Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
E-Mail Pazarlamada Yapılmaması Gereken Hatalar
0

E-Mail Pazarlama neden önemli? Çünkü diğer pazarlama yöntemlerine göre daha kişisel olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Her  gün kontrol ettiğimiz mail kutumuzda bir çok ileti olduğunu görüyoruz ve bu maillerin çoğunu okumadan geçiyoruz. Peki nakit ve zaman çok önemli iki yatırımken, bu yatırımlarımız çöpe çevirecek hatalar neler olabilir? Göz atmakta fayda var.

Cevaplanabilir E-Maillerle E-Posta Yollamamak

E-Mailler mutlaka cevap verilebilecek adreslerden yollanmalı ve mail içeriklerinde e-posta yolladığımız kişilerin bize ulaşabilmeleri için gerekli olan telefon numaraları ve e-mail adresleri yani bağlantılarla ilgili bilgiler yer almalı. Çünkü önemli olan bilgi verdiğimiz kadar düzenli bir geribildirim döngüsü oluşturabilmek. Geri bildirileri karşılamak için sosyal medya ekibimizden destek alabiliriz.

Görsel-Metin Dengesizliği

E-Mail yollanırken, yollanması gereken görseller ürünün türüne göre değişiklik gösterir. Örneğin bir kıyafet firmasıysak mail içeriğimiz tamamen görselden oluşabilir ancak yapılan araştırmalar sadece metinden oluşan iletilerin bile sadece görselden oluşan iletilerden daha çok okunduğunu gösteriyor. Bu sebepten ötürü maili okuyacak kişileri sıkmamak için metin görsel dengesinin sağlanması gerekli. Eğer resimler yeterince açıklayıcı değilse metinlerin net ve destekleyici nitelikte olması gerekli.

Web Sitesine Link Vermemek

E-Mail Pazarlamanın amacı kullanıcıya bilgi vermekle birlikte, esas olarak linklere tıklayarak web sitesine gitmelerini sağlamak. Her e-postada en az bir link bulunmalı ve bu link kullanıcıları Landing Page(Açılış Sayfası) e yönlendirmeli. Hatta e-maillerimiz okuyan kişilerin yönleneceği bir açılış sayfası oluşturmak durumunda kalabiliriz. Tabi ki bu işlemler için bir Call to Action yani harekete geçiren bir mesaj mutlaka yer almalı.

Kişiye Özel Bir Mesaj Yollamamak

E-Mail Pazarlama yapılmadan önce derinlemesine araştırma yapılmalı ve yollanılan mail iletiyi okuyan kişi ile tam olarak ilişkili ve tam olarak onun ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olmalı. Yollamadan önce maillerin farklı gruplara ayrılması ve özelleştirilmesi okunma oranlarını arttırmakta.

Mobil Cihazlarla Uyumlu Olmamak

Günümüz bireylerinin yaklaşık olarak %45 i her gün telefonlarından maillerini kontrol ediyorlar ve bu kullanıcıların da yarısına yakını birkaç kez mail kutusuna girdiklerini belirtiyorlar. Eğer yolladığımız mailler mobil cihazlarla uyumlu değilse kullanıcılar mesajımızla ilgilenmiyor. Kullanıcıların dikkatini siteye çekebilmek için resimlerin de sorunsuz olarak mobile uyumlu olması ve kayıt gerektiren işlemlerde basit seçeneklerin olmasına dikkat etmemiz gerekmekte. Elimizden geldiğince kullanıcı rehberini yönetebilmeliyiz.

Test Yapmadan Metin Yollamak

Gmail, Hotmail, Yahoo, Outlook, hangi istemciyi kullanırsak kullanalım mailleri yollamadan önce muhakkak test etmemiz gerekiyor. Linklerin çalışması, resimlerin düzgün yüklenmesi, yazım hatası olmaması ve her iletinin farklı posta programında nasıl göründüğünü kontrol etmeliyiz. A/B testi yaparak yani farklı örnekleri farklı kullanıcılara yollayıp her hangi bir problem varsa düzeltebiliriz ve en iyi versiyonları yönlendirebiliriz.

Maillerin Konu ve Gönderen Kısımlarının Düzgün Olmaması

Gönderen kısmı önemli çünkü mesajı alanların mesajı açmasını sağlayan en önemli kriter çünkü alıcının bizi tanımasını sağlar. Konu cümleleri de yaratıcı olmalı ancak hile içermemeli yani mailin içeriğinden farklı olmamalı.

Aboneliği İptal Etmeyi Zorlaştırmak

E-Mail Pazarlama yaparken eğer mail yolladığınız kişiler kısa bir işlemle aboneliği iptal edemezlerse mailleri spam olarak işaretleyebilirler ayrıca bizi şikayet edebilirler. Eğer birden fazla kullanıcı bu işlemleri yaparsa, marka itibarı için doğru yolda değiliz demektir.

 

Mail İstatistiklerini Görmezden Gelme

Kullanıcılara göre hareket etmek için mail istatistiklerini gözden geçirmeliyiz çünkü gündem sıklığı, tıklanma hızı, mail teslim oranı ve aboneliklerin iptal oranı bilgileri hem aktif hem de artık etkin olmayan kişileri takip edebilmemizi sağlar.

Sonuç Olarak

Kulağa agresif kontrol yöntemleri olarak gelse de E-Mail Pazarlama yaparken yolladığımız maillerin görünümü, maillerin metni, bağlantıları, alt etiketleri,resimleri,linklerinin düzeltilmesi konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Her sosyal mecrada olduğu gibi bu alanda da dikkati çekecek olan kaliteli içerik çünkü. Sonuçta kimse “Spama Düşmek” istemez değil mi?

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Betül Solmaz

Bir Cevap Yazın