şeydir. Deneme, hata yaparak ve sonuçlarınızı takip ederek, kitlenize uzun vadede işletmenizin yarar sağlayacağı bir şekilde sunabilirsiniz. Bu temel ipuçlarını kullanmanız, bu iletileri seçmenize yardımcı olur ve okuyucularınızın, işletmenizin gerçekten sunduğu şeyleri görmelerini sağlar.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın